Nastavení cookies

4 čeští filmaři se ucházejí o Oskary: slavnostní ceremoniál proběhne v neděli v Los Angeles

07.03.2023 15:13|příspěvkové organizace

O nejprestižnější filmové ceny, americké Oskary, se letos ucházejí 4 čeští filmaři – Linda Eisenhamerová v kategorii Masky, Viktor Prášil v kategorii Zvuk, Kamil Jafar za Speciální efekty a Viktor Müller za Vizuální efekty. O tom, zda si některý z Čechů odnese cenu se rozhodne 12. března v Los Angeles.

 

Nominovaní se sešli na začátku roku 2021 v česko-německém štábu sestaveném producentem Pavlem Müllerem z produkční společnosti Sirena Film a pod režijním vedením Edwarda Bergera, který v České republice od března do května 2021 natáčel první německou adaptaci Remarquova protiválečného románu Na západní frontě klid.

Nominace Lindy Eisenhamerové, Viktora Prášila, Kamila Jafara a Viktora Müllera na Ceny Akademie jsou uznáním výjimečných talentů a špičkových profesionálů, kteří dokládají světovou úroveň českého filmového průmyslu,“ uvedl náměstek ministra kultury Michal Šašek. 

Ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková tato slova potvrzuje: „Obrovský úspěch českých filmařů bezpochyby producentům z celého světa ukazuje, že když přijedou natáčet do České republiky, mohou u nás očekávat prvotřídní služby technického i kreativního zaměření. Současně je to signál pro všechny zahraniční produkce, platformy, koproducenty a studia, že čeští kreativci i technické složky můžou být na vedoucích pozicích prakticky všech oddělení produkce.“

Czech Film Commission a generální konzulát České republiky pořádá v Los Angeles ve spolupráci se zastoupeními Německa, Rakouska a studiem Barrandov v sobotu 11. března slavnostní recepci na počest nominovaných za účasti náměstka ministra kultury Michala Šaška. 

„Nominace českých filmařů jsou skutečně zasloužené, z našeho pohledu jde o úspěch potvrzující zlaté české filmařské ručičky, kterých si vážíme a snažíme se dělat vše pro to, aby se k nám zahraniční filmaři vraceli,“ řekla vedoucí Czech Film Commission Pavlína Žipková, která se též zúčastní slavnostního předávání Oskarů. „Německá produkce tohoto filmu u nás utratila celkem 430 milionů korun nejen za filmové profese, ale také za celou řadu nefilmových profesí a služeb,“ zdůraznila Žipková kladný ekonomický vliv působení zahraničních štábů na našem území.

Natáčení zahraničních produkcí v České republice má vedle kulturního významný ekonomický přínos v podobě zaměstnanosti a přílivu zahraničního kapitálu, který se zásadním způsobem projevil v době největší pandemické krize a po ní. Díky tomu, že audiovizuální sektor pohotově přijal ochranná opatření, mohly se do práce vrátit tisíce lidí pracujících v nefilmových profesích malých a středních podniků, které představují dodavatele filmovému průmyslu, a Česká republika se tak stala první zemí na kontinentální Evropě, která se otevřela zahraničním filmařům.

Češi si však dobrou pověst v Hollywoodu vydobyli už za němého filmu,“ poukazuje Jaroslav Olša, Jr., historik a český generální konzul v Los Angeles.

Ve 30. letech pracovalo v trikových odděleních 20th Century Fox více než tucet českých malířů. Ferdinand Sršeň (Fred Sersen) a Emil Kosa Jr. se ve 40.- 60. letech dočkali řady nominací, a dokonce tří Oskarů. A zlaté české ručičky vytvořily i takové ikonické filmové momenty, jako je závěrečná scéna Planety opic, kdy Charlton Heston objeví trosky sochy Svobody, nebo veškeré interiéry a exteriéry starověkého Egypta ve filmu Kleopatra. Věříme, že ocenění se dočká i současná generace našich tvůrců,“ dodal Olša.

Jeden z nejvýraznějších snímků roku 2022 si už odnesl 7 cen Britské akademie filmového a televizního umění – BAFTA včetně ceny za Zvuk pro Viktora Prášila, ceny za Nejlepší film, Nejlepší cizojazyčný film, Režii, Adaptovaný scénář, Hudbu a Kameru. Mezi 14 nominacemi nechyběli Kamil Jafar a Viktor Müller za Speciální vizuální efekty. 

Slavnostní vyhlašování Oskarů každoročně udílených americkou Akademií filmového umění a věd proběhne v noci z 12. 3. na 13. 3. Televize ABC bude událost z hollywoodského Dolby Theatre vysílat živě do více než 200 zemí světa. 

 

Czech Film Commission (Česká filmová komise) byla založena v roce 2004 a od 1. února 2017 je oddělením Státního fondu kinematografie. Je členem mezinárodních asociací AFCI (Association of Film Commissioners International) a EUFCN (European Film Commissions Network). Filmové komise a kanceláře jsou po celém světě běžnými institucemi, jejichž úkolem je přilákat natáčení a audiovizuální aktivity do svých teritorií a být pro producenty komplexním a nezávislým zdrojem informací. První filmové kanceláře vznikaly již v polovině minulého století v USA a dnes jich po celém světě funguje více než tisíc, a to jak na národní, tak i regionální a komunální úrovni. 

 

Kontakt.
Jiří Vaněk
koordinátor komunikace
Státní fond kinematografie
T: 777 501 624
E: jiri.vanek@fondkinematografie.cz
W: www.fondkinematografie.cz

 

Pavlína Žipková
vedoucí Czech Film Commission
T: 603 554 044
E: pavlina@filmcommission.cz
W: www.filmcommission.cz

 

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi