Ministr kultury Staněk: Jsem rád, že i v oblasti platidel vznikají hodnotná umělecká díla
10.04.2019 16:20|ministerstvo
Česká národní banka u příležitosti stého výročí zavedení československé koruny vydala pamětní stříbrno-zlatou minci.
„Pamětní mince s motivem korunové mince z roku 1922 od Otakara Španiela je i pro ministerstvo kultury připomenutím vždy mimořádné spolupráce mezi centrální bankou a rezorty, v jejichž kompetenci byla dříve správa oblasti naší kultury, nad přípravou bankovek a mincí,“ řekl u příležitosti slavnostního představení mince ministr kultury Antonín Staněk.
Česká národní banka vydává 7200 pamětních dvoutisícikorun vyrobených ze dvou drahých kovů – stříbra a zlata – podle návrhu Jiřího Hanuše. Bimetalová mince je emitována pouze v běžném provedení a je ražena ze slitiny obsahující 900 dílů stříbra a 100 dílů mědi. Zlatý střed na rubové straně mince, tzv. inlej, má ryzost 986,1.

„Jsem rád, že tak jako v minulosti vznikají i dnes v oblasti českých platidel mimořádně hodnotná umělecká díla, která jsou vyhledávána nejen občany České republiky, ale i sběrateli z celého světa. Jsou tak nepochybně i naší důležitou vizitkou ve světě,“ dodal ministr Staněk.

Podle guvernéra Jiřího Rusnoka je počátek tradice vydávání zlatých mincí spojen s Aloisem Rašínem. Právě jeho myšlenka vydávat československý zlatý dukát stála u počátků ražby číslovaných jubilejních svatováclavských dukátů v roce 1923, které vzbudily velký zájem veřejnosti. První stříbrná pamětní mince – desetikoruna – byla vydána v roce 1928 k 10. výročí republiky.
Soubory ke stažení