Súdánský ministr zahraničních věcí předal Národnímu muzeu archeologické poklady na výstavu Země černých faraonů
27.05.2014 10:34|ministerstvo
Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur navštívil 22. května 2014 Ali Karti, ministr zahraničních věcí Súdánské republiky, a předal zástupcům České republiky archeologické poklady ze Súdánského národního muzea.
Zapůjčené originály, z nichž většina vůbec poprvé opustila Súdán, se stanou lákadlem nové výstavy Země černých faraonů, která bude od 30. května 2014 přístupná pro veřejnost v nově zrekonstruovaných prostorách Náprstkova muzea. Výstava představí návštěvníkům vzácné exponáty, objevené archeologickou expedicí Národního muzea při výzkumu súdánské lokality Wad Ben Naga, mezi kterými nebudou chybět unikátní nálezy jako busta zlacené sochy boha Apedemaka nebo sousoší boha Amona a bohyně Mut. V průběhu návštěvy byla ministrovi Alimu Kartimu také předána finální studie plánované nové muzejní budovy ve Wad Ben Naga, která zde vznikne s pomocí Národního muzea.
Súdánské národní muzeum zapůjčilo na výstavu Země černých faraonů v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur čtyřicet významných exponátů, které tak budou poprvé v historii k vidění v České republice. Velká část předmětů byla objevena archeologickou expedicí Národního muzea v uplynulých třech letech ve Wad Ben Naga. Zastoupeny jsou také nálezy pocházející ze súdánských výzkumů, které proběhly před pětapadesáti lety na téže lokalitě, a předměty pocházející z výzkumů Českého egyptologického ústavu FF UK na súdánských lokalitách Usli a Sabaloka. K unikátům zapůjčené kolekce patří zejména soubor soch objevený na konci roku 2013 českou expedicí v hlavní svatyni tzv. Týfónia, chrámového komplexu zasvěceného bohyni Mut ve Wad Ben Naga. Z bohatého souboru vyniká busta zlacené sochy boha Apedemaka, která je jedním ze tří známých trojrozměrných vyobrazení božstva se lví hlavou, nebo dvě sousoší původně egyptských božstev Amona a Mut.
V sudánském Wad Ben Naga vyroste s českou pomocí muzeum
Na začátku roku 2014 byl ve Wad Ben Naga položen základní kámen k místnímu muzeu, jehož založení inicioval právě ministr Ali Karti a přislíbil jeho financování. Muzeum bude prezentovat výsledky archeologických prací na lokalitě. „Výzkumné aktivity na lokalitě Wad Ben Naga probíhají i s podporou ministra Aliho Kartiho. Dlouhodobé podpory naší expedice v Súdánu a založení muzea, které bude prezentovat objevy archeologů Národního muzea, si velmi vážíme,“dodává generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Mezinárodní expedice pod vedením Pavla Onderky z Národního muzea bude ve výzkumu lokality Wad Ben Naga, jednoho z největších měst starověké Núbie v období Merojského království (asi 300 př. n. l. – 350 n. l.), pokračovat již na podzim.
Výzkumy ve Wad Ben Naga i výstava Země černých faraonů, která se pro návštěvníky otevírá již 30. května 2014, jsou financovány prostřednictvím štědrých darů partnerů expedice společnosti PRAG EMPORION, s.r.o. a společnosti BOHEMIA ENERGY entity, s.r.o. Činnost archeologické expedice do Wad Ben Naga je podporována Grantovou agenturou České republiky v rámci projektu Výzkum merojského královského města ve Wad Ben Naga (Súdán).
Mgr. Tereza Petáková, odd. vnějších vztahů Národní muzeum
Národní muzeum
Soubory ke stažení