Otevřeno bude ve všech objektech od 10ti do 18ti hodin.
Veletržní palác nabízí vedle stálých expozic moderního a současného umění tři nové výstavy. První ke 40. výročí vyhoření Veletržního paláce je unikátní přehlídkou bohaté historie tohoto domu, který je od dvacátých let sám uměleckým dílem a který byl ve své době obdivován nejvýznamnějšími architekty Evropy včetně slavného Le Corbusiera. Návštěvník pozná, k jakému účelu byl dům vystaven, popsány jsou i dobrodružné dny v srpnu 1974, kdy budovu zachvátil požár i diskuse o rekonstrukci a dalším užití Veletržního paláce, který je dnes sídlem Sbírky moderního a současného umění Národní galerie v Praze. Ta připravila v pátém patře komornější výstavu pozapomenutého umělce 60. let Rudolfa Volrába, kterému tragická smrt překazila skvělou uměleckou dráhu. Přesto do svých 36 let dokázal vytvořit obrazy a kresby, které inspirovala jeho současníky a baví dodnes. Kurátoři výstavy „Barevný neklid“ vybrali autorovy barevně výrazné obrazy, které navzdory tomu, že byly vytvořeny před více než 40. lety, působí moderně a svěže a rozzářily páté patro Veletržního paláce.
Interaktivní, hravá i netradiční je nejnovější výstava ve Veletržním paláci v Praze, kterou Národní galerie nazvala „Vivat Musica!“ Někteří novináři ji přejmenovali na Vivat „boží“ Musica! Jde o unikátní hravou přehlídku výtvarných děl od 16. století po současnost, spojenou s možností tvořit, dívat se i poslouchat. Kurátoři Národní galerie tak v rámci Roku hudby dokázali vytvořit jiný, bohatší zážitek, než na který jsou návštěvníci u běžných výstav zvyklí. Návštěvník uvidí vedle sebe hrající a hravé objekty současných umělců, obrazy inspirované hudbou od Pabla Picassa a Františka Kupky, díla Josefa Mánesa a Vojtěcha Hynaise i starých vlámských mistrů. Ti všichni a téma hudba.
Pro zájemce o starší umění je určena výstava Gotika v jihozápadních Čechách v reprezentativních prostorách Šternberského paláce na Hradčanském náměstí v Praze. „Obrazy krásy a spásy“ zní podtitul výstavy - termín „obrazy“ odkazuje ke středověkému souhrnnému označování soch a obrazů pojmem „imagines“. Zatímco nám přinášejí především zážitek krásy, původní, středověký divák si je spojoval s nadějí ve spásu své duše. Šternberský palác je také místem, kde můžou návštěvníci vidět i slavné obrazy P. P. Rubense i Cranachovo Žehnající Jezulátko, které je vystaveno
po rozsáhlém restaurování. Nákladným restaurováním prošel i další skvost výtvarného umění, který pro návštěvníky galerie připravila – velký obraz barokního umělce Karla Škréty Sv. Antonín Paduánský s Ježíškem. O obrazu se dlouhá léta vůbec nevědělo, visel zapomenutý v malém kostele v západních Čechách. Až v rámci vědeckého výzkumu Škrétova díla jej objevili odborníci z Národní galerie, převezli, po rozsáhlém průzkumu identifikovali, zrestaurovali a nyní je toto velké plátno k vidění vedle dalších Škrétových obrazů ve Schwarzenberském paláci.
Pro milovníky starého středověkého umění je pak otevřen Klášter sv. Anežky České. Mezi špičkové exponáty instalace a poklady národního kulturního dědictví patří díla z období vlády Lucemburků Mistr Michelské madony, Mistr Vyšebrodského oltáře, Mistr Theodorik, Mistr Třeboňského oltáře a další skvosty, zcela unikátně a dočasně i „Šternberská madona“, která je právem považována za jednu z vůbec nejkrásnějších středověkých soch dochovaných na našem území.
Znovuotevřené stálé expozice Umění starověku a Umění Asie hostí palác Kinských na Staroměstském náměstí v Praze. V Konírně paláce Kinských je pak k vidění přehlídka vietnamského umění ze dvou nejvýznamnějších státních sbírek asijského umění, Národní galerie v Praze a Národního muzea – Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur.