Nastavení cookies

21. Febiofest je tu! Udělí 3 Kristiány, uvítá 48 hostů a udělí evropskou Grand Prix

20.03.2014 10:17|ministerstvo

Febiofest proběhne od 20. do 28. března v Cinestaru Anděl v Praze. Promítne 141 filmů ze 60 zemí v rámci 18 programových sekcí. Diváci se můžou těšit celkem na 542 projekcí (z toho 436 v Praze).  

Febiofest udělí cenu Kristián na zahájení festivalu Andrzeji Wajdovi, cenu pro něj přijíždí převzít Robert Więckiewicz, který zároveň uvede zahajovací film Walesa: člověk naděje v režii Andrzeje Wajdy. (Druhým zahajovacím snímkem bude Přežijí jen milenci Jima Jarmusche.) V průběhu festivalu připadne další Kristián dlouholetému řediteli Berlinale Dieteru Kosslickovi a na závěrečném ceremoniálu festivalu africko-francouzsko-americkému herci Isaachu de Bankolé, známému z filmů Jima Jarmusche.

Dieter Kosslick (1948) je od roku 2001 programovým ředitelem Berlinale, jednoho z nejvýznamnějších světových festivalů. Vystudoval komunikační vědy, politiku a pedagogiku v Mnichově. Pracoval jako novinář, financováním filmů se zabýval v "Hamburg Film Office". V roce 1986 založil „European Low Budget Forum” a „Kino auf der Alster”. V roce 1992 se přesunul z Hamburku do Porýní a stal se ředitelem filmové nadace NRW (North Rhine-Westphalia). Během 9 let v této funkci se z Porýní stal nejdůležitější filmový region Německa. Dnes je klíčovou osobou renomovaného berlínského festivalu. „Je to velký vizionář, jenž dokáže své originální nápady taky úspěšně realizovat,“ říká o Dieteru Kosslickoví Hana Cielová. „Fascinuje mě, s jakou zarputilostí a zároveň duchaplností dokáže obhajovat svou teorii investicí do kultury, které přinášejí i ekonomický efekt,“ dodává Štefan Uhrík. Dieter Kosslick obdržel řadu cen za přínos filmu a kultuře. Kristián pražského Febiofestu bude první českou cenou do jeho sbírky.
Andrzej Wajda (*1926) je žijící legendou polské kinematografie, autorem filmů Člověk z mramoru, Popel a démant, Krajina po bitvě, Březový háj, Katyň, Danton a mnoha dalších. Filmy natáčí od 50. let 20. století dodnes a pracuje také jako divadelní režisér. Byl oporou polského „kina morálního neklidu”, v řadě svých děl se zaobírá kritickou reflexí moderních polských a evropských dějin, často válečnými tématy a také adaptováním stěžejních děl domácí literatury. Je držitelem řady filmových cen, ale také Řádu bílého orla, nejvyššího polského státního vyznamenání. „V kinematografiích střední Evropy asi neexistuje větší osobnost, která svým dílem tak důsledně mapuje novodobé dějiny své země, a to s důrazem na touhu po svobodě a hájením základních morálních hodnot, shrnuje Wajdův význam Štefan Uhrík, programový ředitel Febiofestu.
Dramaturgové Febiofestu dostanou polské státní vyznamenání!
Na návrh ředitele Polského institutu v Praze Piotra Drobniaka udělí na zahájení festivalu ministr zahraničních věcí Polské republiky Radosław Sikorski programovému týmu Febiofestu, (jmenovitě Mira Haviarová, Hana Cielová, Štefan Uhrík) čestný odznak Bene Merito.
Toto vyznamenání je „vyjádřením uznání a vděku polské strany za propagaci polské kinematografie a polských tvůrců v průběhu jednotlivých ročníků festivalu Febiofest”. Čestný odznak Bene Merito polská vláda uděluje od r. 2009 za činnost upevňující pozici Polska na mezinárodním poli. V posledních letech byl odznakem Bene Merito vyznamenán např. britský historik Norman Davies.

Febiofest 2014 podpoří Ukrajinu. Ve světové kinopremiéře uvede film z Majdanu!

Febiofest rozšířil program svého slavnostního zahájení 20. března, aby podpořil ukrajinskou demokracii v současném turbulentním dění. Speciální promítání filmového bloku Hlas mladé Ukrajiny od 20.00 hod. v sálech 1, 2 a 7 bude zdarma přístupné veřejnosti. Průřez tvorbou nejmladší ukrajinské filmové generace vrcholí v přímých svědectvích z ukrajinské revoluce. Někteří tito tvůrci skončili ve vězení. Dva z nich, režisér Oleksandr Ščerbak a kameraman Mykyta Panisov, budou hosty projekce společně s režisérem Michailem Gerasimovičem Iljenkem
Febiofest zároveň společně se 5 dalšími středo- a východoevropskými festivaly iniciuje podporu pro ukrajinské kolegy, především z oděského a kyjevského festivalu. K výzvě na pomoc ukrajinským festivalovým kolegům se do uplynulého víkendu připojili i Thierry Fremaux z Cannes, Alberto Barbera z benátského festivalu, celkem 92 organizátorů z 60 festivalů ve 38 zemích. Výzvu najdete zde 

Na Febiofest přijedou Srdan Golubović, a další. Celkem 48 hostů

Charismatický Srdan Golubović, (*1972) patří mezi nejoceňovanější srbské filmové tvůrce současnosti. Jeho filmografie není nijak rozsáhlá, ale všechny jeho celovečerní filmy byly uvedeny a oceněny na významných světových festivalech, jakými jsou Berlinale, MFF Toronto nebo MFF Rotterdam.
Celovečerní debut Srdana Goluboviće, film Absolutní sto (2001), se věnuje tématu poválečných traumat a krevní msty, které se staly pro Golubovićovu tvorbu příznačné a v určité formě se objevují i v jeho dalších celovečerních filmech. Past je příběhem milujícícho otce, který je donucen spáchat nájemnou vraždu, aby zachránil svého těžce nemocného syna. V Kruzích (2013) se postavy snaží vyrovnat s traumatem, které způsobila nespravedlivá smrt muže během války v Jugoslávii. Marko se zastal muslimského obchodníka a jeho odvaha ho stála život. Kruhy měly premiéru na 63. Berlinale a byly oceněny na festivalu v Sundance cenou zvláštní poroty. Na Febiofestu Srdan Goluboviuć vede svou poctu, navazující na sekci Rytmy Balkánu.

Kanadský režisér Simon Lavoie přijíždí uvést svůj film Proud, drama s tématem oběti a vykoupení s působivými záběry divoké přírody. Olivier van der Zee zase španělskou 3D dokumentární produkci Pamplona – běh s býky.

Více o hostech, včetně těch dříve oznámených, najdete zde

Nová Evropa nabízí v bitvě o Grand Prix mimořádnou kolekci evropských nadějí

Už posedmé se v hlavní soutěži utkají o Grand Prix Febiofestu (a také o 5000 eur pro vítězného tvůrce a dalších 5000 pro potenciálního českého distributora) ambiciózní první a druhé snímky nastupujících talentů ze zemí Evropy. Nechybí zde generační výpovědi, pohled na svět očima dítěte, zamyšlení nad důsledky společenských předsudků, dopady udavačství za komunismu nebo nad prokletím života v zajetí vlastního tělesného postižení. A najdou se i tvůrci, kteří vědí, že humor není jen kořením života, ale také dobrého filmu, ať už se jedná o humor laskavý a plný porozumění k lidské slabost, parodii na vlastní (francouzské) kulturní stereotypy nebo o řízný černý humor.

K soutěži přijíždí bohatá sestava hostů.
Například Maciej Pieprzyca uvede dojemný polský film Život je úžasný, Fin Jan Forsström, scenárista filmu Hodný syn (Grand Prix Febiofestu 2012) se vrací s režijní novinkou Egyptská princezna, Matteo Oleotto spolu s herci uvede vtipný film Zoran, můj synovec idiot, Izraelec Yariv Horowitz zase drama ze stále pokračujícího válečného konfliktu na blízkém východě Rock The Kasbah. Valentin Hotea uvede společně s hlavní představitelkou svůj debutový rumunský film Roxanne.

Filmy, které soutěží o Grand Prix, najdete ZDE.

Čestným předsedou poroty je Theodor Pištěk

Držitel Oscara, Césara i Českého lva, slavný kostýmní výtvarník a malíř Theodor Pištěk (* 1932) udělí Grand Prix vítězi na závěrečném večeru Febiofest 28. března 2014.

Členové poroty: Barresi Lucilla (33), Beinhauer Miroslav (59), Bergmannová Julie (31), Burgetová Lenka (26), Červeň Martin (20), Čtveráčková Lenka (36), Gawlińska Martyna (29), Gebauer Filip (35), Hatwiková Iveta (23), Havel Jaroslav (62), Koktová Alena (28), Krátký Daniel (20), Majerčák Samuel (32), Mencl Daniel (19), Ministr Martin (20), Müllerová Jitka (44), Nigrinová Tatiana (65), Nožičková Elena (17), Piksa Vladimír (66), Plášil Filip (38), Řeháček Marek (27), Soušek Pavel (34), Steiger Štěpán (92), Stránská Markéta (24), Štajnerová Karolina (21), Štěpařová Renata (50), Tesaříková Hana (55), Tichavský Radovan (47), Uhl Milan (66),
Vašíček Zbyněk (42), Vintr Vladimír (54), Vintrová Lucie (46), Zábranská Věra (52)


Zakončovacím filmem Febiofestu bude výpravný Ranhojič s Benem Kingsleym a Stellanem Skarsg?rdem

Ranhojič je velkolepou adaptací stejnojmenného románu Noaha Gordona, kterou připravil režisér Philipp Stölzl. Děj snímku se odehrává v 11. století. Rob Cole má velmi zvláštní nadání: je schopen vycítit, když má někdo zemřít. Po smrti obou rodičů se Roba ujímá potulný ranhojič. Během společných cest se z Roba stává ranhojičův učedník. Robova touha dozvědět se o řemesle co nejvíc ho nakonec zavede přes Konstantinopol až do Persie, kde se snaží nastoupit do lékařské školy. Přijetí mu však zajistí až setkání s perským šáhem. Tento výpravný německý velkofilm bývá často přirovnáván ke klasikám žánru, jakými například jsou Lawrence z Arábie anebo Anglický pacient.
Závěrečná společenská recepce MFF - Praha - Febiofest 2014 se odehraje v prostorách historického Michnova paláce.

České (ko)produkce podpořili spolu s Febiofestem také Barrandov Studio, Česká televize a CzechTourism

Zvláštního uvedení se na MFF Praha – Febiofest 2014 dočká pět filmů, které vznikly převážně jako společné dílo českých a zahraničních producentů. Norsko-český Detektiv Down, finsko-česká Láska, soudruhu!, český debut Jiřího Mádla Pojedeme k moři, česko-rumunský počin Velmi neklidné léto a Sametoví teroristé.

Barrandov Studio, které se může pyšnit více než osmdesátiletou tradicí, se stává partnerem Febiofestu již potřetí. „Do příprav a realizace festivalu jsme vstoupili službami našich Filmových laboratoří,“ uvádí generální ředitel Barrandov Studia Petr Tichý a dodává: „Jsem rád, že se i letos v programu festivalu objevilo několik filmů, na nichž se Barrandov Studio podílelo. Pro tragikomedii Klauni Viktora Tauše jsme stavěli dekorace a byli jsme partnery jeho slavnostní premiéry. Asi 2500 rekvizit jsme půjčovali česko-norskému koprodukčnímu projektu Detektiv Down. A podíleli jsme se rovněž na snímku Velmi neklidné léto, který natočila Anca Damian mimo jiné v našich hostivařských ateliérech.“

Představujeme nejlepší filmy natočené na mobil – finalisty soutěže „I ty jsi filmařem“

Febiofest jako jednu z prvních novinek třetí dekády své existence představil divákům možnost zúčastnit se programu festivalu s jejich vlastními filmy natočenými na mobilní telefon nebo tablet. Platformu pro online uložení filmů Febiofest připravil společně se svým dlouholetým partnerem, firmou ha-vel. Celkem se sešlo 50 krátkých filmů, z nichž vzešla tato finálová šestice, která absolvuje workshop s mezinárodní porotou. (Absolutního vítěze festival oznámí na slavnostním zakončení.)

Hra peněz (Barbora Skoumalová, Agáta Paličková, Petr Polák)
Film natočený na iPhone ukazuje jednoduché archetypalní scény společenského vzestupu skrze úspěšnou firmu či hazard a stejně tvrdého pádu.

Jak jsem zničil Paříž (Jan Zykán)
Monstrfilm z jednoho pokoje aneb nad Eiffelovou věži se stahují mračna...

Sám sebou (Tomáš Fišer)
Jak může člověk byt v každodenním koloběhu života sám sebou, ptá se snímek natočený na telefon Samsung Galaxy S3.

Survivor (Ondřej Bojo)
Čtyřminutový snímek se na těžký úděl hlavního hrdiny dívá s vtipným nadhledem, který zdařile tvoři jen s pomoci chytrého střihu.

Špatná volba (Tomáš Krajča)
Film s vynikající závěrečnou pointou...

The Little Schizonautismus (Michal Šteflovič)
Film jako krátká mobilní noční můra...

Filmy posoudí a o celkovém vítězi rozhodne mezinárodní porota ve složení: Srdan Goluboviuć, Yariv Horowitz, Olivier van der Zee.


Na festivalu proběhne výstava Michala Trpáka

Už posedmé je součástí Febiofestu také výstava soch a objektů. Letos představujeme mladého českobudějovického výtvarníka Michala Trpáka. Jeho výstava soch na piazetě před kinem Cinestar Anděl potrvá po celou dobu festivalu, tedy od 20.-28. 3. Michal Trpák je umělec, jehož sochy a obrazy zdobí soukromé sbírky i veřejná prostranství v ČR, např. v Českých Budějovicích a Praze, ale i v Německu, Kanadě, Francii a Rusku. Studoval VŠUP v Praze v atelieru prof. J. Beránka. V roce 2012 dokončil doktorandské studium na Akademii umění v Banské Bystrici pod vedením prof. B. Jirků.

MFF Praha – Febiofest, 20. – 28. 3 2014, Cinestar Anděl
Regionální ozvěny 31. 3. – 17. 4. ve 13 městech ČR.
www.febiofest.cz
 

febiofest.cz
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz


Tomáš Lehečka
Pracovník tiskového oddělení
T: 257 085 364
M: 722 131 246
E: tomas.lehecka@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi