Do funkce ministra kultury byl dnes uveden Lubomír Zaorálek. Po jmenování prezidentem republiky jej na resort do Nostického paláce doprovodil premiér Andrej Babiš. Nový ministr kultury se po uvedení do úřadu setkal s náměstky a zástupci ministerstva.
Lubomír Zaorálek vstupuje na úřad jako zkušený politik. Úspěšně vedl ministerstvo zahraničních věcí, byl předsedou Poslanecké sněmovny a na ministerstvo kultury přichází mimo jiné stabilizovat situaci, která se vyhrotila po odvolání Antonína Staňka.
„Kultura je skvělým nástrojem, jak Českou republiku prezentovat ve světě. Vždycky jsem měl pocit, že s tím dostatečně nepracujeme, přitom právě naše kulturní bohatství má obrovský potenciál a sílu. Rád bych proto spolupracoval s kolegy nejenom tady na ministerstvu kultury, ale i z jiných rezortů, abychom na to nezapomínali. Kulturou o sobě říkáme velmi mnoho,“ uvedl nový ministr kultury Lubomír Zaorálek.
Mezi priority, kterým se chce ministr kultury věnovat hned poté, co se seznámí s chodem úřadu, patří jednání o rozpočtu, a také seznámení se se situací v institucích, v jejichž vedení došlo v nedávné době k náhlým personálním změnám.
„Nyní chci dobře poznat rezort a lidi, kteří ho vedou, rozdělíme si práci na urgentních úkolech, které máme na stole. Tím prvním je rozpočet, respektive platy, zvláště v regionech. Byl bych rád, kdybychom ještě s ministryní financí neuzavírali tato jednání. Druhou věcí, kterou budu řešit, jsou urgentní záležitosti, které se objevily v souvislosti s některými institucemi a personálními změnami v nich. Do toho se pustíme co nejdříve, abych vám mohl přesně odpovědět, jaký postup zvolíme,“ doplnil ministr Zaorálek.
S prioritami nového ministra kultury souhlasí také premiér Andrej Babiš: „Nejdůležitější je obnova památek. Dále je nutné dořešit platy v rezortu, a to je úkol právě pro nového pana ministra.“
Premiér také poděkoval ekonomickému náměstku Renému Schreierovi, který byl vedením ministerstva dočasně pověřen od začátku letošního srpna.

Lubomír Zaorálek se narodil 6. září 1956 v Ostravě. Vystudoval na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Brně obory filozofie a politická ekonomie. Po ukončení studií pracoval v Československé televizi v Ostravě, kde působil jako dramaturg. V listopadu 1989 patřil mezi spoluzakladatele Občanského fóra v Ostravě.
Jeho politické zkušenosti jsou bohaté. V lednu 1990 zasedal ve Sněmovně lidu. V roce 1994 vstoupil do ČSSD a dva roky poté byl zvolen do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, ve které je jako poslanec aktivní dodnes. V letech 2002 - 2006 byl předsedou Poslanecké sněmovny, v období 2010 - 2013 působil jako 1. místopředseda sněmovny a stínový ministr zahraničí za ČSSD. V lednu 2014 se stal ministrem zahraničních věcí a v rámci České strany sociálnědemokratické vykonával několik let post místopředsedy strany.
Je předsedou představenstva odborného think-tanku Masarykovy demokratické akademie. Aktuálně v Poslanecké sněmovně zastává funkci předsedy Zahraničního výboru. Aktivně hovoří anglicky a německy a jeho zájmy jsou jazyky a literatura.