Národní muzeum otevřelo novou výstavu s názvem Sport za Velké války. Jak první celosvětový válečný konflikt ovlivnil fenomén sportu, se dozvíte v Národním památníku na Vítkově.
18.05.2017 13:31|příspěvkové organizace
Výstava návštěvníkům nabídne pohled na dva rozdílné a zdánlivě nesouvisející fenomény, a to první světovou válku a český sport. Připomene osudy sportovních nadšenců, amatérů i začínajících profesionálů jak na poli válečném, tak sportovním.
Návštěvníci se do těžkého období začátku 20. století přenesou především prostřednictvím širokého spektra předmětů v podobě medailí, vítězných pohárů, sportovního náčiní nebo ukázek textilií a oděvů. Celou výstavu pak doplňuje množství fotografií, které mohou návštěvníci obdivovat v obsáhlých fotoalbech, nebo filmové záznamy ze sokolských cvičení v československých legiích.
„V Národním památníku na Vítkově se prostřednictvím expozic a výstav snažíme návštěvníkům připomínat významné události evropských dějin minulého století, k nimž Velká válka nepochybně patří. Tentokrát jsme však trochu netradičně spojili vážný motiv války s odlehčenějším tématem, a to fenoménem sportu a tělovýchovy. I s tímto odvětvím je však spojena celá řada významných osobností, které měly velký podíl na utváření naší historie,“ uvádí Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea.
Japonská pálka na badminton se třemi míčky z peří, které ze svého pobytu v Japonsku přivezl sokolský činovník a legionář Josef Vyšehradský. 1918.
Válečný stav znamenal nejen dočasné pozastavení mezinárodních sportovních akcí, ale zároveň i narušení tuzemského sportovního dění. Přerušena byla činnost Sokola, jeho členové byli často perzekvováni ze strany rakousko-uherských orgánů. Někteří ze sokolských pracovníků následně působili v rámci odboje ve francouzských, ruských a italských legiích, řada sportovců na frontě padla, mnoho z nich bylo zraněno, někteří z nich si odnesli ze zranění trvalé následky.
Miloslav Beutler: Plaketa s dvojportrétem Pierra de Coubertina a Jiřího Gutha-Jarkovského. Počátek 20. stol., sádra.
Zároveň válka v tomto směru znamenala paradoxně i jistý přelom – nastoupila poměrně mladá sportovní generace, která ovlivňovala československý sport a tělesnou výchovu další desítky let.
Národní památník na Vítkově je otevřen středa–neděle od 10.00 do 18.00 hodin, vstupné do objektu je 120 Kč / plné, 80 Kč / snížené, 200 Kč / rodinné. Více informací naleznete na webových stránkách Národního muzea nm.cz
Více informací o výstavě
Kontakt:
Mgr. Kristina Kvapilová
odd. vnějších vztahů
T: +420 224 497 250
M: +420 731 514 077
E: kristina_kvapilova@nm.cz
W: nm.cz | muzeum3000.cz
Soubory ke stažení