Ministr kultury dnes odhalil pamětní desku básníku Louisi Fürnbergovi
26.05.2015 18:54|ministerstvo
Německý židovský básník musel ze své vlasti dvakrát utíkat před totalitním režimem.
Ministr kultury Daniel Herman odhalil na domě č. 94 v ulici Milady Horákové v Praze 7 pamětní desku básníkovi, prozaikovi a literárnímu teoretikovi Louisi Fürnbergovi. Slavnostnímu aktu byli kromě členů básníkovy rodiny přítomni příslušníci diplomatického sboru a další oficiální hosté a rovněž široká veřejnost.
Německy píšící autor se narodil roku 1909 v židovské rodině v Jihlavě. Vyučil se nejprve keramikem, později v Praze absolvoval německou obchodní akademii. V roce 1939 musel kvůli svému židovskému původu i se svou ženou uprchnout před nacisty. Pobýval v Polsku, Itálii, Anglii, Jugoslávii a konečně v Palestině.
Domů se vrátil v roce 1946, poté pracoval jako tiskový korespondent a diplomat na velvyslanectví Československa ve východním Berlíně. Znovu opustit vlast se rozhodl v 50. letech, v době politických procesů. Jako německý Žid se v atmosféře znovuprobuzeného antisemitismu právem necítil bezpečně; do Výmaru se s manželkou vystěhovali v r. 1954. Louis Fürnberg se zde stal ředitelem Badatelského a památkového ústavu klasické literatury. V roce 1957 zemřel ve věku pouhých 48 let na infarkt.
V literatuře se věnoval poezii, zejména přírodní a reflexivní lyrice, v próze je znám především díky historickým novelám. Jeho překladatelské dílo zprostředkovávalo německým čtenářům českou poezii.
Daniel Herman uvedl: „Je to pro mne opravdu radost a čest, že jsem byl pozván na tuto malou slavnost. Odhalujeme-li dnes pamětní desku básníku Louisi Fürnbergovi, dotýkáme se dnes samé identity této země. Plodná spolupráce české, německé a židovské kultury tuto identitu vytvářela a zapustila hluboké kořeny. Po všech turbulencích se nám před čtvrtstoletím otevřel prostor svobody, a je naším společným posláním vyplnit tento prostor obsahem konstruktivním a pozitivním. V minulosti převládala pozitivní období nad těmi negativními. Vracejme se proto k těm pozitivním, v nich je totiž naše budoucnost. To je náš společný úkol, a je třeba si uvědomit, že zde pokračujeme v misi, na které pracoval i Louis Fürnberg. Takovéto události jsou kamínky velké mozaiky našich vzájemných kulturních vztahů, starých tisíce let.“
Pamětní desku s portrétem Louise Fürnberga vytvořil Karel Štojdl, věnovala ji rodina Fürnbergova. Akci uspořádal Pražský literární dům německého jazyka.
Simona Cigánková, tisková mluvčí MK ČR
Soubory ke stažení