Ve středu 24. června 2015 Moravské zemské muzeum na české ambasádě ve Vídni slavnostně uvedlo knihu „Moravská spisovatelka – Marie Ebnerová z Eschenbachu a Zdislavice“ v německé jazykové mutaci.
Cílem publikace, která česky vyšla péčí MZM již v loňském roce, je připomenout českému čtenáři dílo i osobnost spisovatelky, význam její tvorby a prostupování do českého jazykového prostředí. Stejně tak kniha slovem i obrazem přibližuje oba zdislavické historické objekty – zámek a hrobku, které jsou s osobností a tvorbou této nejproslulejší moravské spisovatelky spojeny.
Základní informace o knize a tématu:
Osudy Marie Dubské z Třebomyslic, provdané Ebnerové z Eschenbachu (nar. 16. 9. 1830), zůstávají v českém prostředí de facto obecně neznámy. A to i přesto, že Marie Ebnerová z Eschenbachu patřila k těm literárním tvůrcům, kteří zásadně napomohli obecnému rozšíření informací o malebnosti
a kulturním svérázu Moravy a své rodné zemi coby umělkyně sloužila s láskou, ba vášnivostí.
Z hlediska významu jejího díla nemá Morava, ale vlastně ani celé Česko, významnější a proslulejší ženu – spisovatelku. Byla autorkou prvního řádu, evropskou kulturní osobností, prvou ženou, které udělila vídeňská univerzita čestný doktorát a vedle jiných poct byla také roku 1911 nominována na Nobelovu cenu za literaturu. Její věhlas je trvalý a již na začátku minulého století jako tvůrkyně z nejpodstatnějších vstoupila do školních osnov a učebnic. I dnešní školáci v Rakousku, Švýcarsku a Německu se povinně seznamují s jejím humanistickým dílem. Proč je tedy tato příslušnice starého českého rodu u nás stále osobou bezmála tajemnou? Jediným důvodem je fakt, že psala německy.
Dopad díla Marie Ebnerové z Eschenbachu lze připodobnit k významu literární tvorby Boženy Němcové. Obě autorky ostatně bývají porovnávány i v rovině literárních kvalit. Bez nadsázky platí, že jsou to dvě naše největší literátky. A máme-li česky píšící Němcovou spojenu s Babiččiným údolím, Dubská, respektive Ebnerová z Eschenbachu je svázána se Zdislavicemi na Kroměřížsku.
Marie Ebnerová z Eschenbachu reprezentovala přirozené a autentické prostupování světa česko- i německojazyčného. V jejich prózách nalezneme nejen české, přesněji moravské a česky hovořící postavy, ale také řadu moravských lokací. Dojemný literární hold složila českým ženám, když na základě osobních zážitků z dětství napsala láskyplné dílo o moravské, respektive hanácké vychovatelce. Tento pomník ze slov, cenný a populární román se jmenuje Božena.
Její sociální cítění bylo neobyčejné a vedle tematiky povídek a románů se projevovalo i zcela konkrétně, například financováním vzdělávání talentovaných nemajetných dětí či úhradou nákladů spojených s vystavěním chudobince v jejich rodných Zdislavicích. Tato ušlechtilá žena je v zahradě rodového zámku Zdislavice i pohřbena.
Zleva dva ze tří autorů knihy: Martin Reissner (generální ředitel MZM) a Eleonora Jeřábková (vedoucí Oddělení dějin literatury MZM),
vpravo velvyslanec ČR ve Vídni Jan Sechter
Mgr. Eva Pánková
Moravské zemské muzeum
Zelný trh 6, 659 37 Brno
533 435 273, 606 738 098
epankova@mzm.cz