Oskar Kokoschka se rozloučí s Prahou, vrátí se Paul Gauguin
15.06.2015 12:58|ministerstvo
Výstava Národní galerie v Praze Oskar Kokoschka a Praha, představující československou tvorbu ikony rakouského umění, potrvá už jen do 28. června.
Návštěvníkům tak zbývají necelé tři týdny na zhlédnutí zejména ojedinělého portrétu prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a Kokoschkových pražských panoramat. V tentýž den skončí i výstava Paula Gauguina v basilejské Fondation Beyeler, a do Veletržního paláce se tak po několika měsících vrátí umělcovo klíčové dílo Dobrý den, pane Gauguine (1889).
Kokoschka a Praha
Původně plánoval Kokoschka v Praze krátkou zastávku před cestou do Ruska a východní Asie, aby namaloval portrét prvního československého prezidenta. V důsledku Masarykova zdravotního stavu a světové politické situace však setrval nakonec mnohem déle a rezentativní podobiznu povýšil na alegorický portrét s panoramatem Prahy. Spolu s Masarykem je na malbě zpodoben filozof a pedagog Jan Ámos Komenský, mezi nimi pak umučený reformátor a teolog Jan Hus. Kokoschka později označil možnost portrétovat a trávit čas s Masarykem za jeden z největších zážitků svého života.
Kokoschka sám o své pražské tvorbě napsal: „Během čtyř let mezi rokem 1934 a podzimem 1938 jsem namaloval šestnáct krajin, většinou v Praze a ze stále nových míst, jen abych viděl dobře na Vltavu; neboť tato řeka mi učarovala. Když jsem v říjnu 1938 s Oldou Palkovskou opouštěl Prahu navždy, měl jsem dojem, že ve večerních červáncích nad řekou spatřuji poslední hodinu Evropy. V Londýně jsem pak namaloval zpaměti poslední obraz Prahy, který jsem nazval Nostalgie (1940–41).“
Gauguin, Bonnard a Kupka
Po posledním červnovém víkendu budou putovat tuzemské i zahraniční zápůjčky Kokoschkových děl zpět k zapůjčitelům – do Prahy se naopak vrátí proslulé plátno Bonjour, Monsieur Gauguin (1889). Umělec kráčející bretaňskou krajinou patří ke Gauguinovým nejvýznamnějším malbám a je stěžejním dílem Sbírky francouzského umění 19. a 20. století Národní galerie v Praze a její kurátorka Olga Uhrová připravuje na říjen významnou přednášku o Gauguinově díle. Zmíněný obraz Dobrý den, pane Gauguine zakoupil československý stát v roce 1937 z výstavy Od Maneta po současnost, pořádané spolkem Mánes, za 480 000 korun jako poslední akvizici před druhou světovou válkou.
Vedle Gauguina patří k aktuálním nejvýznamnějším zahraničním zápůjčkám Národní galerie v Praze díla Pierra Bonnarda a Františka Kupky. Na Bonnardově výstavě v pařížském Musée d’Orsay je k vidění olej V zahradě – Rozhovor v Provenci (1913–14) a ve Fondation Louis Vuitton je vystavena Kupkova legendární malba Amorfa. Dvoubarevná fuga (1912), jeden z prvních obrazů abstraktního malířství. Obě francouzské výstavy skončí již v červenci, kdy se obě díla vrátí zpět do expozic moderního umění Veletržního paláce.
Generální partner NG
Komerční banka
Hlavní mediální partner NG
Česká televize
Mediální partneři NG
Český rozhlas, Hospodářské noviny, Aktuálně.cz, Prague Events Calendar, Anopress IT
Kontakt
Národní galerie v Praze
Staroměstské náměstí 12, 110 15 Praha 1
Tereza Ježková
PR manager
+420 728 301 377
jezkova@ngprague.cz
Soubory ke stažení