Český stánek slavnostně otevřel ministr kultury Daniel Herman za účasti náměstkyně pro řízení sekce živého umění MK Kateřiny Kalistové, představitelů města Lipska, spolkové země Saska i organizátorů veletrhu.
Na slavnostní ceremonii byla Česká republika oficiálně oznámena jako hlavní země lipského veletrhu v roce 2019. Daniel Herman ve svém úvodním projevu poděkoval všem přítomným za účast i dobrou spolupráci a připomněl důležitost prezentace České republiky na mezinárodním knižním veletrhu v Lipsku v roce 2019 se statusem hlavní země. „Pro českou kulturu a pro mě osobně je to velká čest. Česká literatura má totiž jedinečnou příležitost ukázat, že kromě Milana Kundery, Bohumila Hrabala a Václava Havla si i další čeští autoři zaslouží mezinárodní uznání. V letošním i nadcházejícím roce nabídneme mezinárodní veřejnosti nové překlady knih, autorská čtení, odborné diskuse, tematicky zaměřené výstavy i mnoho dalších literárních a kulturních akcí,“ uvedl ve svém projevu Daniel Herman.
Česká expozice na knižním veletrhu v Lipsku.
Po otevření české literární expozice v Lipsku se ministr Herman zúčastnil prezentace česko-německých překladů díla Jiřího Gruši a v 17,30 hodin podepíše s ředitelem Lipského knižního veletrhu panem Oliverem Zillem Smlouvu o realizaci hlavního programu Lipského knižního veletrhu 2019.
Podpis dohody - Česko se stane hlavní zemí na Lipském knižním veletrhu v roce 2019.
Lipský knižní veletrh, který je považován za největší literární festival v Evropě, potrvá do 26. března. Představí přes 3 300 autorů a účinkujících na více než 571 scénách. Společný program veletrhu a města nese název „Lipsko čte“; v průběhu posledního desetiletí se festival proměnil do podoby největšího a nejdemokratičtějšího svátku slova.
„Je dobrou zprávou pro nás, všechny milovníky literatury, že v nejbližších dnech budou o naši pozornost usilovat skvělí čeští autoři - Iva Pekárková, Viktorie Hanišová, Jan Novák či Tomáš Šebek a další literáti. V letošním roce má nově ustanovené České literární centrum za úkol přitáhnout pozornost k české literatuře a pomáhat různými cestami v tvorbě autorům jak domácím, tak zahraničním. Letos chceme obnovit prestižní ocenění pro zahraniční bohemisty a překladatele Premia Bohemica, a to zejména proto, že bez jejich práce by česká literatura ve světě neměla šanci se prosazovat.“
Daniel Herman
Moravská zemská knihovna, která má na starosti českou účast v Lipsku, nabídne návštěvníkům českého stánku vhled do současné podoby české literatury. V průběhu veletrhu bude také slavnostně vyhlášeno obnovení ceny Premia Bohemica. Tu od roku 1993 do roku 2011 udílela Obec spisovatelů zahraničním bohemistům, kteří se zasloužili o šíření české literatury. Cenu bude od roku 2017 udílet z pověření Ministerstva kultury České republiky Moravská zemská knihovna (MZK).
Prezentace překladů Jiřího Gruši.
Románovou prvotinu a s ní téma vztahu mezi matkou a dcerou rozšířené o téma vztahu Čechů k romské menšině představí Viktorie Hanišová. Rovnou z humanitární mise v Jižním Súdánu se do Lipska přesune Tomáš Šebek, autor publikace Mise Afghánistán.
Další autory zastoupí například Iva Pekárková, které v Německu vyšly knihy Péra a perutě a Dej mi ty prachy. Autora knihy Zátopek, spisovatele Jana Nováka, bude možné potkat v české expozici i v diskusních fórech.
Simona Cigánková, tisková mluvčí MK