Nastavení cookies

Český film bude na letošním Berlinale vidět

19.01.2016 19:08|ministerstvo

Do oficiálního programu Mezinárodního filmového festivalu Berlinale (11. - 21. 2. 2016) byly vybrány tři české filmy a na koprodukčním trhu se bude prezentovat český projekt.

Do začátku 66. ročníku Berlinale zbývá několik týdnů. Festival svůj program odhaluje postupně, ale teď už je v české účasti jasno. Do oficiálního programu byly vybrány 3 filmy: Já, Olga Hepnarová (Panorama), Nikdy nejsme sami (Forum) a Ani ve snu! (Generation 14+).

Prestižní sekce festivalu Panorama letos do svého programu vybrala drama Já, Olga Hepnarová scénáristicko-režisérské dvojice Tomáš Weinreb a Petr Kazda, který vznikl v čtyřstranné koprodukci (ČR, Polsko, SR, Francie). Tvůrci si pro svůj debut vybrali kontroverzní téma – skutečný příběh české vražedkyně, která dostala v roce 1975 u nás poslední trest smrti.

Nejvíce jsme bojovali s nedůvěrou. Museli jsme se neustále obhajovat, že nechceme film o masové vražedkyni, ale existenciální drama. Museli jsme opakovat, že nám nejde o senzaci, že masového vraha nehodláme adorovat, ale že nám jde o pohled na jednoho člověka a jeho pohnutý osud,“ říká Petr Kazda. „Chtěli jsme se vyjadřovat univerzálně, chtěli jsme, aby film uměl prožít a porozuměl mu člověk z Latinské Ameriky z Evropy nebo z Asie,“ dodává.

Nikdy nejsme sami Petra Václava z produkce Mimesis Film bude uveden v nejprogresivnější sekci festivalu Fórum. Do filmu, který odráží tíživou atmosféru dnešní doby, obsadil režisér kromě známých herců Lenky Vlasákové a Karla Rodena i loňskou vítězku Českého Lva za hlavní ženskou roli ve filmu Cesta ven, Klaudii Dudovou.

Citově i názorově jsme velmi nesamostatnými tvory. A tato nesamostatnost vede k pocitu osamělosti, zneuznání, smutku, frustrace... A vzniká úzkost, ne-li přímo hněv. Příběh se odehrává v naší současné post-industriální Evropě, zaskočené nezaměstnaností a terorismem. A z toho vyplývajícímu často iracionálnímu strachu z budoucnosti,
ze ztráty vlastní identity a z celkové nespokojenosti. A touze po pomstě,
“ říká Petr Václav.

Film Petra Oukropce Ani ve snu!, který vznikl v produkční společnosti Negativ, byl vybrán do programu určeného filmům pro děti a mládež, soutěžní sekce Generation 14+. Petr Oukropec, známý hlavně jako producent, se jako režisér zaměřuje na filmy pro mladé publikum. Jeho debut Modrý tygr z roku 2012 zaznamenal úspěchy nejen
na světových festivalech, ale i v mezinárodní distribuci.

Chci dál vyvíjet tvorbu pro děti a hledat nové současné příběhy a způsoby vyprávění. Dětský a rodinný film měl u nás velkou tradici, která byla z různých důvodů přerušená. Máme na co navazovat, vím, že to má smysl, a že existuje mezinárodní publikum a uplatnění pro podobné filmy. Jako producent bych rád přivedl k tvorbě pro děti i nové talentované filmaře,“ říká Petr Oukropec.

V rámci festivalu se v Berlíně pravidelně koná i koprodukční trh Berlinale Co-Production Market (14. - 16. 2. 2016), jehož oficiálním partnerem je letos i České filmové centrum. Díky tomu bude v Berlíně možné ve větší míře prezentovat Českou republiku jako potenciálního koprodukčního partnera. Trhu se zúčastní i několik českých producentů, kteří už mají s mezinárodní koprodukcí aktivní zkušenost a mají zájem do cizích projektů vstupovat. Každoročně tady tvůrci z celého světa prezentují vybrané filmové projekty, kterým se dostává vzácné příležitosti zviditelnit se a upozornit na svůj projekt zajímavé koprodukční partnery. Letos bude jedním z 20 oficiálních hraných projektů koprodukčního trhu, které byly vybrány z více než 300 přihlášených, i český projekt Venku Michala Hogenauera, jehož studentský film Tambyless byl v roce 2012 součástí sekce Cinéfondation v rámci MFF Cannes. Producentem projektu Venku je Petr Oukropec ze společnosti Negativ. Účast projektu na koprodukčním trhu přináší možnost výhry jedné z tří zajímavých finančních cen. Cena, kterou uděluje Eurimages, je například spojena s finanční odměnou až 20 000 EUR.

Všechny české filmy v programu Berlinale i projekt na koprodukčním trhu podpořil Státní fond kinematografie.

Partnerem festivalu a oficiálním představitelem české kinematografie na Berlinale je letos opět České filmové centrum. 

Informace o dalších českých filmech a projektech a vůbec o aktuální situaci v oblasti české kinematografie návštěvníci Berlinale získají od zástupců Českého filmového centra, které bude mít jako obvykle stánek na EFM.

ČFC bude nové české filmy nabízet dalším festivalům, distributorům nebo filmovým trhům i přes své nové publikace a také katalog produkce 2015-2016, který vydává letos poprvé pouze v angličtině.

Kontakt:
Denisa Štrbová
České filmové centrum
Tel.: +420 724 329 949
E-mail: denisa@filmcenter.cz
www.filmcenter.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz


Tomáš Lehečka
Pracovník tiskového oddělení
T: 257 085 364
M: 722 131 246
E: tomas.lehecka@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi