Cyklus čtyř výstav, které spojuje jediné téma, je unikátním pokusem představit návštěvníkům období let 1900–1989 ve Slezsku z mnoha úhlů pohledu.
Co se odehrávalo na území Slezska ve 20. století? Jak se proměňoval každodenní život obyvatel tohoto kraje? A kteří umělci se ve své tvorbě inspirovali slezskou krajinou? To vše a mnohem více vám přiblíží největší výstavní projekt Slezského zemského muzea s názvem Neklidné století.
„Život ve Slezsku byl v minulém století samozřejmě ovlivněn dvěma světovými válkami. Bylo to však také místo, kde se zrodila řada výjimečných osobností literárního i výtvarného umění. Cílem našich výstav není chronologický výčet událostí, ale komplexní pohled na život ve Slezsku v minulém století,“ říká Jana Horáková, ředitelka Slezského zemského muzea. V Historické výstavní budově, Národním památníku II. světové války, Památníku Petra Bezruče a Domě umění v Opavě si tak návštěvníci mohou připomenout zásadní dějinné okamžiky, seznámit se s výtvarnou tvorbou slezských umělců nebo zjistit například to, jak se vyvíjela výstroj a výzbroj československé armády.
Výstavy nabídnou ke zhlédnutí stovky zajímavých exponátů především ze sbírek Slezského zemského muzea. Pro návštěvníky jsme také připravili opravdové lahůdky. Jednou z nich je vzácný obraz malíře Oskara Kokoschky.
„Jedná se o podobiznu kněžny Mechtildy Lichnovské z roku 1916. Obraz nám zapůjčili kolegové ze zámku v Hradci nad Moravicí, kde je trvale uschován. Jsme velmi vděční, že jsme toto vzácné dílo získali alespoň na 14 dnů, neboť světoznámá vídeňská galerie Albertina o něj rovněž projevila zájem, ale s žádostí neuspěla,“ dodává Ondřej Haničák, spoluautor výstavy. A odborná pracovnice Národního památkového ústavu Eva Kolářová jen potvrzuje jeho slova: „Jedná se o nejcennější artefakt zámeckých sbírek a z pozice jednoho z klíčových děl Kokoschkovy expresionistické portrétní tvorby také o nejfrekventovanější objekt žádostí o jeho zapůjčení k výstavám doma i v zahraničí. Svůj depozitář však opouští jen kvůli výjimečně prestižním projektům.“
Obraz Oskara Kokoschky bude v Historické výstavní budově k vidění v termínu 1.–15. 9. 2015. Nebude ale jediným unikátem, který v rámci projektu Neklidné století vystavíme. „Každý měsíc představíme návštěvníkům jeden výjimečný exponát, který se tematicky vztahuje k období 20. století ve Slezsku. Mnohé z nich budou vystaveny vůbec poprvé,“ prozrazuje Lenka Rychtářová, spoluautorka výstavy.
Vernisáž první výstavy se uskuteční 1. září 2015 v 17 hodin v Historické výstavní budově. Její součástí budou i dvě neméně důležité akce. „V rámci slavnostního zahájení výstavy Neklidné století podepíší představitelé statutárního města Opavy a Slezské univerzity memorandum o vzájemné spolupráci. Společně pak pokřtíme také katalog, který byl k této výstavě vydán,“ upřesňuje Jana Horáková.
K výstavám je připraven doprovodný program. Kromě edukačních programů se návštěvníci mohou těšit například na přednášku Evy Kolářové, odborné pracovnice Národního památkového ústavu, která se uskuteční 8. září 2015 v 17 hodin v Historické výstavní budově.
Termíny jednotlivých výstav:
- Neklidné století, Historická výstavní budova, Komenského 10, Opava, k vidění od 2. 9. 2015 do 31. 1. 2016
- Domov jménem Slezsko, Dům umění, Pekařská 12, Opava, k vidění od 4. 9. do 28. 10. 2015
- Abeceda literatury, Památník Petra Bezruče, Ostrožná 35, Opava, k vidění od 16. 9. 2015 do 29. 2. 2016
- Čas války, čas míru – Československá armáda 1918–1990, Národní památník II. světové války, Hrabyně, k vidění od 11. 9. do 30. 11. 2015
Výstavy byly připraveny v rámci výzkumného projektu Slezsko: Paměť – identita – region (DF11P01OVV018). Podrobnosti o výstavách jsou zveřejněny na stránkách www.szm.cz.
Kontakt pro média:
Mgr. Romana Cieslarová, tisková mluvčí
cieslarova@szm.cz, 733 376 234