Ministr Herman udělil ocenění Artis Bohemiae Amicis manželům Symonovým
07.04.2017 14:36|ministerstvo
Cenu uměleckému páru předal 6. dubna 2017 při zahájení jejich společné výstavy ve Strahovském klášteře v Praze náměstek ministra kultury Vlastislav Ouroda.
Miroslava Symonová vystudovala restaurování knižní vazby, jemuž se pak soustavně věnovala jak v někdejší Státní knihovně Klementinum, tak ve vlastním restaurátorském ateliéru ve Vídni, kam po srpnu 1968 s manželem emigrovala. Zde svůj umělecký záběr rozšířila na grafiku a malbu. Svá díl prezentovala na evropských i světových výstavách, mj. v Norimberku, Vídni, Curychu, ale také San Franciscu. Její práce jsou zastoupeny ve sbírkách řady českých i rakouských galerií.
Josef Symon proslul jako sochař a návrhář. Patří k nejvýznamnějším umělcům, kteří v posledních desetiletích XX. století utvářeli proslulý český šperk a jak designem, tak technikou zpracování je posunuli do nového milénia. Vytvořil rovněž řadu soch, plastik a děl religiózního charakteru. Vystavoval v mnoha galeriích v Česku i Rakousku, je držitelem řady prestižních uměleckých cen včetně zlaté medaile a bavorské státní ceny či diplomu ze světové výstavy Expo Montreal.

Oba manželé se podíleli na organizaci několika mezinárodních konferencí a sympozií, mj. Crafts Tommorow ve Vídni v roce 1980. Po nuceném odchodu z vlasti soustavně podporovali další české umělce, pro které se Vídeň stala útočištěm v jejich emigraci; současně udržovali styky také s těmi, kdo do zahraničí odejít nemohli, a zprostředkovali jim kontakt s evropským uměleckým světem. Mnoho jejich prací se zabývá tématem svobody.
„Manželé Symonovi patří mezi přední evropské výtvarné umělce. Po svém odchodu do emigrace naši zemi reprezentovali nejen na mezinárodním výtvarném poli, ale stali se také vzory odvahy, touhy po svobodě a nezištné pomoci. Je mi ctí jim cenu Artis Bohemiae Amicis udělit,“ komentoval své rozhodnutí Daniel Herman.
Info o ocenění
Simona Cigánková, tisková mluvčí MK
Soubory ke stažení