Nová výstava v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou nazvaná Kaleidoskop vkusu představí luxusní bižuterii ze světových výstav v době budování socialismu.
Mapuje tak vůbec poprvé slavnou éru světoznámého fenoménu, který dodnes tvoří jeden z pilířů identity Křišťálového údolí. V neotřelé instalaci návštěvníky obklopí jablonecká bižuterie úspěšně prezentovaná ve druhé polovině 20. století na prestižních výstavách v zahraničí i doma.
Výstava na pečlivě vybraných exponátech v kombinaci s dobovými fotografiemi podává celistvý obraz o podobě jablonecké bižuterie a způsobech její prezentace na významných výstavách období socialismu. Její velkou část zaujímá retrospektiva nejvýznamnějších výrobků-vzorků oceněných na rozličných centrálních soutěžích nebo vystavená v zahraničí na světových výstavách EXPO, významných veletrzích či prezentačních a kontraktačních výstavách. Jak uvedla kurátorka Kateřina Hrušková: „Účast na výstavách a veletrzích byla nedílnou součástí propagačních aktivit všech podniků, které musely pravidelně připravovat nové originální vzory zajišťující vysoké renomé naší bižuterie u zákazníků. Jednotliví vzorkaři měli svůj specifický rukopis, vlastní uchopení materiálu a techniky. Součástí některých výstav byly i soutěže individuálních tvůrců, kde se jejich práce střetávaly s renomovanými i méně známými autory.“
Brož, suvenýrová bižuterie pro Expo Brusel 58, Bižuterie, Jablonec nad Nisou, 1957–1958, foto MSB, Aleš Kosina
K výstavě vznikla stejnojmenná rozsáhlá odborná publikace, s řadou často raritních fotografií, o více než dvou stech stranách v plnohodnotné česko-anglické jazykové mutaci od autorů Kateřiny Hruškové, Kateřiny Nory Novákové a Petra Nového. „Díky mnoha osobním setkáním se vzorkaři se nám podařilo lépe pochopit systém práce v tomto oboru, určit autorství a doplnit informace k mnoha sbírkovým předmětům,” konstatovala hlavní kurátorka výstavy Kateřina Nora Nováková. Grafické pojetí publikace i výstavy je dílem pražského studia „Okolo“ (Matěj Činčera a Jan Kloss), které se nápaditým designem snažilo vystihnout dané téma a moderními prvky na návštěvníky přenést atmosféru socialistického výstavnictví.
„Jde o první velké výstupy z víceletého vědecko-výzkumného projektu NAKI II zaměřeného na design skla a bižuterie období socialismu, k němuž máme k dispozici zcela výjimečný sbírkový fond,“ shrnula na závěr ředitelka muzea Milada Valečková.
Náhrdelník, Vlasta Roučová, Železnobrodské sklo, vzorkovna na PZO Jablonex, Jablonec nad Nisou, 1975, foto MSB, Aleš Kosina. Oceněno zlatou medailí na Mezinárodním veletrhu spotřebního zboží v Brně, 1975
Výstavu Kaleidoskop vkusu – Československá bižuterie na výstavách 1948-1989 lze v jabloneckém Muzeu skla a bižuterie navštívit od 4. prosince až do 5. září 2021.
Výstava a publikace byly financovány z prostředků Programu na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje národní a kulturní identity na léta 2016 až 2022 (NAKI II) Ministerstva kultury ČR v rámci projektu Design československého skla a bižuterie 1948–1989 (DG18P02OVV031).
Kontakt:
Kateřina Nora Nováková
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou
U Muzea 398/4, 466 01 Jablonec nad Nisou
T: 775 401 613
E: katerina.novakova@msb-jablonec.cz