Návštěvníci mají tento týden poslední možnost navštívit výstavu Francouzské umění ze šlechtických sbírek.
Výstava, kterou pořádá Národní památkový ústav ve spolupráci se Správou pražského hradu v prostorách tzv. Císařské konírny na Pražském hradě, byla sice pro mimořádný zájem návštěvníků prodloužena, ale už jen do neděle 2. března 2014.
Ministerstvo kultury a Národní památkový ústav i v roce 2013 pokračovali v projektu Po stopách šlechtických rodů. Po Rožmbercích a Pernštejnech byl loňský rok věnován rodům pocházejícím z Francie. Jedním z vrcholů a zároveň jistým završením tohoto ročníku je právě probíhající výstava Francouzské umění ze šlechtických sbírek.
Od dob panování „krále Slunce“ Ludvíka XIV. (1638-1715) francouzská kultura zásadním způsobem ovlivňovala životní styl, umění a slavnosti aristokratických vrstev v celé Evropě. Vliv „Francie“ se projevoval např. v architektuře, tvorbě zahrad, výtvarném umění, hudbě, ale i v každodenním životě (pití kávy a čokolády). Francouzská šlechta se usazovala ve střední Evropě ve třech vlnách – v období třicetileté války (ve Francii to byla doba náboženských válek mezi katolíky a protestanty), v důsledku emigrace po Velké francouzské revoluci a během Napoleonských válek. Do sklonku 19. století mělo v zemích Koruny české rodové a majetkové vazby na Francii zhruba na padesát rodin. Rohanové, kteří sídlili na zámku Sychrov, byli dokonce spřízněni s francouzským královským rodem a honosili se titulem „princů z krve královské“. Nepřehlédnutelné doklady vlivu Francie je možné nalézt na mnoha českých a moravských hradech a zámcích, a proto jsou jejich sbírky těžištěm výstavy. Výstava představuje nejen výtvarnou tvorbu významných francouzských malířů a sochařů (např. Charles Le Brun, Hyacinthe Rigaud, Eug?n Delacroix), ale i předměty uměleckého řemesla (nábytek, hodiny, porcelán, luxusní oděvy, divadelní kostýmy, zbraně).
Výstava je první takto rozsáhlou prezentací francouzského umění z českých sbírek, jejíž součástí je i světově proslulý unikát tzv. Rohanské hodinky. Jedná se o výpravný iluminovaný rukopis z počátku 15. století, který na výstavu půjčila Národní knihovna v Praze. Exponáty na výstavu byly zapůjčeny z řady památkových objektů ve správě Národního památkového ústavu (Bítov, Český Krumlov, Dačice, Jaroměřice nad Rokytnou, Kynžvart, Náchod, Opočno, Ratibořice, Sychrov, Velké Losiny, Vranov nad Dyjí), soukromých šlechtických sbírek, z Národní galerie a regionálních muzeí a galerií (Teplice, Liberec).
Součástí výstavy jsou i obrazy z rozsáhlé sbírky libereckého sběratele a mecenáše barona Heinricha von Liebiega. Jde o díla francouzských krajinářů 19. století, představitele tzv. Barbizonské školy.
Výstava nabídne řadu zajímavých tematických bloků např. francouzští panovníci v reflexi českých sbírek, dědictví francouzských rodů, vojenství, Rohanové a královna, monarchie a církev, věhlas mistrů, idyla a výbuch, nový řád a Napoleon, Rohanové a Napoleon / protinapoleonská šlechta, romantismus, akademická tvorba a plenérismus.
K výstavě byla vydána publikace „Francouzské umění – dědictví šlechty“ od historičky umění Marie Mžykové, která čtenáře nejen provede výstavou, ale také objasní původ, charakter a okolnosti vzniku jednotlivých děl.
Více informací na www.npu.cz www.hrad.cz