Kontrolní den v Historické budově Národního muzea
24.01.2017 13:01|ministerstvo
Ministr kultury Daniel Herman dnes společně s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou a dalšími zástupci institucí navštívil Historickou budovu Národního muzea. Během kontrolního dne se tak všichni seznámili s aktuálním průběhem stavebních prací na této významné národní kulturní památce.
Zástupci institucí prošli trasu s několika stanovišti, kde jim byly prezentovány probíhající práce v budově – např. práce na fasádě budovy, oprava balustrády, restaurátorské činnosti na sochařské výzdobě na čelní fasádě i na malbách v prostorách Panteonu a také současný postup prací souvisejících s budováním spojovací chodby mezi Historickou a Novou budovou Národního muzea.
Foto: Úřad vlády
„Kontrolní dny tvoří nedílnou součást celé rekonstrukce. Je nutné se seznámit s aktuálním stavem věci, zda je dodržován časový harmonogram a na místě vidět průběh rekonstrukce proto, abychom si udělali představu o postupu, objemu i náročnosti prací. Jakkoli nemůžeme detailně rozumět technologickým otázkám rekonstrukce, můžeme sledovat, že se tu rodí dobré dílo. Jde o největší rekonstrukci v dějinách Národního muzea a tomu odpovídá péče, která je jí věnována. Přes potíže, které stavbu postihly zhruba před rokem, pokračují rekonstrukční práce podle harmonogramu. Děkuji panu řediteli Lukešovi i všem, kteří se na takto obrovském a zodpovědném úkolu podílejí svým umem, znalostmi a profesionalitou.“
Daniel Herman
Souběžně se stavebními pracemi na rekonstrukci Historické budovy Národního muzea probíhá i restaurování její vnější sochařské výzdoby. S největší pečlivostí jsou odborně restaurována sousoší Obětavost a Nadšení, které vytvořil Bohuslav Schnirch. Spolu se sousošími Láska k minulosti a Láska k pravdě představují tato díla nejmohutnější sochařské prvky budovy. Jsou umístěny na soklech na čtyřech nárožích u paty hlavní věže. Zrestaurováno již bylo například také sedm soch v tympanonu čelní fasády. Tato figurální kompozice od Antonína Wagnera a Čeňka Vosmíka znázorňuje alegorický výjev nazvaný Čechie chrání vědu a umění.
Foto: Úřad vlády
Ředitel Národního muzea Michal Lukeš a ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková představili dnes také všem přítomným koncept Česko-slovenské výstavy/Slovensko-české výstavy, která se návštěvníkům muzea otevře v říjnu 2018 při příležitosti oslav 100. výročí založení Československé republiky a 200 let od založení Národního muzea.
Simona Cigánková, tisková mluvčí MK
Soubory ke stažení