Nastavení cookies

Ministr kultury obdržel cenu česko-německého porozumění

12.12.2016 19:39|ministerstvo
Daniel Herman dnes v německém Sulzbach-Rosenberg obdržel Uměleckou cenu česko-německého porozumění Sdružení Adalberta Stiftera.

 

Cena, kterou sdružení společně s dalšími organizacemi uděluje od roku 1994, je určena osobám, které se významným způsobem zasloužily o spolupráci mezi oběma národy a zeměmi. Laudatio na ministra Hermana přednesl bavorský ministr pro vzdělávání, kulturu, vědu a umění Dr. Ludwig Spaenle. 

V česko-německém sousedství potřebujeme i nadále nové impulzy, které jej budou udržovat při životě a nenechají znovu ožívat staré předsudky. Nesmyslné oprašování naprosto nepřijatelného principu kolektivní viny a odsudků na základě etnické příslušnosti je smutným dokladem populismu těch, kteří v lidech záměrně vzbuzují obavy z neexistujícího nepřítele. Proto je třeba zasadit se v rámci našeho sousedství a společně sdíleného evropského prostoru o to, aby nebyl evropský projekt míru a svobody ohrožen všudypřítomným populismem a krátkozrakými národními zájmy,“ uvedl ministr Herman. 

Laudatio na ministra Hermana přednesl jeho bavorský protějšek, ministr Ludwig Spaenle.

Cenu uděluje Sdružení Adalberta Stiftera  společně s Nadací Brücke/Most, Collegiem Bohemicem, Pražským literárním domem a Spolkem Pro Arte Vivendi. V minulosti ji získala řada významných osobností, jakými jsou například František Černý, Pavel Kohout, Reiner Kunze, Petr Pithart, biskup František Radkovský nebo Richard von Weizsäcker. 

Cena se uděluje od r. 1994; ocenění nedostávají finanční odměnu, ale umělecká díla.

Sdružení Adalberta Stiftera je kulturní institut podporován zmocněncem Spolkové vlády pro kulturu a média. Jeho činností je především podpora kulturní výměny mezi Německem a Českem. V roce 1952 získalo sdružení od vlády Německé spolkové republiky státní finanční podporu coby kulturní instituce (na základě § 96 spolkového zákona o osobách odsunutých, vyhnaných a uprchlících). Od té doby se aktivity sdružení vyvíjí ve smyslu kulturního institutu. V rámci své činnosti realizuje kulturně-dějepisné výstavy, literárně-vědecký a literárně-historický výzkum a cíleně podporuje umělce. Po pádu železné opony v roce 1989 se činnost Sdružení Adalberta Stiftera ještě více rozšířila a začala se soustředit především na bezprostřední česko-německou kulturní výměnu.

 

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz


Tomáš Lehečka
Pracovník tiskového oddělení
T: 257 085 364
M: 722 131 246
E: tomas.lehecka@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi