Moravská zemská knihovna v Brně připravila českou národní expozici na knižním veletrhu ve Frankfurtu 2016. Hlavním tématem je osobnost Václava Havla
26.09.2016 10:46|příspěvkové organizace
Ve dnech 19.–23. října proběhne již 68. ročník největšího a nejprestižnějšího knižního veletrhu světa ve Frankfurtu nad Mohanem. Letošní veletrh je slovy ředitele Juergena Boose věnován i myšlence nenahraditelnosti intelektuálního vlastnictví a jeho čestným hostem se stalo Nizozemí společně s Vlámskem.
Největší světový svátek knižní kultury navštěvují nejenom nakladatelé, autoři, čtenáři či literární agenti, je také příležitostí pro národní prezentace, které odrážejí vztah toho kterého státu k vlastní knižní kultuře a k literatuře.
Přípravou české prezentace na největších zahraničních knižních veletrzích je od roku 2014 pověřena Ministerstvem kultury ČR Moravská zemská knihovna v Brně. Její ředitel Tomáš Kubíček k tomu říká, že „tématem letošní české národní expozice je osobnost Václava Havla, jehož nedožité 80. narozeniny i páté výročí smrti si na sklonku roku připomínáme“. Právě na Frankfurtském knižním veletrhu byla v roce 1989 udělena Václavu Havlovi Mírová cena německých knihkupců, a zde také zazněla jeho oslavná děkovná řeč „Slovo o slovu“.
Kulturní program národního stánku vzniká mimo jiné ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a jeho hosty budou vedle profesora Tomáše Halíka, nositele prestižních ocenění za přínos k evropskému myšlení, i spisovatel a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský či Karel Hvížďala, autor dvou asi nejslavnějších knižních rozhovorů s Václavem Havlem. Slavnostního otevření českého stánku se 20. října v 15:00 ujme náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová a Tomáš Halík. „Frankfurtský veletrh je pro českou literaturu čím dál důležitější. V posledních dvou třech letech obohacuje formát knižního veletrhu o literární festival. Důležitosti akce odpovídá nadnárodní význam letošního tématu českého stánku i pozvaných hostů. A navíc je to pro nás taková menší příprava na Lipsko 2019, kde bude Česká republika hlavní zemí,“ říká k tomu Kateřina Kalistová.
V rámci české expozice se představí téměř dvě desítky vystavovatelů, kteří zastupují široké spektrum knižní produkce. Vedle velkých a malých nakladatelství (např. Academia, Aventinum, Host, Lingea či Fraus) se budou prezentovat i nakladatelství univerzitní (Nakladatelství VUTIUM, AMU Press nebo Vydavatelství UP). Významnou součástí českého stánku je expozice literárních cen, v níž je prezentována nejnovější česká literární produkce, a výběr z českých knih v překladu. K příležitosti národní prezentace je připraven katalog, který je v letošním ročníku zaměřený vedle novinek z knižní kultury i na témata spojená s Václavem Havlem.
Kontakt:
Soňa Šinclová
T: 732 517 293
E: Sona.Sinclova@mzk.cz
Soubory ke stažení