Nastavení cookies

Fond podpořil deset minoritních koprodukcí. Jsou mezi nimi filmy z Hong Kongu, Dánska, Maďarska nebo dokument o slovenské prezidentce Čaputové

16.07.2021 12:01|příspěvkové organizace

Rada Státního fondu kinematografie podpořila ve výzvě pro minoritní koprodukce celkem deset projektů, mezi které rozdělila 20 mil. Kč.

 

Podpořené projekty mají široký žánrový a tematický záběr. Rada podpořila několik hraných filmů, tři dokumenty, animovaný i experimentální film. Široký je i geografický záběr, mezi koprodukčními zeměmi je Slovensko, Slovinsko, Makedonie, Maďarsko, Gruzie, Lotyšsko, Dánsko nebo Hong Kong.  

Nejvyšší podporu 3,4 mil. Kč dostal film Broskvičky režisérky Jenny Suen. Koprodukce Hong Kongu, USA, Francie, Německa a České republiky je pozoruhodnou variací na Sedmikrásky Věry Chytilové přenesenou do odlišného kulturního i žánrového kontextu a aktualizovanou současným soumrakem svobody v Hong Kongu.

Českým koproducentem je společnost Negativ. Experimentální taneční film Bunkr režiséra György Kristófa podpořila Rada částkou 3 mil. Kč. Velmi nekonvenční projekt je podobenstvím o dynamice moci, která formuje politickou scénu v posledních dekádách nejen ve střední a východní Evropě, ale na celém světě. Projekt je koprodukcí Slovenska, Maďarska a ČR a českým koproducentem je společnost Paprika Studios. DJ Ahmet je příběhem střetu moderního a tradičního světa. Film o rozdílech mezi generacemi se odehrává v horské vesničce na Balkáně, kde se mladý chlapec Ahmet, fanoušek elektronické hudby, zamiluje do dívky, které již rodiče proti její vůli domluvili sňatek. Koprodukční film Severní Makedonie, ČR, Srbska a Turecka režíruje Georgi Unkovski. Českým koproducentem je společnost Alter Vision a Fond projekt podpořil rovněž 3 miliony Kč. Drsné hory jsou kulisou i dalšího podpořeného projektu, komorního psychologického příběhu Měsíc je můj otec režiséra George Ovashviliho. Mladý chlapec se vydá hledat do hor svého otce, jejich shledání a postupné sbližování ale přeruší tragická událost. Otec zemře a mladík musí bojovat o holé přežití v nehostinné divočině. Koprodukční hraný film Gruzie, Francie, Německa, ČR a Norska podpořila Rada částkou 2,4 mil. Kč. Za českou stranu je koproducentem Axman Production. 

Krátký hraný snímek Vzor je koprodukcí Slovinska, ČR a Chorvatska. Režisér Nejc Gazvoda zasadil příběh matky samoživitelky a jejího syna do mikrosvěta malé příhraniční slovinské obce v období pandemie. Snímek zkoumá zrod extremismu a neřešených otázek odlišnosti a frustrace, pramenící z různých forem skrytého vzájemného násilí v současné společnosti. Fond ho podpořil částkou 2 mil. Kč a koproducentem je společnost Evolution Films. Animovaný film Mimi a Líza – Zahrada režisérské dvojice Ivana Šebestová a Katarína Kerekesová je pokračováním úspěšného celovečerního filmu Mimi a Líza - Záhada vánočního světla z roku 2018. Fond projekt podpořil částkou 1,8 mil. Kč. Rodinný film pro předškolní děti je koprodukcí Slovenska a ČR, českým koproducentem je Maur Film. Celovečerní dokumentární film Frankenstein 2.0 balancuje mezi existenciální road movie a humornou sci-fi. Režisér Dāvis Sīmanis reflektuje touhu po nesmrtelnosti a různorodých snahách o její dosažení. Koprodukce s Lotyšskem dostala podporu 1,6 mil. Kč. Českým koproducentem je společnost Kuli Film a jde již o druhou spolupráci s tímto lotyšským režisérem. Režisér Marek Šulík natáčí časosběrnou metodou dokument o současné slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové. Práce na filmu tak bude probíhat po dobu celého výkonu politického mandátu do roku 2024 a film bude dokončen až po skončení jejího prezidentského funkčního období. Koprodukci Slovenska a ČR podpořil Fond částkou 1,2 mil. Kč. Za českou stranu snímek koprodukuje Aerofilms. 

Dokument The Killing of a European Journalist se vrací k vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Režisér Matt Sarnecki sleduje práci novinářského týmu, který se dostal ke kompletním důkazům, jež v případu policie zabavila, a snaží se rozplést změť informací a komunikace podezřelých z vraždy. Dokument je koprodukcí Dánska, USA a ČR. Rada podpořila snímek částkou 900 tisíc Kč. Koproducentem je společnost Frame Films. Koprodukcí Slovenska a ČR je poslední podpořený projekt Písek v očích režiséra Juraje Janiše. Příběh mladého chlapce, který se v touze vyhovět staršímu bratrovi zaplete do vloupání a nechtěně zabije člověka. Tragický předěl ho paradoxně přiměje vymanit se z bratrovy autority, přijmout trest a změnit svůj život. Fond středometrážní projekt podpořil částkou 700 tisíc Kč. Koproducentem je společnost Unit a sofa Praha.

 

Kontakt:
Jiří Vaněk

Communications Coordinator
STÁTNÍ FOND KINEMATOGRAFIE
M: +420 777 501 624
E: jiri.vanek@fondkinematografie.cz
W: www.fondkinematografie.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz


Tomáš Lehečka
Pracovník tiskového oddělení
T: 257 085 364
M: 722 131 246
E: tomas.lehecka@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi