Národní galerie v Praze zve na výstavu Vietnamské umění v Čechách, kterou připravila Sbírka orientálního umění.
KDE: Výstavní síň Konírna paláce Kinských, Staroměstské nám. 12
KDY: 7. února – 11. května 2014
Výstava přibližuje tradiční výtvarné umění národa, který zaujal v České republice v posledních desetiletích pevné místo, umění s dávnou tradicí, bohaté a mnohotvárné. Jeho specifičnost a jedinečnost dokumentuje výběr děl ze dvou nejvýznamnějších státních sbírek asijského umění, Národní galerie v Praze a Národního muzea – Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur. Nejstarším exponátem, bronzovým bubnem z doby kolem přelomu letopočtu, připomíná výstava dongsonskou kulturu kvetoucí v severním Vietnamu v prvním tisíciletí př. n. l. Hlavním sochařským materiálem bylo ve Vietnamu dřevo. České sbírky se mohou pochlubit dřevěnými buddhistickými sochami z 18. a 19. století, které tvoří jádro výstavy. Dominantním exponátem je socha Buddhy Šákjamuniho sedícího na lotosovém trůnu. Robustní řezba v tvrdém těžkém dřevě má červenavě zlatý povrch, vytvořený kombinací stříbra a poloprůsvitné vrstvy načervenalého svrchního laku, jehož kvalita a odstín jsou invencí vietnamských sochařů. Tři unikátní sochy ukazují zakladatele buddhismu jako dítě. Upomínají na legendární událost, ke které mělo dojít krátce po jeho narození, kdy dítě vstalo, udělalo sedm kroků, ukázalo jednou rukou k zemi a druhou k nebi, a tím vyjádřilo svou svrchovanost nad oběma světy, nebeským i pozemským. Následují další postavy buddhistického panteonu včetně ženských podob bohyně Quan Am. Mezi nimi stojí prázdné obřadní křeslo; bohatě vyřezávaná křesla nebo spíše trůny malých rozměrů se stavějí na oltáře a božstvo je na nich v představách lidí přítomno.
Virtuózní řezbářskou prací zaujme vícevrstevný prořezávaný reliéf dveřní výplně z 18. století, v němž vystupuje několik desítek postav. Poprvé vystavována je většina malířských a grafických děl. Patří mezi ně například tři scény z nejznámějšího vietnamského literárního díla, románu ve verších Kieu, nebo trojice svitkových obrazů s taoistickými náměty. Vedle toho nemohou chybět dvě skupiny lidových dřevořezů, ze severovietnamské vesnice Dong Ho a z hanojské ulice Hang Trong. Barevné dřevořezy z Dong Ho jsou u nás známé jako „novoroční obrázky“ nebo „obrázky k svátkům, ukazují však daleko širší škálu témat včetně alegorických, například Ropucha učitelem nebo Myší svatba.
Výstava se koná pod záštitou velvyslance Vietnamské socialistické republiky v České republice, jeho excelence pana Truong Manh Sona, a Svazu Vietnamců v České republice.
VSTUPNÉ:
základní: 50 Kč
snížené: 30 Kč
rodinné: 70 Kč
školní skupina: 20 Kč / 1 student
KONTAKT PRO NOVINÁŘE:
Eva Kolerusová, tisková mluvčí, tel.: 222 321 459, mob.: 724 501 535
e-mail: kolerusova@ngprague.cz
DOPROVODNÉ PROGRAMY:
Informace a rezervace: Lektorské oddělení Sbírky orientálního umění Národní galerie
v Praze, e-mail asiaedu@ngprague.cz, tel. (+420) 222 315 205, www.ngprague.cz. Změna programu vyhrazena.
Přednášky a komentované prohlídky
Cena: základní 50 Kč, snížená 30 Kč. Doba trvání: 40–50 minut. Místo setkání: před vstupem do výstavní síně Konírna paláce Kinských.
sobota 8.2. 14.30
Vietnamská malba a grafika, komentovaná prohlídka s kurátorkou výstavy
čtvrtek 6. 3. 16.00
Náboženství ve Vietnamu (Mgr. Ján Ičo, Ph.D.)
středa 19. 3. 16.00
Obyčeje a rituály Vietů (ing. Binh Slavická)
úterý 15. 4. 16.00
Historický vývoj vietnamské keramiky (Mgr. Mária Strašáková, Ph.D.)
sobota 26. 4. 14.00
Vietnamské buddhistické sochařství, komentovaná prohlídka s kurátorkou výstavy
Výtvarné dílny pro veřejnost:
Po krátkém výkladu v prostorách výstavy následuje výtvarná dílna v ateliéru paláce Kinských. Vzhledem k omezenému počtu účastníků je nutná předchozí rezervace.
Místo setkání: před vstupem do výstavní síně Konírna paláce Kinských.
Vietnamský drak – malba na porcelán
sobota 15. 2. 14–17.30
Motiv vietnamského draka namalujeme na misku asijského tvaru, která může sloužit k servírování tradiční vietnamské polévky pho bo. Po skončení dílny budou díla převezena na výpal do pece, hotový výrobek si vyzvednete v následujících dnech v paláci Kinských. Připravily Hana Vinklárková a Zdenka Klimtová.
Cena: 200 Kč a cca 80 Kč za kvalitní porcelánovou misku, kterou bude možno zakoupit v ateliéru. Pro dospělé a děti od 8 let.
Vietnamské satirické výjevy v grafice
sobota 15. 3. 14–17.30
V technice linorytu vytvoříme variace na satirické výjevy, které patří k nejoblíbenějším námětům světově proslulých dřevořezů z vesnice Dong Ho. Připravili Jiří Bouma a Zdenka Klimtová.
Cena: 170 Kč. Pro dospělé a děti od 12 let.
Vietnamské buddhistické náměty – malba na hedvábí
sobota 5. 4. 14–17.30
Výklad představí hlavní náměty buddhistického umění na vystaveném souboru sochařství. Převedeme je do techniky malby na hedvábí, v současném vietnamském umění velmi rozšířené. Připravily Marie Roztočilová-Larroa a Zdenka Klimtová.
Cena: 150 Kč. Pro dospělé a děti od 6 let.
Speciální programy:
SAPA – Malá Hanoj v Praze
neděle 13. 4. 14.00–16.00
Za kulturními, kulinářskými a historickými zajímavostmi do vietnamského obchodního
a kulturního centra SAPA v doprovodu vietnamské designérky Mai Thuy Linh.
Rezervace nutná, počet účastníků je omezen na 12 osob. Místo setkání bude upřesněno.
Den vietnamské kultury v paláci Kinských
sobota 26. 4. 11.00–18.00
Celodenní program v paláci Kinských věnovaný vietnamské kultuře. V rámci programu budou probíhat přednášky k výstavě Vietnamské umění v Čechách, výtvarná dílna se zaměřením na tradiční vietnamské loutkářství a další.
Podrobnější informace na www.ngprague.cz.
Programy pro školní skupiny:
Pořady se skládají z úvodní komentované prohlídky výstavy a výtvarné dílny pod vedením profesionálního výtvarníka/výtvarnice, která proběhne v ateliéru paláce Kinských. Doba trvání: prohlídka výstavy 30–45 minut, výtvarná dílna asi 60 minut. Termíny: podle zájmu, v pracovní dny mimo pondělí. Podrobnější informace o programech pro školy na kontaktech uvedených výše.
Pro 1. a 2. stupeň základních škol
Drak ve vietnamském umění. Výtvarná dílna: malba draka na tričko nebo textilní tašku.
Pro 2. stupeň základních a střední školy
Šťastné vietnamské písmo. Výtvarná dílna: kaligrafie nebo malba ve vietnamském stylu.
Grafický design ve Vietnamu. Výtvarná dílna: technika sítotisku.