Ze své úspěšné výstavní premiéry v New Yorku se vrátil unikátní autograf partitury Rusalka! Originální rukopis slavné opery Antonína Dvořáka byl naposledy v České republice vystaven před více než 25 lety a nyní jej budou mít návštěvníci možnost spatřit po dobu jednoho týdne v Českém muzeu hudby.
Kromě rukopisu se všichni dvořákovští nadšenci mohou těšit také na tzv. Dvořákův americký skicář č. 6, první vydání libreta opery, dopisy adresované skladateli nebo první nahrávky árií z opery, které si budou moci poslechnout na tabletu. Představeny budou i různé kostýmní a scénické návrhy Rusalky vytvořené během 20. století významnými výtvarníky a nebudou chybět ani opravdové kostýmy ze sbírek Národního divadla. Výstava bude k vidění od 11. do 17. dubna 2017, každý den od 10.00 do 18.00 hodin.
Americké publikum žilo začátkem letošního roku Antonínem Dvořákem a jeho operou Rusalka. V jedinečných prostorách Metropolitní opery zazněly během měsíce února tóny světově proslulé české opery, kde ji bylo možné slyšet, od jejího prvního uvedení v roce 1993, zatím jen dvakrát. Světovou premiéru slavného Dvořákova díla doprovodila právě výstava unikátního rukopisu opery ze sbírek Národního muzea, který se představil vůbec poprvé ve své historii v zahraničí.
Originální partitura opery Rusalka bude po dobu jednoho týdne k vidění v Českém muzeu hudby.
Výstava Rusalka vznikla díky spolupráci Českého centra New York, Národního muzea, Metropolitní opery, Generálního konzulátu ČR v New Yorku a Americké společnosti Antonína Dvořáka (DAHA).
„Výstavu Rusalka jsme představili v České národní budově v New Yorku a vzbudila u americké veřejnosti velký zájem. A tak jsme se rozhodli ji milovníkům tvorby Antonína Dvořáka zpřístupnit také u nás. Po dobu jednoho týdne tak mohou obdivovat jedinečné předměty z nejrozsáhlejšího souboru dvořákovských materiálů na světě, který Národní muzeum spravuje,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

„Někdy si plně neuvědomujeme hodnotu a význam artefaktů spojených s naší minulostí a kulturou; teprve zájem zahraničí jako by unikátní objekt postavil do nového světla znovuobjevené atraktivity. Také Dvořákův autograf Rusalky se vrací z New Yorku ozářen užaslou pozorností amerického publika. Nechme se i my zasáhnout jedinečností a autentičností záznamu, jehož interpretace dobyla svět. A nejen ten Nový,“ dodává ministr kultury ČR Daniel Herman.
Kromě originálního autografu partitury také vyniká tzv. Dvořákův americký skicář č. 6, který si Dvořák vedl v Americe a později po návratu do Prahy si do něj poznamenal některé skici k Rusalce. Vedle něj budou k vidění originální dopisy z kanceláře Dvorní opery ve Vídni s podpisem Gustava Mahlera adresované Antonínu Dvořákovi, jež se týkají plánovaného provedení opery ve Vídni v roce 1901, ke kterému ale nakonec nedošlo. Dále budou vystaveny podobizny G. Mahlera a A. Dvořáka nebo první vydání libreta opery.
České muzeum hudby bude po dobu trvání výstavy Rusalka speciálně otevřeno každý den od 10.00 do 18.00 hodin. Vstupné do objektu po dobu trvání výstavy je 80 Kč/plné, 160 Kč/rodinné.
Více informací naleznete na www.nm.cz.
Cesta Rusalky na světová operní jeviště
Kontakt:
Mgr. Kristina Kvapilová
odd. vnějších vztahů
T: +420 224 497 250
M: +420 731 514 077
E: kristina_kvapilova@nm.cz
W: www.nm.cz, www.muzeum3000.cz