Uměleckoprůmyslové museum v Praze získalo fotografie Ivana Lutterera
22.04.2014 13:20|ministerstvo
8. 4. 2014 převzala PhDr. Helena Koenigsmarková, ředitelka Uměleckoprůmyslového musea v Praze, poslední část uměleckého odkazu Ivana Lutterera ve formě daru, který muzeu věnovali jeho rodiče Jiřina a Ivan Luttererovi.
Ivan Lutterer (1954 Praha – 2001 Rochester) studoval v letech 1974 až 1979 na pražské FAMU uměleckou fotografii. Je známý především díky spoluautorství časosběrného cyklu Český člověk (1982–2000). Společně s Janem Malým a Jiřím Poláčkem zachycoval lidi v improvizovaném „pouličním“ ateliéru na nejrůznějších místech Čech a Moravy. Vznikl tak soubor výjimečných fotografických kvalit, který je hlubokou sondou do proměňující se české společnosti.
V letech 1994–1998 Ivan Lutterer pracoval spolu s Jaroslavem Bártou, Zdeňkem Helfertem a Danielou Horníčkovou na dalším rozsáhlém a mimořádném projektu Letem českým světem 1898/1998. Soubor téměř pěti set komparativních fotografií pořizovaných za důsledně shodných podmínek ukazuje proměnu českých sídel, krajiny a společenských hodnot. V té době se Ivan Lutterer zabýval také fotografováním vlastních témat, která byla zaměřena především na Prahu a její zasutá místa a zákoutí. Tyto fotografie ale nikdy veřejně nepředstavil.
V posledních letech svého života se Ivan Lutterer intenzivně věnoval problematice péče o fotografické obrazy, jejich restaurování a archivování. Podílel se na zpracovávání objeveného archivu Ateliéru Langhans. V roce 2000 odjel na stáž do George Eastman House v Rochestru studovat obor restaurování fotografií, kde mu bylo vzhledem k prokázaným schopnostem stipendium prodlouženo. Amerika se mu však stala osudnou – 11. listopadu 2001 zde tragicky umírá.
Ivan Lutterer žil a pracoval v ústraní, v tichosti a soustředěně. Jeho zjitřená a bdělá pozornost ke všem věcem života byla nesena výjimečnou zodpovědností a důslednou snahou přesně pojmenovávat a podle toho i jednat. Fotografie pro něj byla způsobem dotazování se po smyslu dění kolem a prostředkem k zachycení skrytých souvislostí. Ve svých neokázalých, ale vysoce kultivovaných fotografiích, zachycuje citlivě situace zcela všední, obyčejné, které jsou esencí českého bytí v té době. Jemné dotyky reality s o to větší výpovědní silou poodkrývají významy skryté v tom každodenní banálním, v tom co je přehlížené, opomenuté, na okraji.
Pozůstalost Ivana Lutterera kompletně a podrobně zpracovali členové sdružení České foto Jaroslav Bárta, Zdeněk Helfert, Daniela Horníčková a Iren Stehli. Čítá 9 136 negativů, 185 výstavních zvětšenin a 874 dalších fotografií a kontaktů. Součástí daru je i 111 současných zvětšenin pro výstavní účely provedených Zdeňkem Helfertem a Danielou Horníčkovou na základě důkladné znalosti způsobu Luttererovy práce.
Uměleckoprůmyslové museum spravuje rozsáhlou sbírku fotografie, která zahrnuje 70 tisíc pozitivů a 30 tisíc negativů, včetně pozůstalostí Františka Drtikola a Josefa Sudka. Muzeu byl přislíben i rozsáhlý soubor prací Josefa Koudelky, jeho část je již uložena ve fotografické sbírce.
Uměleckoprůmyslové museum v Praze si velice cení daru fotografické pozůstalosti Ivana Lutterera. Výstava, probíhající ve výstavním sále UPM od 17. dubna do 15. června 2014, se koná při příležitosti tohoto daru a také u příležitosti umělcových nedožitých šedesátých narozenin.
Záštitu výstavě poskytl ministr kultury Daniel Herman.
Jana Ulipová, PR manager, Uměleckoprůmyslové museum v Praze
Uměleckoprůmyslové muzeum
Soubory ke stažení