Nastavení cookies

Šílený hedvábník míří do Českého centra New York

23.03.2022 14:55|příspěvkové organizace

České centrum New York ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze (UPM) uvede malou reprízu výstavy Šílený hedvábník: Zika & Lída Ascher. Textil a móda, která byla jedním z nejúspěšnějších projektů UPM posledních let. Zároveň se jedná o první představení manželů Ascherových a jejich díla v USA, kde již mnoho let žije jejich jediný syn Peter a snacha Robin. 

 

Výstava se koná pod záštitou J. E. pana Hynka Kmoníčka, velvyslance České republiky ve Spojených státech, a jeho ženy. 

Výstava s názvem Mad Silkman: Zika & Lida Ascher. Textiles and Fashion obsahuje více než padesát originálních vzorů, textilních vzorků, fotografií, kreseb a videí, které vybrala kurátorka Konstantina Hlaváčková, vedoucí sbírky textilu a módy UPM. Většinu předmětů na výstavu velkoryse zapůjčil Rodinný archiv Ascherových ve Spojených státech. Ascherovy látky byly od 40. do 80. let 20. století nesmírně populární, často se objevovaly v nejlepších módních časopisech a pracovaly s nimi evropské módní domy včetně Christiana Diora, Chanel, Balenciagy, Lanvin-Castilla, Pierra Cardina, Yvese Saint Laurenta, Alberta Fabianiho, Ronalda Patersona, Mary Quant či Davida Sassoona. Lída Ascherová zemřela v Londýně v roce 1983, o devět let později ji následoval Zika.

Zika Ascher na závodech, 1935–1938, foto: Karel Hájek Ascher Family Archive

HELENA KOENIGSMARKOVÁ, ŘEDITELKA UPM: 
„Jedním z odborných zaměření našeho muzea je vracet do povědomí společnosti dílo a osudy tvůrců, kteří z geopolitických důvodů museli opustit svou rodnou zem a prosadili se v Evropě i ve světě, což byl případ i Ziky a Lídy Ascherových. Vážíme si dlouhotrvající spolupráce s rodinou Ascher v USA a děkujeme i Českým centrům za tuto skvělou možnost, představit aspoň zlomek výsledku našeho objevování života a díla muže, kterého český předválečný tisk nazýval „šíleným hedvábníkem.“

Na samotném zahájení výstavy ve čtvrtek 24. března 2022 budou organizátoři promítat hodinový dokumentární film Šílený hedvábník režisérky Hedviky Hlaváčkové, který vznikl v České televizi. Během večera vystoupí také zpěvačka Mirka Novak. Kratší film téže režisérky bude i součástí výstavy.

MIROSLAV KONVALINA, ŘEDITEL ČESKÉHO CENTRA NEW YORK:
„Tento unikátní výstavní projekt má ty nejlepší předpoklady ve Spojených státech uspět. Jeho vysoké výtvarné kvality umocňuje silný příběh, který vede z Evropy až do Ameriky, a to, že mnohé látky a vzory budou v zámoří k vidění vůbec poprvé. Nestává se často, že bychom dokázali předběhnout nejvýznamnější americká muzea v prezentaci něčeho, co se do velké míry dnes nachází v USA, byť vznikalo ve středu Evropy. Díky obrovskému úsilí kurátorky výstavy Konstantiny Hlaváčkové a pochopení rodiny Asherových se podařilo nabídnout něco zcela nového, cenného a atraktivního.“ 

Neuvěřitelný a téměř zapomenutý příběh Ziky a Lídy Ascherových, kteří oba pocházeli z Prahy, ale dokázali se prosadit ve světě, objevila kurátorka Konstantina Hlaváčková, která získala přístup do rodinného archivu Ascherových uloženého v USA. Pražská výstava v roce 2019 patřila k nejúspěšnějším v posledních letech, vidělo ji více než 20 tisíc návštěvníků muzea, vyšla k ní stejnojmenná kniha v češtině i angličtině a vznikl dokumentární film ve spolupráci s Českou televizí. Výstavou v UPM se Zika a Lída Ascherovi vrátili do Prahy, výstavou v Českém centru New York se představí v zemi, která se stala domovem jejich potomkům. Organizátoři očekávají vysoký zájem o výstavu nejen mezi odbornou veřejností. Podle Miroslava Konvaliny, ředitele Českého centra New York, se jedná o divácky velmi působivý a sdělný projekt pro nejširší publikum.
 

ČESKÁ CENTRA
Česká centra (ČC), příspěvková organizace Ministerstva zahraničních věcí ČR, jsou stěžejním nástrojem veřejné diplomacie zahraniční politiky České republiky a rozvíjejí kulturní vztahy mezi zeměmi. Jakožto kulturní institut jsou členem sítě zahraničních evropských kulturních institutů EUNIC. Prezentují naši zemi v široké škále kulturních a společenských oblastí: od umění přes kreativní průmysly až po propagaci úspěchů české vědy 
a inovací. Věnují se výuce češtiny v zahraničí. Zapojují se do mezinárodních projektů a slouží jako platforma pro rozvoj mezinárodního kulturního dialogu. V současnosti působí v zahraničí celkem 26 poboček na 3 kontinentech. Kromě Českých center spravují také Český dům v Jeruzalémě a Bratislavě.
 
www.czechcentres.cz 

UMĚLECKOPRŮMYSLOVÉ MUSEUM V PRAZE
Uměleckoprůmyslové museum v Praze (UPM) od roku 1885 v českém i mezinárodním kontextu shromažďuje, zpracovává a uchovává minulost a současnost uměleckého řemesla, užitého umění a designu pro budoucnost. Věří ve spojení užitku s kvalitou a krásou, chce být inspirací, poučením i zážitkem.
www.upm.cz

 

Úvodní foto: Lída & Zika Ascherovi krátce před svatbou, 1939, foto: Karel Stehlík, Ascher Family Archive


Kontakt:
Petra Jungwirthová

tisková mluvčí
Česká centra
M: 725 890 030
E: jungwirthova@czech.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz


Tomáš Lehečka
Pracovník tiskového oddělení
T: 257 085 364
M: 722 131 246
E: tomas.lehecka@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi