Odborníci UNESCO považují vyhlídky na úspěch sasko-české nominace „Hornická kulturní krajina Krušnohoří“ za velmi nadějné
08.04.2016 00:00|ministerstvo
Krušnohoří hodnotí jako hornický region s historickým významem a potenciálem stát se světovým dědictvím, žádají ale zpřesnění nominační dokumentace.
Krušnohoří hodnotí jako hornický region s historickým významem a potenciálem stát se světovým dědictvím, žádají ale zpřesnění nominační dokumentace.
Organizace ICOMOS International (International Council on Monuments and Sites), která je poradním orgánem UNESCO pro hodnocení nominací, považuje vyhlídky na úspěch sasko-české nominace „Hornická kulturní krajina Krušnohoří“ za velmi nadějné. Odborníci tak hodnotí Krušnohoří jako hornický region, který má historický význam s potenciálem stát se světovým dědictvím.
Přesto odborníci doporučují nominaci nepředkládat Výboru pro světové dědictví organizace UNESCO k rozhodnutí v letošním roce. Místo toho má být návrh po koncepční stránce doladěn v další úzké spolupráci s odborníky. Současně organizace ICOMOS potvrdila, že návrh vykazuje po vědecké stránce vysokou míru erudice a je tak dobrým základem pro provedení doporučených upřesnění.
Koordinátorem nominace je německá strana, sdružení Montanregion Erzgebirge, které zajistilo vypracování nominace ve spolupráci s partnery na české straně, přijalo doporučení odborného poradního orgánu ICOMOS a požádalo Saské ministerstvo vnitra, aby po dohodě s Ministerstvem kultury České republiky stáhlo pro letošní rok žádost z Centra světového dědictví v Paříži. Sdružení a jeho čeští partneři neprodleně kontaktují ICOMOS, aby mohli co nejdříve zapracovat doporučení do nominační dokumentace.
Cílem je předložit upravenou dokumentaci Centru světového dědictví v Paříži k novému posouzení již v nejbližším oficiálním termínu, tedy do 1. února 2017.
Saský ministr vnitra Markus Ulbig řekl: „Hornická krajina Krušnohoří si pro své jedinečné kulturní dědictví zaslouží stát se světovým dědictvím. Moje ministerstvo bude regionu nadále pomáhat ve snaze získat titul světového dědictví. Jsem pevně přesvědčen, že region bude s podporou odborníků ICOMOS úspěšný.“
Ministerstvo kultury České republiky také potvrdilo, že bude i nadále podporovat společný sasko-český projekt nominace na Seznam světového dědictví z důvodu vysokých nadějí na úspěch. Obě ministerstva spatřují v projektu nominace vynikající příklad dobré sousedské spolupráce.
Sasko-česká žádost o zápis na Seznam světového dědictví není prvním případem, kdy organizace ICOMOS doporučila nominaci upravit a předložit později. Například přeshraniční nominace „Architektonické dílo Le Corbusiera – vynikající přínos k modernímu hnutí“ podaná pod vedením Francie, která zahrnuje i dva domy na sídlišti Weißenhof v německém Stuttgartu, byla přepracovávána na doporučení organizace ICOMOS třikrát. O žádosti rozhodne Výbor pro světové dědictví letos. I památka „Hornická pánev Nord-Pas-de-Calais“ byla úspěšná až na podruhé. Rovněž Česká republika má z minulých let rovněž zkušenosti s dílčími úpravami svých návrhů, které se po jejich akceptování staly světovým dědictvím. I z těchto důvodů je postoj obou států k tomuto projektu neměnný a současné úpravy pokládáme za standardní součást procesu.
Simona Cigánková, tisková mluvčí MK ČR
Soubory ke stažení