Zemřel Ladislav Helge, jeden z představitelů nové vlny československého filmu
01.02.2016 15:50|ministerstvo
Režisér a scénárista, držitel Ceny Vladislava Vančury (2009) a Ceny Ministerstva kultury za přínos v oblasti kinematografie a audiovize (2012), podlehl 31. 1. 2016 dlouhé nemoci. Bylo mu 88 let.
Ladislav Helge patřil k představitelům tzv. nové vlny československého filmu 60. let. Přestože o přijetí na FAMU usiloval neúspěšně, díky dlouholeté spolupráci se zakladatelem Československého filmového archivu Jindřichem Brichtou a především s režisérem Jiřím Krejčíkem mohl svůj filmový talent postupně rozvíjet a kultivovat.
Jeho originální společensko-kritický pohled se projevil již v režijním debutu Škola otců z roku 1957. Psychologické drama kritizuje pokryteckou morálku a spolu s dalšími šesti autorovými filmy putovalo po srpnové okupaci jako politicky závadné do trezoru. Nejvýraznějším z nich byl Stud z roku 1967, který reflektoval atmosféru předznamenávající Pražské jaro.
Se začátkem normalizace byl Ladislav Helge zbaven možnosti umělecky tvořit a v letech 1972 – 1975 pracoval jako poštovní úředník. Ke scénáristické a režijní práci se směl vrátit až po pěti letech - na scéně Laterny Magiky. Po listopadu 1989 stanul na jedno volební období v čele obnoveného Filmového a televizního svazu, působil rovněž jako vedoucí katedry režie na FAMU. K vlastní tvorbě už se však nikdy nevrátil.
„V Ladislavu Helgem ztratila česká kinematografie nejen jednoho z posledních žijících z představitelů nové vlny, talentovaného umělce se schopností kritického pohledu a uznávaného pedagoga, ale také statečného člověka, který odmítl legitimovat totalitní režim tím, že by se uvolil točit filmy v duchovně ořezaném prostoru milostivě mu vymezeném vládnoucí mocí,“ komentoval jeho odchod ministr kultury Daniel Herman.
Simona Cigánková, tisková mluvčí MKČR
Soubory ke stažení