Nastavení cookies

Ministr kultury Daniel Herman dnes v Nostickém paláci přijal členy Svazu Pomocných technických praporů (PTP)

06.02.2017 14:25|ministerstvo

Spolu s bývalými členy PTP pány Janem Deckerem a Jiřím Růžičkou zhodnotil ministr kultury dosavadní vzájemnou spolupráci a probral s nimi společné projekty v rámci Kultury připomínání.  

 

V této souvislosti byla též diskutována výstava na zámku v Brandýse nad Labem, která byla původně zaměřena jen na PTP a poté rozšířena na připomínky komunistických zločinů 50. let. V současné době členové PTP chtějí , aby v Brandýse vzniklo studijní středisko pro výchovu studentů a mládeže, ale i učitelů. Hlavním cílem fungování střediska by bylo rozšíření a doplnění vědomostí o 50. letech, které v převážné většině i učitelé mohou znát pouze z učebnic.

V současné době projekt převzalo Národní muzeum, příspěvková organizace Ministerstva kultury, a společně se členy PTP pokračuje v diskusi o následném rozšíření a přizpůsobení expozice. Členové PTP předali ministru Hermanovi Zlatý odznak Svazu Pomocných technických praporů – Vojenských táborů nucených prací.

„Nesmírně si vážím práce a činnosti příslušníků PTP, obdivuji jejich statečnost i to, že nikdy neohnuli páteř před komunistickou zvůlí. Oceňuji oběti, které přinášeli za naši svobodu; proto pokládám činnost PTP za důležitou součást toho spektra boje za svobodu. Jejich ocenění je pro mne zavazující i do budoucna. Připomínat zločiny komunismu je naší povinností.“

Daniel Herman

Pomocné technické prapory (PTP) nebo také Vojenské tábory nucených prací (VTNP) byly útvary Československé lidové armády, které v letech 1950–1954 fungovaly pro internaci a převýchovu tzv. politicky nespolehlivých osob, podléhajících tehdejšímu brannému zákonu.

Důležitým důvodem jejich vzniku bylo i zajištění levné pracovní síly pro vybraná hospodářská odvětví. Byly tak nástrojem perzekuce a pracovního vykořisťování nepohodlných osob. Fungování PTP navíc nemělo žádnou oporu v československých zákonech, ani v mezinárodním právu.

Svaz sdružující bývalé příslušníky PTP navíc z důvodu vysokého věku členů ukončil činnost. O rozpuštění organizace ke konci roku rozhodli delegáti Českého svazu Pomocných technických praporů - Vojenských táborů nucených prací. Svaz PTP byl založen už v květnu 1968, svou činnost ale ukončil po vpádu vojsk Varšavské smlouvy téhož roku. Činnost svaz obnovil v únoru 1990. Sdružoval ty muže, kteří byli v letech 1950 až 1954 jako politicky nespolehliví a režimu nepohodlní zařazeni v rámci československé armády do pomocných technických praporů (PTP). Ve svazu byly zastoupeny i vdovy po "pétépácích". Cílem organizace bylo upozorňovat na komunistické zločiny 50. let. 

 

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz


Tomáš Lehečka
Pracovník tiskového oddělení
T: 257 085 364
M: 722 131 246
E: tomas.lehecka@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi