Letos uplyne 72 let od osvobození koncentračního tábora v Osvětimi. Tuto událost připomíná Mezinárodní den obětí holocaustu, který připadá na 27. leden.
V předvečer vzpomínkového dne, tedy 26. ledna 2017, se Daniel Herman setká na Velvyslanectví Spolkové republiky Německo s předsedkyní Bavorského zemského sněmu Barbarou Stamm, s vedoucí úřadu Velvyslanectví SRN Christianou Markertovou, ředitelem nadace Bavorských pamětních míst Karlem Frellerem, členy kuratoria této nadace i nadační rady a také se skupinou přeživších holocaust. Ve svém projevu připomene Daniel Herman význam společného setkání pro česko-bavorské vztahy. Součástí večera bude i krátké vystoupení pana Stefana Hankeho, který je autorem výstavy fotografií „KZ überlebt“ (Přežili koncentrační tábor). Výstava proběhla v Bavorském zemském sněmu a nyní bude k vidění od 30. ledna do 1. března 2017 v sídle Ministerstva kultury na Maltézském náměstí v Praze.
„Dnes se scházíme - Češi a Bavoři - jako přátelé. Připomínáme si hrůzy, které se odehrály před více než 70 lety. Jsme tu proto, abychom společně odsoudili násilí a bezpráví, které bylo v minulosti pácháno. Dnes je naším úkolem předcházet opakování těchto hrůz, zabránit jim. Zvláště v době, ve které jsme svědky narůstajícího populismu a bezhlavého obviňování nevinných, nesmíme nechat přerůst nenávist v násilí. Tváří v tvář památce těch, kteří zahynuli v nacistických lágrech, si přejme, abychom už nikdy nemuseli zažívat to, co museli prožít oni. Bojujme za to, abychom mohli žít všichni svobodně, aby se nikdo nemusel bát, že ho někdo zavře, bude ho mučit nebo ho zavraždí kvůli tomu, že je jiný. My nesmíme zapomenout.“
Daniel Herman
V pátek 27. ledna v 10 hodin se ministr Herman zúčastní vzpomínkového setkání přeživších holocaust v Hlavním sále Senátu Parlamentu České republiky, které pořádá Federace židovských obcí v ČR a Nadační fond obětem holocaustu. Oficiální části programu se v rámci své dvoudenní návštěvy v České republice zúčastní též předsedkyně Bavorského zemského sněmu paní Barbara Stamm s delegací a pronese krátký projev. Každoročně se slavnostního setkání účastní také zástupci organizací, sdružujících bývalé vězně i vězenkyně koncentračních táborů a další oběti nacismu, senátoři a senátorky, zástupci diplomatického sboru, arcibiskup pražský, vrchní zemský rabín a další významné osobnosti kulturního, politického a náboženského života. V Hlavním sále Valdštejnského paláce nebudou chybět ani ti, kteří hrůzy holocaustu přežili.
Vzpomínkové akce, věnované památce obětí holocaustu, budou pokračovat pietou v bývalém litoměřickém krematoriu (12,30 hod.); v Litoměřicích byla největší pobočka koncentračního tábora Flossenbürg. Další pietní akt se uskuteční v 13,30 hod u centrálního pylonu na Národním hřbitově Terezín.
Ministerstvo kultury se zapojí do Kulturního jara
Kulturní akce příspěvkových organizací MK k česko - německým vztahům
Simona Cigánková, tisková mluvčí MK