Vzácné rukopisy s vyobrazením Jana Husa na hranici budou vystaveny exkluzivně na pouhé tři dny
11.06.2015 14:15|ministerstvo
Mimořádného vystavení dvou bohatě iluminovaných graduálů s vyobrazením Husova upálení se dočkají návštěvníci již tento víkend na výstavě s názvem Jan Hus. Problém přijmout svobodu. Jednotné vstupné bude při této příležitosti sníženo na 20 Kč.
Výstavu, jež se koná v Galerii Klementinum ve dnech 21 .5. – 28. 6., pořádá Národní knihovna ČR. Expozici s téměř čtyřiceti vzácnými knihami z fondů Oddělení rukopisů a starých tisků, včetně dvou exemplářů takzvané Dalimilovy kroniky či umělecké kopie Velislavovy bible, doplní dva graduály z konce 16. století, otevřené na stránkách s iluminacemi zobrazujícími mistra Jana Husa na hranici. Jedná se o graduály z let 1574 a 1578. První má prostý název Graduál, druhý Graduale latino-bohemicum notis musicis quinque vocibus adaptatis instructum et in usum litteratorum ecclesiae s. Michaelis Opatoviensis Neo-Pragae conscriptum - volumen a (tenor). Cílem výstavy je poukázat na místo a význam této výrazné osobnosti reformního hnutí v rámci českých středověkých dějin.
„V letošním roce nabízíme návštěvníkům pestrou škálu výstav rukopisů z našich fondů. Od začátku roku se jedná již o třetí počin tohoto typu,“ říká Irena Maňáková, mluvčí Národní knihovny ČR a dodává: „V lednu proběhla úspěšná výstava nejvzácnější knihy u nás – Vyšehradského kodexu, který mohla veřejnost spatřit po padesáti letech. Minulý měsíc opustil trezory Klementina tzv. Pařížský zlomek Dalimilovy kroniky, který byl k vidění po deseti letech.“
Jan Hus je světově známou osobností českých dějin a zpravidla bývá považován za vzorový příklad svobodně myslícího člověka. V letošním roce si Česká republika připomíná šestisté výročí jeho upálení.
„Už s předstihem vyšly některé publikace na husovské téma, není nutné tedy opakovat výklad o Janu Husovi samém, nýbrž se výstavou i publikací pokoušíme o něco jiného. Představit jej v jiném světle,“ prozrazuje autor scénáře výstavy i publikace Zdeněk Uhlíř z odboru Historických a hudebních fondů Národní knihovny. „Musíme se smířit s tím, že se nám nikdy nepodaří dosáhnout jednoho jediného a jednotného výkladu Husa, ale i čehokoli jiného v historii. Musíme si uvědomit, že za námi je jen jedna minulost, ale že za námi, vedle nás i před námi jsou různé dějiny. Jsou sice jedny, ale mnohé,“ dodává Zdeněk Uhlíř. Autor se pokusil ve svých počinech postihnout místo Jana Husa v českých dějinách netradičně.
Cena vstupného ve dnech 12. – 14. 6. 2015 je 20 Kč.
Irena Maňáková
ředitelka odboru komunikace NK ČR
GSM: 736 787 154
Soubory ke stažení