Kreativitou proti nerovnosti
12.04.2023 13:23|příspěvkové organizace
Institut umění – Divadelní ústav zve na debatu pořádanou v rámci festivalu Festivalu umění a kreativity ve vzdělávání.
Přítomnost společenských výzev a krizí musíme nabourávat snahou o wellbeing. Panující nerovnosti potlačíme novými příležitosti, strachu z uplatnění nás zbaví dovednosti pro budoucnost a kritické myšlení. Proč do proměn zapojit kulturu a kreativitu a jak s rozvojem regionů a nerovností souvisí podpora kreativních metod učení? Debata odborníků, úředníků a zástupců ministerstev naváže na loňskou akci Kreativní vzdělávání míří do Česka.
Debata vzniká na základě partnerství Společnosti pro kreativitu ve vzdělávání, Kreativního Česka pod správou Institutu umění - Divadelního ústavu a platformy uMĚNÍM.
Moderuje: Saša Michailidis
Zahájení: Martin Baxa, ministr kultury
Debata bude probíhat od 13:00 do 15:30.
Událost proběhne online i offline v Auditoriu Centra současného umění DOX.
Kapacita: 100 osob
Pro bezplatnou účast je nutné se nejdřív na akci registrovat pomocí tohoto formuláře.
FB event
Kontaktní osoba: Kateřina Bílková, katerina.bilkova@umenim.cz, +420 737 242 510
PANEL 1
Umění a kultura je celistvou oblastí, zásadní pro všeobecný rozvoj žáků a je rovnocenná s dalšími vzdělávacími oblastmi. Konkrétně reaguje na aktuální výzvy českého školství jako je: kompetenční učení zaměřené na aktivní občanský, profesní a osobní život, rovné příležitosti, komplexní rozvoj žáků. Budeme diskutovat o pozici oblasti umění a kultura v rámcových vzdělávacích programech a o tom, jaké příležitosti lze v souvislosti s přijímáním nových koncepcí hledat či jaké bariéry zbývá pojmenovat. A jak v tom všem hledat rozvoj kompetencí nejen žáků, ale všech aktérů vzdělávání pomocí kultury a kreativních odvětví.
Hosté:
- Michal Šašek / náměstek ministra, MKČR
- Jan Jiterský / předseda expertního panelu RVP, MŠMT
- Roman Černík / pedagog, performer
- Romana Bartůňková / pedagožka, metodička
- Šárka Třísková / ředitelka MŠ a ZŠ pod Budčí, Zákolany
PANEL 2
Přítomnost společenských výzev a krizí musíme nabourávat snahou o wellbeing. Panující nerovnosti potlačíme novými příležitosti, strachu z uplatnění nás zbaví dovednosti pro budoucnost a kritické myšlení. Proč do proměn zapojit kulturu a kreativitu a jak s rozvojem regionů a nerovností souvisí podpora kreativních metod učení? Jako příklad implementace zazní příklad z olomouckého kraje, který referuje mj. o významu podpory kreativního učení v Národním plánu obnovy, jehož další výzva bude brzy otevřena.
Hosté:
- Jan Mušuta / MŠMT, vedoucí odboru regionální školství
- Magdalena Málková / pedagožka, Global Teacher Prize 22
- Jan Žůrek / radní pro kulturu Olomouckého kraje
- David Tišer / ředitel AraArt, umělec, pedagog
Soubory ke stažení