Ministr kultury Antonín Staněk zahájil česko-saskou výstavu
24.05.2019 00:00|ministerstvo
Ministr kultury Antonín Staněk společně s Evou-Maria Stange, ministryní pro vědu a kulturu Saska, ve Šternberském paláci slavnostně zahájil výstavu „Čechy-Sasko. Jak blízko, tak daleko.“
Tématu sousedství Čech a Saska se poprvé věnuje rozsáhlá výstava, která se zaměřuje na dynamické vztahy obou regionů, líčí úzké vazby mezi obyvateli, vzájemné konflikty i následná usmíření. Umožňuje široce uchopit historický rámec a objasňovat jak rozdíly mezi Saskem a Čechami, tak i jejich sounáležitost v evropském kontextu.
„Vzájemné vazby mezi dnešním územím České republiky a Svobodným státem Sasko existovaly dříve, než vznikly hranice, které dnes formují naši územní samostatnost. Existovaly dokonce mnohem dříve, než byly vytvořeny pojmy jako stát či národ v dnešním slova smyslu. Se sousední spolkovou zemí nás nepochybně pojí nejužší historické, geografické, hospodářské, kulturní a sociální vazby. Naštěstí tato hranice společného regionu nebyla a jsem velmi rád, že mohu říct, že již opět není nepropustná. V průběhu staletí tak docházelo k volnému prolínání na všech úrovních a v celém spektru oblastí včetně kultury a vzdělání. Tato výstava je toho důkazem,“ řekl ministr kultury Antonín Staněk.
Projekt je výsledkem spolupráce mezi Staatliches Museum für Archäologie Chemnitz a Národní galerií Praha.

Výstava, rozdělená do devíti oddílů, se v symbióze umění a dějin zaměřuje jak na každodenní a hospodářský život, tak na historické události vládnoucí vrstvy.
Pražská výstava ukáže především výjimečná umělecká díla, z nichž mnohá budou v Čechách vystavena prvně. Vybrané artefakty nejen přiblíží konkrétní momenty v historii sasko-českých vztahů, ale nabídnou i mimořádný estetický zážitek. K vidění budou cenné památky gotického a renesančního umění (např. obrazy Lucase Cranacha), virtuózní díla manýristického slohu, vrcholně barokní plátna a sochy, mistrovské ukázky romantické krajinomalby, obrazy Oskara Kokoschky či model slavné sochy Davida Černého Quo vadis. Právě tato plastika trabantu na čtyřech lidských nohou je symptomatickou připomínkou událostí z podzimu 1989, kdy se budova velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze stala dočasným azylem pro občany z NDR. Tuto událost lze brát jako symbolický mezník v dlouhé historii vztahů mezi Saskem a Čechami.

Výstava potrvá do 15. 9. 2019.
Tiskové oddělení MK
Soubory ke stažení