Ministr kultury dnes ocenil nové Rytíře, Dámy a Mecenáše české kultury
26.02.2017 19:41|ministerstvo
Resortní ocenění předal v Divadle na Vinohradech Daniel Herman vybraným umělcům a mecenášům.
Dámami české kultury se v letošním roce staly klavíristka, cembalistka a hudební pedagožka Zuzana Růžičková a zakladatelka českého hospicového hnutí lékařka Marie Svatošová. Rytíři pak akademický sochař Otmar Oliva, houslový virtuóz Eduard Vokurka a evangelický duchovní Svatopluk Karásek, politický vězeň komunistického režimu.
Ve Vinohradském divadle proběhla již potřetí ceremonie předávání státních cen- titulů Dáma, Rytíř a Mecenáš české kultury. Dámami české kultury se v letošním roce staly klavíristka, cembalistka a hudební pedagožka Zuzana Růžičková a zakladatelka českého hospicového hnutí lékařka Marie Svatošová. Rytíři pak akademický sochař Otmar Oliva, houslový virtuóz Eduard Vokurka a evangelický duchovní Svatopluk Karásek, politický vězeň komunistického režimu. V obou kategoriích ocenil ministr kultury také osobnosti navržené in memoriam. Dámami české kultury se tak staly také dvě politické vězeňkyně: publicista a profesorka Univerzity Karlovy v Praze Růžena Vacková a spisovatelka Dagmar Šimková. Titul Rytíř české kultury byl in memoriam udělen spisovateli, disidentu a politickému vězni Karlu Peckovi, publicistovi a exulantu Pavlu Tigridovi a oběma bratřím Čapkům, výrazným postavám meziválečné umělecké scény. Mecenáši české kultury se stali paní Karola Hejl a in memoriam také její manžel Vilém Hejl, jehož osobní fond a rozsáhlou knihovnu oceněná mecenáška věnovala Památníku národního písemnictví. Mecenášem české kultury se stal rovněž Leoš Válka, zakladatel a ředitel Centra současného umění DOX. Blahopřejeme!
Zveřejnil(a) Ministerstvo kultury České republiky dne 26. únor 2017
V obou kategoriích ocenil ministr kultury také osobnosti navržené in memoriam. Dámami české kultury se tak styly také dvě politické vězeňkyně: publicista a profesorka Univerzity Karlovy v Praze Růžena Vacková a spisovatelka Dagmar Šimková. Titul Rytíř české kultury byl in memoriam udělen spisovateli, disidentu a politickému vězni Karlu Peckovi, publicistovi a exulantu Pavlu Tigridovi a oběma bratřím Čapkům, výrazným postavám meziválečné umělecké scény.
Dáma české kultury Prof. Zuzana Růžičková.
Mecenáši české kultury se stali paní Karola Hejl a in memoriam také její manžel Vilém Hejl, jehož osobní fond a rozsáhlou knihovnu oceněná mecenáška věnovala Památníku národního písemnictví. Mecenášem české kultury se stal rovněž Leoš Válka, zakladatel a ředitel Centra současného umění DOX.
„Je třeba neustále připomínat nejen přínos a význam oceněných osobností pro českou kulturu. Je nutné ocenit, vyzdvihnout jejich morální kvality, jejich statečnost, jejich rovnou páteř a odvahu postavit se v dobách temnoty na stranu světla, i když za to mnozí přinesli oběť nejvyšší. Skláním se proto před uměním i statečností oceněných a je mi ctí jim za vše alespoň takto symbolicky poděkovat stejně jako těm, kteří nezištně podporují českou kulturu a umělce.“
Daniel Herman
Resortní ocenění Dáma, Rytíř, Mecenáš české kultury je udělováno jako výraz uznání umělcům, kteří mimo kulturní přínos obohatili společnost také svědectvím svého života coby čestní, stateční a mravní lidé, často navzdory útlaku obou totalit XX. století. Mecenášem umění se pak stává osoba či instituce, která značnou měrou podporuje umělecké projekty i památky. Cenu tvoří kovová medaile s odznakem v etui a diplom. Cena není spojena s finančním ohodnocením. Ocenění ministr kultury předalv rámci XI. ročníku mezinárodního festivalu proti totalitě, zlu a násilí Mene Tekel.
Info o cenách a laureátech z roku 2015, 2016
Medialony Dam, Rytířů a Mecenášů 2017
Simona Cigánková, tisková mluvčí Ministerstva kultury
Soubory ke stažení