Setkání české a německé mládeže v Památníku Terezín
22.04.2014 10:58|ministerstvo
O posledním dubnovém víkendu se v Terezíně setká více než stovka mladých lidí z Česka a Německa, aby se zabývala tématem využití památných míst pro dnešní mladou generaci, a to prostřednictvím mnoha odborně a interaktivně vedených workshopů.
Od 25. do 27. dubna se pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy v Památníku Terezín uskuteční již 8. česko-německé setkání mládeže, které připravuje Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem se sídlem v Plzni a Řezně, podporující více než 16 let česko-německé výměny a spolupráci mladých lidí z obou zemí.
Po celou dobu své působnosti Tandem pěstuje a ctí tradici „velkých česko-německých setkání mládeže“, kdy se aktivně účastní a podílí na přípravách a samotném setkání až 150 mladých lidí z obou zemí. Cílem setkání mládeže je přizvat k diskuzi a osobnímu setkání mladé lidi z Česka a Německa a dát jim prostor k zamyšlení a hlubším úvahám o tak vážném tématu, jakým období nacismu, problematika antisemitismu, rasismu, nebezpečí nacistické ideologie a jejích projevů (v minulosti i v současnosti) bezesporu je. „Rádi bychom tak primárně zvýšili mezi mládeží všeobecnou informovanost o tématu, úroveň vzpomínkové kultury a historické paměti. Sekundárně bychom chtěli přimět k diskuzi nejen mládež, ale i pamětníky tehdejších tragických událostí, pracovníky památných míst a odborníky z akademické půdy“, říká Michaela Veselá, pracovnice pořádajícího Tandemu.
Důležitým bodem setkání bude také pietní akt a možnost uctít památku obětem nacismu a holokaustu. Oficiální zahájení bude probíhat v kinosále Muzea ghetta dne 25. dubna 2014 od 19:00 hodin za aktivní účasti zástupců MŠMT, Česko-německého fondu budoucnosti, Památníku Terezín a Tandemu Plzeň, resp. Regensburg. Sobotní program nabídne na několika místech v areálu Terezína řadu zajímavých česko-německých workshopů, na jejichž průběh je možné nahlédnout. Vrcholem dne bude beseda s dvěma významnými pamětníky a živé vystoupení kapely Pilsner Jazz Band, která rozptýlí napjatou atmosféru po diskuzi s dobovými svědky a přeladí účastníky setkání mládeže na jinou vlnu. V závěru akce, tj. v neděli 27. 4., se v kinosále Muzea ghetta od 11:30 hodin uskuteční pódiová diskuze za přítomnosti hostů a odborníků (do cca 12:30 hodin) k tématu: Minulost, přítomnost a budoucnost práce s mládeží v památnících nacistické perzekuce, kam jsou zástupci z řad novinářů a veřejnosti srdečně zváni.
Další informace a přihlášku naleznete ZDE
Mgr. Tomáš Rieger, pracovník vztahů s veřejností Památník Terezín
Památní Terezín
Soubory ke stažení