Nastavení cookies
Ve Velkých Losinách po letech dokončili opravy letohrádku
28.11.2016 - Právo

Rozsáhlá oprava zámeckého letohrádku, takzvané kočárovny, byla nedávno dokončena v areálu zámku ve Velkých Losinách na Šumpersku.


Náklady na rekonstrukci objektu ze sedmnáctého století se zhruba dvěma desítkami místností pokryly dotace ministerstva kultury.


Práce přišly přibližně na 40 miliónů korun. Správa zámku plánuje v objektu, který původně sloužil k tanci i zábavě renesanční šlechty, zřídit například výstavní prostory.


Opravený zámecký letohrádek, který nyní prochází kolaudací, má být otevřen koncem roku. Podle správkyně zámku Marcely Tomáškové by se tam měly konat i společenské akce a zřízeny by tam mohly být i dílničky pro děti a otevřeny kavárna nebo cukrárna.


Opravu léta nevyužívané a chátrající budovy zámeckého letohrádku, kterou nechal postavit Přemyslav III. roku 1663, prováděla od roku 2005 stavebněrestaurátorská firma Archatt, zaměřená na péči o památky. Ta letohrádek za dohledu pracovníků Národního památkového ústavu (NPÚ) postupně přivedla k životu.


"Nyní je letohrádek opraven, zpevnily se základy, provedla částečná sanace vlhkého zdiva, vyměnily střešní krytiny včetně obnovy krovů, při které byla zachována cenná část nosné konstrukce krovu původní pilové střechy. Opravily se podlahy a klenby, obnovily štukové výzdoby a výmalba prostor včetně repasování oken a dveří, Zároveň proběhlo restaurování a konzervování kachlových kamen. Vznikly nové inženýrské sítě a vybudovala se kotelna na peletky," informoval Právo Vlastimil Staněk z olomouckého pracoviště NPÚ.


Během rekonstrukce objektu byl podle něj kromě zlomků novověké stolní keramiky získán ve zlomcích i soubor kachlů z druhotného zásypu zrušeného schodiště v západní části budovy. Po laboratorním ošetření a kompletaci vyniklo pět jedinců s totožnou výzdobou čelní vyhřívací stěny.


Na zeleně glazovaných kachlích je zobrazen motiv aliančního znaku rodu Žerotínů a Oppersdorfů, který také pomohl materiál blíže datovat do třetí čtvrtiny 17. století, kdy byla od roku 1654 manželkou vlastníka panství i zámku Přemka III. ze Žerotína Alžběta Juliána z Oppersdoru. "Nález kachlů tak tematicky doplňuje soubor dosud stojících kamen v prostorách velkolosinského zámku," dodal Staněk.

Spojte se s námi