Nastavení cookies

Areál zámku Veltrusy ožívá; v památkách obnovených z dotace IOP otvírá NPÚ centrum kulturně-ekologického vzdělávání

11.06.2015 11:31|ministerstvo

Již čtvrtý projekt financovaný z Integrovaného operačního programu (IOP) dokončuje v těchto dnech Národní památkový ústav.

Schola naturalis znamená nejen obnovu jedenácti staveb v areálu zámku a jeho rozlehlém parku, ale především otevření a zahájení provozu edukačního centra pro implementaci Evropské úmluvy o krajině, které v nich bude působit. Než se činnost vzdělávacího centra rozjede naplno, mohou se s obnovenými stavbami a jejich plánovaným využitím lidé seznámit o Víkendu otevřených zahrad 13. a 14. června.

Těžiště projektu Schola naturalis, financovaného z Evropského fondu pro regionální rozvoj a státního rozpočtu ČR v rámci Integrovaného operačního programu, oblast intervence 5.1b, spočívá ve vzorové obnově areálu zámku Veltrusy, tedy jeho staveb (například konírny, oranžérie a severozápadního křídla zámku) a parku (včetně daňčí obory, ovčína a ovocného sadu) a v otevření edukačního centra, které umožní širokému spektru zájemců vzdělávat se v programech s tématikou historicko-společenskou a kulturní, ale také zemědělskou a environmentální, zahrnující i péči o zvěř v oboře a v ovčíně.

Cílem obnovy areálu, financované 196,8 miliony Kč z prostředků Evropské unie, 34,7 miliony Kč z rozpočtu ministerstva kultury ČR a do této chvíle více než 6 miliony Kč také z rozpočtu NPÚ, byla rehabilitace původního chotkovského „okrasného statku“, tedy přírodně-krajinářského parku slučujícího funkce estetické s užitkovými, a ve vytvoření vzorového modelu kulturní krajiny s lesy, poli, loukami, vodními toky, ale i architekturou, zcela v duchu znění Evropské úmluvy o krajině, k níž se Česká republika připojila v roce 2004 a jejímž podpisem vyjádřila převzetí zodpovědnosti v oblasti péče o krajinu v celé její šíři.

Obnovou budov a úpravou parku však projekt Schola naturalis nekončí, ale teprve začíná. Smyslem projektů financovaných z prostředků IOP není totiž vlastní stavební obnova, ale nalezení vhodného dlouhodobého uplatnění obnovených památek a jejich naplnění smysluplným obsahem, který jim umožní pokrýt náklady na provoz. „Projekt Schola naturalis právě vstupuje do provozní fáze, která bude znamenat posun od desítky let zaběhlého a již přežitého systému prohlídek s papučemi, při nichž průvodce jen přetlumočí informace vlevovidítevpravovidíte… k účinnému kulturnímu vzdělávání návštěvníků“, slibuje kastelán zámku Veltrusy Pavel Ecler. Specifické umístění edukačního centra ve veltruském areálu umožní nabídnout školám všech stupňů, žákům a studentům všech věkových kategorií i dalším zájemcům o sebevzdělávání programy na témata např. zámek jako letní šlechtické sídlo, filosofická rovina kulturní krajiny, život na zámku, člověk a krajina, hospodářská zvířata, myslivost v zámeckém areálu, poezie krajiny, zahradní architektura jako umění. V nejbližších dnech, týdnech a měsících mohou zájemci, hlavně školní třídy, využít programy Zahrady a parky, který doplňuje „sochařská dílna", výtvarnou dílnu Okrasný statek Veltrusy nebo hudební program Víly a skřítkové ve veltruském parku. www.pamatkynasbavi.cz/veltrusy

Projekt, jehož úplný název zní Schola Naturalis - projekt revitalizace zámku Veltrusy a centrum Evropské úmluvy o krajině, je již čtvrtý z pěti projektů, který NPÚ z programu IOP dokončuje. Po projektech Národní centrum zahradní kultury v Kroměříži a Centrum obnovy památek architektury 20. století v Brně dokončených v roce 2014, byl letos dokončen projekt Kuks – Granátové jablko a na podzim se uzavře i projekt Národní centrum divadla a tance, realizovaný v areálu zámku ve Valticích. „Úspěšné dokončení projektu Schola naturalis je dokladem toho, že Národní památkový ústav dokáže svěřený státní majetek nejen spravovat, ale navíc se aktivně postarat o jeho rozvoj; získání dotací z Evropské unie a schopnost takto velkou sumu peněz úspěšně v jednotlivých etapách administrovat svědčí o zodpovědnosti a dlouhodobé systematické práci, která ponese ovoce i v budoucnu“, vysvětluje Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu.

Veltruský areál je nejzachovalejším dokladem přírodně-krajinářského parku typu „okrasného statku“ u nás a jedním z nejzachovalejších ve střední Evropě a jeho výjimečnost proto nespočívá ani tak v hodnotě jednotlivých budov, ale především v komplexnosti areálu. Okrasný statek (Ferme ornée) slučoval funkce estetické, jež měly pozvedávat ducha a tříbit mysl, s funkcemi užitkovými a rekreačními. Zahrnoval všechny polohy soužití člověka s přírodou od divokého lužního lesa s volně žijící zvěří, přes sady, parkovou úpravu a oborní chov spárkaté zvěře, až po hospodářsky obdělávané plochy s chovem domestikovaných zvířat; okrasný statek ve Veltrusích měl nad to ještě sbírku cizokrajných dřevin a ukázky chovu cizokrajných zvířat a ptactva.

Veltruský okrasný statek byl založen po roce 1764, kdy velká povodeň zničila původní barokní zahradu a tehdejší majitel panství, Rudolf Chotek, ji nechal nahradit moderním romanticko-klasicistním krajinářským parkem, komponovaným na základě myšlenek Christian Cay Lorenz Hirschfelda právě jako okrasný statek. V roce 1784, po další velké povodni, proběhly v zámeckém areálu znovu velké úpravy – nový držitel panství, Jan Rudolf Chotek, dal vybudovat romantické pavilony, umělý kanál na místě původního přírodního koryta a kultivovat park. V polovině 19. století vznikla ještě daňčí obora, později však, s tím jak upadal význam rodu Chotků, klesaly významně i investice do údržby areálu. Největší ranou však byla povodeň v roce 2002, která poškodila 27 ze 30 objektů, odplavila přes 100 ha ornice a poničila zbytky cestní sítě. Přesto se některé části okrasného statku dodnes čitelně zachovaly – především vodní kanál, který vymezuje původní ostrov a je životodárnou silou pro veškerou vegetaci v areálu, lužní les, aleje, průseky, plochy polí, dochovaná zásobní zahrada se skleníky, romantické pavilony v parku.

Komplexnost jako základní hodnota se stala východiskem také při koncipování obnovy areálu; zaměřila se na celek, na celý soubor staveb a krajinářských či parkových ploch, nesoustředila se primárně na nejvýraznější stavby. To umožnilo například vysázet nový ovocný sad, rekultivovat parkové plochy, ale také opravit objekty, které jsou sice méně architektonicky výrazné, mají však nezastupitelné místo v původním i budoucím využití areálu. V oranžérii, tedy budově určené původně k přezimování choulostivých dřevin, byla vybudována výuková a společenská místnost, v severní stáji zase konferenční sál, ale také jídelna a ubytovací prostory, učebny a školící místnosti vznikly v severozápadním křídle zámku, zatímco u hlavní brány, v domě lékaře a lesního bude umístěno infocentrum a kavárna. Další stavby poslouží jako zázemí pro hospodářské a zemědělské aktivity.

Intenzivně se však pracuje i na obnově resp. zpřístupnění dalších budov a částí areálu veltruského zámku; stavební činnost a památkové obnovy jsou financované hned z několika dotačních programů, připravuje se také obnova škod po povodni v roce 2013. Také práce v hlavní zámecké budově, která za finanční podpory z programu SMVS Ministerstva kultury prochází již několik let celkovou obnovou, zahrnující náročné restaurování, vstupují do závěrečné fáze; dokončení a otevření expozice je plánováno na rok 2017.

Jedinečnou příležitost prohlédnout si obnovené stavby a stavby v zámeckém areálu nejen zvenčí, ale i zevnitř budou mít návštěvníci o víkendu otevřených zahrad 13.14. června. Odborníci z NPÚ je provedou historickým sadem a v holandském selském domě je seznámí s rekonstrukcí, historickým sadařstvím a původními odrůdami jablek, které se zde znovu pěstují, podívají se do obnovené oranžerie, severozápadního křídla zámku, hájenky nad grottou u daňčí obory, holandského selského domu, domů lesního a lékaře u hlavní brány při vstupu do zámku, i do severní konírny, nově zabydlené koni přivezenými ze Šumavy. Od 10 do 17 hodin budou pro děti i celé rodiny připraveny zábavné programy, například písařská dílna, výtvarná dílna, stavba modelu zámeckého parku a barokní zahrady ale také lidové písničky dolního Povltaví. Součástí programu bude také již tradiční soutěžní výstava růží, květinové tržiště a další doprovodné aktivity.

Národní památkový ústav je největší příspěvkovou organizací Ministerstva kultury ČR. Současnými zákony, zejména pak zákonem památkovým, je mu svěřena řada odborných úkolů v oblasti státní památkové péče. Poskytuje např. odborné podklady pro rozhodnutí výkonných orgánů, metodicky působí na sjednocení přístupů v oblasti záchrany a rozvíjení hodnot památkového fondu na území ČR a vede jeho soupis. Aktivně zasahuje do procesu prohlašování jednotlivých věcí, objektů i území kulturními památkami ČR a zajišťuje v rámci svých možností jejich dokumentaci. V oblasti výkonu odborné složky památkové péče disponuje sítí 14 územních odborných pracovišť se sídlem v každém kraji. Jakožto vědecké pracoviště aktuálně pracuje na 29 projektech s příspěvkem z evropských grantů a 36 vědeckých projektech s příspěvkem od institucí České republiky. Věnuje se odborným školením v oblasti památkové péče. Ročně vydá zhruba 50 publikací. Vedle své role odborné složky v procesu památkové péče Národní památkový ústav spravuje více než sto nemovitých památek – hrady a zámky, významné klášterní areály (Plasy, Kladruby u Stříbra, Sázava, Zlatá Koruna nebo Doksany), památky lidové architektury (Hamousův statek ve Zbečně, skanzeny Zubrnice, Vysočina a Příkazy) i technické památky 19. a 20. století (Důl Michal v Ostravě), z nichž většina je přístupná veřejnosti. Pečuje také o přibližně tři čtvrtě milionu sbírkových předmětů a též o historické zahrady a parky, typické součásti zámeckých i hradních areálů.


Veltrusy, skleník. Foto: Kamil Kristen Brzák

Kontakt:
Mgr. et Mgr. Jana Tichá, tisková mluvčí NPÚ, 257 010 206, 724 511 225, ticha.jana@npu.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz


Tomáš Lehečka
Pracovník tiskového oddělení
T: 257 085 364
M: 722 131 246
E: tomas.lehecka@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi