Mezinárodní workshop o audiovizuálních datech přivedl do Prahy odborníky ze sedmi evropských zemí
14.04.2016 14:58|ministerstvo
Ve dnech 7. – 8. 4. 2016 proběhl v kině Ponrepo mezinárodní odborný workshop nazvaný Audiovizuální data: od akvizice po metadata.
Workshopu se účastnili odborníci z České republiky, Slovenska, Maďarska, Polska, Norska, Německa a Finska. Setkání odborníků organizoval Národní filmový archiv ve spolupráci s Ministerstvem kultury České republiky a Národním muzeem za podpory Visegrádského fondu.
Dvoudenní jednání zahájil ve čtvrtek Michal Bregant, ředitel Národního filmového archivu, který zdůraznil důležitost mezinárodní a mezioborové výměny poznatků a sladění terminologie a metodiky v oblasti nakládání s audiovizuálními daty. Příspěvky prvního bloku se soustředily kolem tématu analogového zaznamenávání dat a archivování jak dat analogových, tak digitálních. V rámci něj vystoupili Josef Praks z Ministerstva kultury České republiky, Michal Ďurovič z Vysoké školy chemicko-technologické, Katarína Gatialová z Národního muzea a Peter Csordás ze Slovenského filmového ústavu.
Páteční program byl rozdělen do dvou bloků, z nichž první byl věnovaný problematice digitalizace a datům obecně. Příspěvky na něm prezentovali Lars Gaustad z Národní norské knihovny, Volkmar Ernst z Deutsche Kinemathek, Bohuš Získal ze společnosti CESNET, Peter Csordás ze Slovenského filmového ústavu, Martin Koreber, ředitel Deutsche Kinemathek a Mikko Kuutti z Národního audiovizuálního institutu v Helsinkách. Odpolední blok se soustředil kolem metadat, jejich dlouhodobé konzervace a způsobu prezentace. Vystoupili v něm Elzbieta Wysocka z Národního filmového archivu ve Varšavě, Zsuzsa Zádori z OSA v Budapešti, Michal Klodner z NFA, právník z advokátní kanceláře KMVS Ivan David, Jan Valter z NFA a Jiří Frank z Národního muzea.
„
Workshop vyústil v potřebu pokračovat v kvalifikované mezinárodní debatě, která zahrne kromě archivů a paměťových institucí také akademickou sféru a otázky výzkumu v oblasti audiovizuálních dat. Dalším tématem, které bude třeba zkoumat, je spolupráce paměťových institucí s poskytovateli služeb jako jsou úložiště a online prostředí, v němž se data zpřístupňují. NFA v tomto díky svým zkušenostem může být inspirací,“ shrnul Michal Bregant, ředitel NFA, závěry workshopu. Stále zásadnější roli v oblasti digitalizace, správy a využívání digitálního obsahu sehrává v českém prostředí také Národní muzeum. „
V rámci současného dynamického světa je důležitý mezinárodní kontext a spolupráce institucí. Jsem proto rád, že také naší zásluhou dochází ke komunikaci mnoha klíčových aktérů, včetně těch zahraničních,“ doplnil Michal Stehlík, náměstek Národního muzea pro centrální sbírkotvornou a výstavní činnost.
Kontakt:
Veronika Kurzová
PR NFA
E
veronika.kurzova@nfa.cz
T +420 778 522 709
www.nfa.cz
Soubory ke stažení