Festival klasických filmů Golden Horse, který každý rok navštíví několik desítek tisíc diváků, se zaměří na rozkvět československé kinematografie 60. a 70. let.
Třicet osm hraných a animovaných filmů od dvaceti sedmi tvůrců a tvůrkyň, které festival představí publiku v Taipeii a Taichungu na přelomu července a srpna 2021, činí z tohoto programu největší taiwanskou přehlídku československého filmu. Na výběru snímků spolupracoval Národní filmový archiv.
V programu přehlídky The Golden Era of Czechoslovak Cinema se po boku světově proslulých děl objeví animované filmy či dlouhou dobu zakázané snímky. Výběr probíhal ve spolupráci s Národním filmovým archivem, který festivalovému týmu poskytl řadu materiálů, rešerší a konzultací. Ředitel festivalu Wen Tien-hsiang objasňuje cíle přehlídky: „Chceme, aby diváci na Taiwanu mohli do hloubky a komplexně pochopit, jak vynikající byly v šedesátých letech české a slovenské filmy. Pokusíme se prezentovat jaké tvůrčí myšlenky tehdy v Československu byly, stejně tak i jaká tvůrčí svoboda tehdy pro producenty panovala a pak jak z politických důvodů došlo k jistému zproblematizování. Pro nás Taiwance jsou tyto historické aspekty velice dobře pochopitelné.”
Pro Národní filmový archiv to je skvělá příležitost, jak zpřístupňovat i méně známé filmy ze sbírky, uvádět je do nových souvislostí a nakonec i budovat dobré jméno české kinematografie ve světě. „Velice nás potěšilo, jak intenzivně se kurátoři taiwanského festivalu zajímali o historický kontext příprav, realizace i uvádění jednotlivých titulů a celkově o podmínky československé kinematografie šedesátých let. Pomocí překladových textů na našem portálu Filmový přehled i skrze vybrané odborné práce českých akademiček a akademiků jsme se jim tak mimo jiné pokusili vylíčit problematiku „trezorových” filmů a různých podob cenzury. Doufáme, že i díky tomu bude mít tato bezprecedentně rozsáhlá přehlídka na Taiwanu patřičný ohlas,” dodává ke spolupráci vedoucí oddělení kurátorů Matěj Strnad.
Taiwan se tímto přidává k zemím, ve kterých se podařilo komplexně prezentovat české filmové dědictví. Loňská přehlídka animovaných filmů ve Vídni stejně jako dřívější retrospektivy v New Yorku a Tokiu, účast na festivalech či zahraniční edice českých filmů dokazují, že ve světě je o československou kinematografii při dostatečné péči a vytrvalosti velký zájem.
„Festivalový trh pro klasické filmy je globální, takže uplatnit jakkoli kvalitní filmy z národního kulturního dědictví v mezinárodním kontextu není snadné. Známe to z vysoce konkurenčních sekcí pro klasické filmy na prestižních festivalech, ale platí to i pro retrospektivy jako je tato na Taiwanu. Národní filmový archiv posiluje prezentací starších československých filmů pozice pro současnou domácí produkci, která to nemá ve světové konkurenci o nic snazší než díla tvůrkyň a tvůrců z minulého století,” říká generální ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant.
Přehlídka 2021 Golden Horse Classic Film Festival: The Golden Era of Czechoslovak Cinema, která proběhne v Taipei (23. 7. - 12. 8.) a Taichungu (4. - 15. 8.), představí v dosud nejrozsáhlejší taiwanské retrospektivě československou kinematografii a pomůže tak upozorňovat na její kvality a celosvětový význam.
Webové stránky festivalu Golden Horse
Trailery: Démanty noci, Spalovač mrtvol, Lásky jedné plavovlásky, Černý Petr, Případ pro začínajícího kata, Ikarie XB 1
Online filmy: Špatně namalovaná slepice, Návrat ztraceného syna, Křik, Happy End, Ať žije republika, Kočár do Vídně
Program festivalu
Kontakt:
Veronika Bokšteflová
T: +420 778 522 709
E: veronika.boksteflova@nfa.cz