Nastavení cookies

Ministr kultury na návštěvě hradu Pernštejn; odpolední jednání proběhlo za přítomnosti premiéra Sobotky

26.07.2016 15:58|ministerstvo

Daniel Herman si v doprovodu generální ředitelky NPÚ Nadi Goryczkové a pernštejnského kastelána Jakuba Škrabala prohlédl hrad, seznámil se s plánovanými úpravami, které Pernštejn čekají, a setkal se i s ostatními kastelány hradů a zámků v regionu.

 

Státní hrad ve správě  příspěvkové organizace MK ČR - Národního památkového ústavu - čekají zvelebovací práce.  Jde o plány na obnovu hradu z evropských dotací. Daniel Herman dnes jednal i s dalšími kastelány a se zástupci samospráv obcí v regionu. Odpoledne se ministr kultury na Pernštejně sejde s premiérem Bohuslavem Sobotkou.

Hrad založili páni z Medlova (Pernštejnové) mezi lety 1270 a 1285. Nejstarší jádro hradu je na vrcholu protáhlého skalního útesu, jehož obvod vymezila plášťová zeď, za niž byla zasunuta válcová věž s břitem - dnes zvaná Barborka. Třípodlažní palác byl situován v jižní části útesu. V 1. polovině 14. století byl v severovýchodním koutě vybudován věžovitý druhý palác; kolem jádra vznikla vnější hradba, vymezující vnitřní  - třetí - předhradí. V 1. čtvrtině 15. století za Viléma I. z Pernštejna začala výstavba „pláště“, tedy budov obklopujících hradbu a budovy jádra z vnější strany. Za husitských válek a v době vlády Jiřího z Poděbrad byl Pernštejn oporou husitství. Před r. 1460 byl postižen velkým požárem, pak probíhala rozsáhlá pozdně gotická stavební činnost Jana I. z Pernštejna. Před r. 1470 byly postaveny čtvrtá brána (při věži čtyř ročních období) a věž v jižním cípu hradní ostrožny. Od druhého desetiletí 16. století do roku 1522 byl v patře starého paláce zřízen Rytířský sál, přístupný mohutným Přijímacím sálem, a v přízemí vstupní hala, kterou pernštejnští stavitelé opatřili pozoruhodnou sklípkovou klenbou. V polovině 16. století bylo budováno čtvrté patro vnitřního hradu, které však již nebylo dokončeno. Tím vývoj hradu v podstatě skončil, jeho podoba je tedy převážně pozdně gotická. Pernštejn postavený s použitím bílého nedvědického mramoru patří mezi nejlépe dochované hrady v ČR.

Ministr kultury při prohlídce interiérů hradu Pernštejn.

"Jsem rád, že přestože Pernštejn  patří mezi nejlépe dochované hrady u nás, budou moci být využity finance z výzvy IROP na jeho opravu. Památky je třeba udržovat v dobrém stavu jak pro nás, tak i pro budoucí generace, a je logicky naší povinností se o ně starat a zvelebovat je. Navíc jsou hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu zdrojem dalších financí pro rozkvět regionu, pro rozvoj služeb v místě oblíbených turistických objektů - a myslím, že i zde, na Pernštejně, máme být již na co pyšní. Děkuji odborníkům z NPÚ za jejich skvělou práci. Uvědomuji si, jak je důležité jejich nadšení pro věc. Jsou to nejen odborníci, ale také srdcaři; i proto se nyní snažím, aby jejich platy nebyly hluboko pod celostátní úrovní. Jak opakuji - lidé by za to, že pracují v kultuře a pro zachování kulturního dědictví naší země, neměli být trestáni," uvedl ministr kultury.

Jednání na Pernštejně s premiérem Sobotkou.

Na Pernštejn zavítal dnes i premiér Sobotka. Spolu s ministrem kultury Hermanem, ředitelkou NPÚ Goryczkovou a zástupci Národního památkového ústavu projednali další možnosti podpory kultury i kulturních památek. Probrali i připravované projekty NPÚ v rámci výzvy IROP. Rekonstrukce "Vrchnostenské okrasné zahrady Pernštejn" je jedním z těch, který je v přípravě nejdéle. Daniel Herman řekl, že "NPÚ je příspěvkovou organizací Ministerstva kultury, která zodpovědně přistupuje k přípravě projektů; i minulé období dokazuje, že peníze jsou v NPÚ v dobrých rukou." Generální ředitelka NPÚ při jednání Naďa Goryczková uvedla: "Projekt na obnovu zahrady na Pernštejně je jeden ze zásadních a výjimečných projektů NPÚ. Je tu velmi kvalitní projektový tým; Pernštejn je ikonická památka Moravy, kterou tímto zpřístupníme částečně i pro handicapované." Premiér Sobotka potvrdil fakt, že jeho vláda má nadále zájem na tom, aby se z evropských fondů čerpalo, a aby se čerpalo rychle a efektivně.

 

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK ČR

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz


Tomáš Lehečka
Pracovník tiskového oddělení
T: 257 085 364
M: 722 131 246
E: tomas.lehecka@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi