Zemřela režisérka Věra Chytilová
13.03.2014 09:55|ministerstvo
V Praze včera zemřela jedna z nejvýznamnějších českých filmových režisérek Věra Chytilová. Ministerstvo kultury vyjadřuje upřímnou soustrast všem pozůstalým.
Málokterý filmový tvůrce se do české kinematografie zapsal tak významným a originálním způsobem jako právě Věra Chytilová. V osobnosti paní Chytilové ztrácí česká kultura nejen režisérku světové úrovně, ale také ženu, která se nebála poukázat na společenské nedostatky i v dobách, kdy takovýto postoj znamenal jistou perzekuci a zákaz činnosti. Svou tvorbou nám přinášela nejen radost a zábavu, ale také podněty k zamyšlení nad tématy lidské morálky, soucitu a mezilidských vztahů.
Věra Chytilová se narodila v roce 1929 v Ostravě. Původně studovala architekturu a pracovala například jako kreslička, laborantka nebo manekýna. Nakonec se ale rozhodla své úsilí plně věnovat filmu. Před kamerou se poprvé objevila v malé roličce ve filmu Císařův pekař a Pekařův císař. Na Barrandově začínala jako klapka a postupně se vypracovala na pomocnou režisérku. Studia na FAMU zakončila absolventským filmem Strop, který vzbudil velké ohlasy. Za svůj první dlouhometrážní film O něčem jiném získala cenu festivalu v německém Mannheimu. V roce 1965 byla se svými spolužáky z FAMU Jiřím Menzelem, Evaldem Schormem, Jaromilem Jirešem a Janem Němcem spolutvůrcem povídkového filmu Perličky na dně. Rok poté následoval kritikou velmi ceněný snímek Sedmikrásky. Mezi lety 1968 až 1976 byla její tvůrčí činnost přerušena v důsledku okupace Československa sovětskými vojsky. Po nucené pauze následovala hořká komedie Hra o jablko a komediálně laděný příběh Faunovo velmi pozdní odpoledne s Leošem Suchařípou. Významná je také spolupráce Věry Chytilové s Boleslavem Polívkou ve filmech Kalamita, Šašek a královna, Dědictví aneb Kurvahošigutntag a Vyhnání z ráje. Věra Chytilová ve svých snímcích poukazovala i na společenské nedostatky například v Panelstory aneb jak se rodí sídliště. Posledním celovečerním filmem je hořká komedie Hezké chvilky bez záruky (2006). V posledních letech se Věra Chytilová zejména dokumentární tvorbě, ve které zejména kritizovala neschopnost společnosti vyrovnat se s komunistickou minulostí a nedostatek morálky.
Věra Chytilová byla držitelkou francouzského Řádu za umění a literaturu, Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu, státní medaile Za zásluhy.
AJ
Soubory ke stažení