Na nejstarším a jednom ze tří nejprestižnějších mezinárodních filmových festivalů bude mít zastoupení i česká kinematografie, a to díky filmu Nabarvené ptáče režiséra a scenáristy Václava Marhoula. Hvězdně obsazený snímek, který se dostal v Benátkách do hlavní soutěže, vznikl i díky podpoře Státního fondu kinematografie.
"Chci poděkovat všem třem Radám Státního fondu kinematografie, které po celou tu dobu, kdy Nabarvené ptáče vznikalo, mu věnovaly svoji důvěru. I díky jejich podpoře se film podařilo vůbec natočit, a poté včas přihlásit do Benátek," řekl režisér Václav Marhoul.
"Filmy podpořené Fondem sbírají ceny na řadě mezinárodních festivalů. Animované, krátké, dokumentární nebo studentské a teď se konečně prosadil i celovečerní hraný film, a to rovnou v Benátkách," uvedla Helena Bezděk Fraňková, ředitelka Státního fondu kinematografie. "Dalším velkým úspěchem je uvedení Nabarveného ptáčete na podzimním festivalu v Torontu, který je pomyslnou vstupní branou na filmový a distribuční trh v Severní Americe," dodala ředitelka Fondu.
Nabarvené ptáče bylo vybráno mezi 20 filmů do hlavní soutěže 76. ročníku festivalu v Benátkách, a to z více než patnácti set přihlášeních snímků. Na podobný úspěch čekal majoritně český film od roku 1994, kdy byl v hlavní soutěži uveden Život a neuvěřitelná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina režiséra Jiřího Menzela. Rada Státního fondu kinematografie podpořila Nabarvené ptáče celkovou částkou 25,8 milionu Kč, přičemž celkový rozpočet filmu se pohybuje okolo 175 milionů Kč. V roce 2010 Rada podpořila snímek ve výzvě na vývoj 800 tis. Kč. Poté v roce 2016 částkou 15 mil. Kč ve výzvě na výrobu hraného filmu a dalším navýšením částky o 10 mil. Kč tentýž rok.
Film vznikl na základě stejnojmenné knihy spisovatele polského původu Jerzyho Kosińského, který ji napsal v roce 1965 v USA, kam emigroval. Je z části autobiografická a stala se světovým bestsellerem. Václav Marhoul získal v roce 2013 za práci na scénáři k filmu prestižní zvláštní uznání poroty "Kieslowski Scrip Teast Award". Samotný velkofilm se začal natáčet v roce 2017 na Ukrajině, poté se točilo v lokacích v České republice a také na Slovensku. V hlavní dětské roli se představí Petr Kotlár, součástí mezinárodního obsazení jsou hvězdy jako Harvey Keitel, Stellan Skarsgård, Julian Sands, Udo Kier nebo Barry Pepper, z českých herců například Jitka Čvančarová nebo Petr Vaněk.
MFF Benátky je nejstarší filmový festival na světě, spolu s festivalem v Cannes a v Berlíně tvoří trojici nejvýznamnějších filmových festivalů na světě. Byl založen roku 1932, od roku 1949 je nejlepšímu filmu udělováno ocenění Zlatý lev. V roce 2019 se koná již 76. ročník festivalu, který začíná 28. srpna a končí 7.září.
Nabarvené ptáče/ The Painted Bird
Sekce: Venezia 76 - hlavní soutěž
ČR, Ukrajina, Slovensko 2019, 169 min
Režie a scénář: Václav Marhoul
Producent: Silver Screen (ČR)
Celkový rozpočet filmu: 175 mil. Kč
Podpora SFKMG: celkem 25,8 mil. Kč
"Světlo je vidět jen ve tmě"
Ve snaze uchránit své dítě před perzekucí za druhé světové války posílají rodiče syna k příbuzné na venkov kdesi ve východní Evropě. Chlapcova teta však nečekaně umírá a dítě je nuceno vydat se na cestu a protloukat se divokým a nepřátelským světem, ve kterém platí krutá pravidla, předsudky a pověry. Jeho snahu o fyzické přežití po válce vystřídá jiný boj, boj o vlastní duši.
Kontakt:
Jiří Vaněk
Communications Coordinator
STÁTNÍ FOND KINEMATOGRAFIE
CZECH FILM FUND
E: jiri.vanek@fondkinematografie.cz
M: +420 777 501 624
www.fondkinematografie.cz