Institut umění – Divadelní ústav otevírá 4. června 2019 v 18 hodin v galerijním prostoru Akademie Zlatý had komorní výstavu divadelních fotografií významnéhofotografa Viktora Kronbauera. Výstava, připravená k významnému životnímu jubileu autora, potrvá do 23. června 2019.
Kurátorským záměrem výstavy je představit divadelní fotografie jako soubor obrazů disponujících vysokou estetickou hodnotou, čemuž byly přizpůsobeny technika tisku i materiál. Výběr se soustředil na divadla, která včeském scénickém umění představují progresivní a inspirativní proud (Divadlo Na zábradlí, Divadlo Komedie nebo Divadlo Husa na provázku), či na tvorbu alternativních souborů, experimentujících s výrazovými prostředky i inscenačními možnostmi mimodivadelních prostor (site specific projekty Divadla Continuo, Spolku Mezery či prácesouboru Tygr vtísni). Nezanedbatelnou součástí výstavy jsou rovněž fotografiezezahraničních inscenací, pořízené většinou na Pražském divadelním festivalu německého jazyka.
Kronbauerovy snímky, které mapují české divadelní dění od osmdesátých let 20. století,zaujmou specifickým výtvarným výrazem, vnitřním rytmem a precizní kompozicí. Ucelenější zhodnocení Kronbauerovy celoživotní tvorby přinesla reprezentativní obrazová monografie, která získala prestižní Cenu Divadelních novin za publikační počin roku 2017.
„Viktor Kronbauer se ve své tvorbě specializuje takřka výhradně na divadlo, rozumí mu, cítí ho, pro scénické umění má jakýsi šestý smysl, který mu dovoluje vystihnout to podstatné a v jednom prchavém okamžiku zachytit sdělení, výraz, estetiku i atmosféru celé inscenace,“ popisuje fotografovu tvorbu Ondřej Svoboda, zástupce ředitelky IDU.
„Neodvažuji se odhadnout, jak velkou část svého života strávil v temnotě divadelních sálů,ale v dokumentačních databázích Divadelního ústavu se od něj nachází více než třicet tři tisíc snímků z téměř šesti stovek divadelních inscenací – to je bezmála desetina všech zde uložených fotografií! Na tom, co zůstane z českého divadelního umění zachováno pro budoucnost, má tedy obrovský podíl a patří mu nezměrný obdiv. Se svým talentem se bez problémů mohl prosadit mezi špičkovými komerčně úspěšnými fotografy, on ale zvolil vlastní cestu za divadlem – a za to mu budou děkovat ještě generace našich následovníků,“ dodává Svoboda.
V roce 2019, kdy Viktor Kronbauer slaví sedmdesáté narozeniny, by se rovněž kulatého životního jubilea devadesáti let dožil jeho učitel, divadelní fotograf Jaroslav Krejčí (1929 – 2006). Legendární ateliér Jaroslava Krejčího na Malé Straně Viktor Kronbauerčasto navštěvoval a se svým přítelem a mentorem se zde scházel. Právě proto je výstavaKronbauerovy tvorby v prostoru malostranské galerie symbolická.
Výstava, kterou připravil Institut umění – Divadelní ústav, je součástí doprovodného programu Pražského Quadriennale PQ+.
Kurátorka:
Denisa Šťastná
Vernisáž:
Akademie Zlatý had, Maltézské náměstí 3, Praha 1, od 5. do 23. června 2019, denně od 10 do 18 hodin
VIKTOR KRONBAUER patří mezi nejvýznamnější a nejosobitější české divadelní fotografy.Jeho tvorba si vydobyla mnoho ocenění na mezinárodní úrovni, opakovaně např. získal hlavní ceny na Mezinárodním triennale divadelní fotografie v srbském Novém Sadu. Kronbauer také několikrát vystavoval v zahraničí (např. v Německu, na Slovinsku, v Polsku, ve Francii nebo v Rusku). Na prvním ročníku české soutěže Bienále divadelní fotografiev roce 2018 získal v silné konkurenci druhou cenu za fotografie z performance MinaTanaky.
Kontakt:
Barbora Jermanová
Oddělení komunikace a marketingu
Institut umění — Divadelní ústavArts and Theatre InstituteCeletná 17, 110 00 Praha 1
T: +420 224 809 169
M: +420 604 396 663
E: barbora.jermanova@idu.cz
W: www.idu.cz