Architektka Zdeňka Vydrová patří k těm, kteří se nejvíc podílejí na výrazné architektonické proměně Litomyšle. Cílem je koncepční budování kvalitní nové architektury při současném oživování historických částí. Za to si odvezla z pondělní večerní slavnosti na Nové scéně pražského Národního divadla Cenu ministerstva kultury.
„Ceny si vážím a děkuji panu ministru Danielu Hermanovi. Současně bych chtěla poděkovat za výzvu, se kterou mě oslovil někdejší litomyšlský starosta Miroslav Brýdl, a že jsem měla a mám dodnes možnost podílet se na rozvoji a péči o toto krásné české město,“ reagovala na ocenění Zdeňka Vydrová. Vzápětí poděkovala všem Brýdlovým nástupcům za to, že jí důvěřují.
„Seděli jsme v hledišti všichni porevoluční starostové a měli jsme nosy nahoru. Ocenění naší městské architektky nás velmi těšilo. Zaslouží si to za své dlouhodobé působení, žádný nový starosta neměnil směr a neměnil architektku. Za téměř čtvrtstoletí poznala město do detailu a využívá své odbornosti, to je její hlavní devíza,“ řekl dnešní litomyšlský starosta Radomil Kašpar.
Na cenu Zdeňku Vydrovou nominovala Česká komora architektů. Ta vyzdvihla zejména její důležitou expertní činnost, která se výrazně podepsala na kvalitě vystavěného prostředí v Litomyšli.
Na území města vznikly v posledním čtvrtstoletí desítky hodnotných staveb či rekonstrukcí. Díky nim se Litomyšl nazývá hlavním městem současné české architektury. Zdeňka Vydrová a Město Litomyšl byly také v září vyhlášeny vítězi prvního ročníku soutěže Architekt obci. Hlavně za regulační plán Mariánské ulice a koncepci úpravy Partyzánské ulice, při kterém velmi zdařile řešila vztah moderní architektury k historické.