OČI BRNA: Sylvie Richterová. Proměny cesty – výstava Moravské zemské knihovny v Brně od 1. června do 28. srpna 2016
31.05.2016 13:14|příspěvkové organizace
Brněnská rodačka, spisovatelka, básnířka a literární teoretička Sylvie Richterová se na tři měsíce „vrací“ do svého rodného města. V Brně bude po celé léto „přítomna“ prostřednictvím výstavy v rámci pravidelného cyklu Oči Brna, jejíhož slavnostního zahájení se spisovatelka zúčastní.
Se čtenáři i ostatními návštěvníky kulturních akcí se setká v červnu ještě jednou, a to při autorském čtení. Výstava bude ve foyer Moravské zemské knihovny ke zhlédnutí do konce srpna.
Sylvie Richterová vyrůstala v Králově Poli, kde také navštěvovala dvanáctiletku Jiřího Dimitrova. Velmi inspirující pro ni bylo její rodinné zázemí. Maminka Ljuba byla středoškolskou učitelkou, tatínek František působil jako vědecký pracovník v oboru fytopatologie. Rodiče se přátelili s řadou významných osobností, mezi něž patřili např. Jan Skácel, Oldřich Mikulášek, Vilém Reichmann nebo ředitel Universitní knihovny Miloš Papírník.
V roce 1963 složila Sylvie úspěšně zkoušky na filozofickou fakultu v Brně (obor francouzština–čeština), avšak více ji lákala právě založená Univerzita 17. listopadu v Praze (existující v letech 1961–1974), kde vystudovala tlumočnictví (francouzština–ruština). V roce 1971 obhájila na Filozofické fakultě Karlovy univerzity práci o poezii Jacquesa Préverta a obdržela doktorát. Svou pozornost následně věnovala dílu českého estetika a literárního teoretika Jana Mukařovského. Později, již v Itálii, se její zájem rozšířil i o další autory: Jiřího Koláře, Milana Kunderu, Jaroslava Haška, Bohumila Hrabala, Vladimíra Holana, J. A. Komenského nebo Věru Linhartovou. V Římě se Sylvie Richterová zapsala na bohemistiku, kterou tehdy vedl Angelo Maria Ripellino, studium ukončila prací o Věře Linhartové. Jako badatelka, lektorka a odborná asistentka pracovala v letech 1974–1981 na Ústavu slovanské filologie římské Univerzity La Sapienza. V roce 1987 vyhrála Sylvie konkurz na místo profesorky českého a slovenského jazyka na univerzitě v Padově. V roce 1991 přestoupila na univerzitu ve Viterbu, od roku 1997 působila zároveň i v Římě, od roku 2001 pouze v Římě. V roce 2009 odešla z římské univerzity, aby se mohla věnovat psaní a aby se znovu sžívala s moravskou i českou zemí. V současné době žije střídavě v Praze a v Trevignanu Romanu.
Výstava Proměny cesty
Kdy: 1. června – 28. srpna 2016
Kde: Moravská zemská knihovna v Brně, Kounicova 65a, Brno
Kontakt:
Romana Macháčková
E: machackova@mzk.cz
Soubory ke stažení