Vzhledem k stále častěji se objevujícím dezinformacím v souvislosti s chystaným novým památkovým zákonem je třeba uvést nepravdivá tvrzení různých subjektů i jejich zástupců na pravou míru.
V současné době probíhá vypořádání připomínek k novému památkovému zákonu. Uplatňování připomínek je standardní postup u všech nově navrhovaných zákonů. Oproti návrhu věcného záměru zákona o ochraně památkového fondu bylo nyní k předkládanému paragrafovanému znění uplatněno o polovinu méně zásadních připomínek, a ty se daří s úspěchem vydiskutovat a vypořádat.
Je jistě pochopitelným faktem, že u zákona, pokrývajícího obsáhlé spektrum památkové péče, není možné vyhovět současně všem. Stejně tak je pochopitelné, že i právě probíhající připomínkové řízení je cestou, jak se určité skupiny snaží prosadit své partikulární zájmy, protože se jim to v dosavadním procesu přípravy zákona nepodařilo.
Již po 14 dnech od ukončení zasílání připomínek lze konstatovat, že naprostá většina zásadních připomínek už byla vyřešena, aniž by bylo nezbytné od návrhu zákona v podstatných bodech ustupovat. Byly například vypořádány všechny zásadní připomínky Akademie věd ČR, odborové Konfederace umění a kultury, České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, České komory architektů, Veřejné ochránkyně práv, dále naprosté většiny krajů, resortů a dalších. V současné době například probíhají jednání s ČMKOS. Je třeba dodat, že co do rozsahu zaslaných připomínek a co do připomínkovaných partií zákona z velké části ČMKOS naprosto vybočuje z připomínek, které uplatnila ostatní připomínková místa.
Další postup ve věci bude následující: po vypořádání připomínek bude návrh zákona projednán v příslušných odborných komisích Legislativní rady vlády. Poté bude návrh zákona zařazen na některé z jednání Legislativní rady vlády, a až po vypracování jejího stanoviska bude moci být návrh zákona předložen vládě.
Ministr kultury k postupu prací na novém zákonu sdělil: „Oceňuji, že tým odborníků postupně úspěšně dokončuje práci na zákoně, který zde byl již bolestně potřeba. Je samozřejmé, že tak obsáhlá norma nemůže na sto procent uspokojit všechny více či méně zainteresované strany, nicméně jsem přesvědčen, že ještě v rámci vypořádávání připomínek bude nalezena maximální míra konsensu. Některé zájmové skupiny návrh zákona kritizují, aniž by byl hotov, a snaží se tak torpédovat dvouletou kvalitní práci našich lidí, za kterou jim děkuji. Respektuji právo kohokoli svobodně vyjádřit názor na chystanou novou podobu památkového zákona, respektuji i způsob, jakým se o to někteří snaží. Sám ale dávám přednost konstruktivnímu jednání; preferuji věcné a podložené argumenty před nekonkrétními či dokonce zavádějícími výkřiky. Věřím odborníkům, kteří nyní zákon cizelují, a věřím také, že nový památkový zákon spatří světlo světa v dohledné době. Jsem si jist, že to bude kvalitní moderní norma, která napomůže památkové péči v daleko větší a srozumitelnější míře, než tomu je u dnešního zákona z roku 1987“.
Simona Cigánková, tisková mluvčí MK ČR