Nastavení cookies

Dvořákovský festival České filharmonie pokračuje Dvořákem

05.10.2023 09:50|příspěvkové organizace

Po zahajovacích koncertech pokračuje první český orchestr pod taktovkou svého šéfdirigenta a hudebního ředitele Semjona Byčkova v uvádění děl Antonína Dvořáka.

 

V tomto týdnu, od 4. do 6. října, je na programu koncertní předehra Othello, Koncert pro violoncello a orchestr h moll a Sedmá symfonie, o týden později, od 11. do 13. října, zazní předehra Karneval, Koncert pro klavír a orchestr g moll a Devátá symfonie „Novosvětská“. V roli sólistů se představí mladý španělský violoncellista Pablo Ferrández a rezidenční umělec 128. sezony sir András Schiff. Po koncertech ve Dvořákově síni Rudolfina vyveze Česká filharmonie na přelomu října a listopadu „dvořákovský festival“ do Jižní Korey a Japonska. V Jižní Koreji vystoupí v Soulu a Tegu, v Japonsku zavítá do měst Jokohama, Osaka, Niigata a Nagoja. Asijské turné vyvrcholí třemi koncerty ve slavné tokijské Suntory Hall. V březnu příštího roku pojedou filharmonici s dvořákovským programem do Španělska, Belgie, Francie, Německa a Rakouska a na konci Roku české hudby pak budou Českou republiku se skladbami Antonína Dvořáka reprezentovat v USA a Kanadě.

Sólista první série koncertů, dvaatřicetiletý Španěl Pablo Ferrández, s Českou filharmonií debutoval v lednu 2022. S Anne-Sophie Mutter, která ho zařadila do své vzdělávací nadace, exceloval ve Dvojkoncertu pro housle a violoncello Johanessa Bramhse. Z koncertu pod taktovkou Manfreda Honecka vznikla živá nahrávka, jež vyšla pod značkou Sony Classical a navázala na jeho debutové album Reflections z předchozího roku. Stejný koncert pak oba protagonisté zahráli i v Madridu a Oxfordu. Úspěch rudolfinského debutu vedl k okamžité nabídce na další hostování. V září téhož roku Ferrández zaskakoval za festivalu Dvořákova Praha, kde s Českou filharmonií poprvé provedl slavný Dvořákův Violoncellový koncert h moll, který třikrát zahraje i tento týden. Spolu s prvním českým orchestrem následně Dvořáka se svým nástrojem od Stradivariho z roku 1689 vyveze do Japonska a v březnu do Španělska, Německa a Francie. Vedle hostování u České filharmonie Pabla Ferrándeze v průběhu sezony čeká ještě několik debutů s americkými orchestry v Bostonu, Clevelandu, San Francisku, Pittsburghu a dalších významných městech, stejně jako návraty k London Philharmonic Orchestra či Orchestre National de France.

V druhé sérii dvořákovských koncertů se představí sir András Schiff, který je uznávaný na celém světě jako klavírista, dirigent a pedagog. Narodil se v Budapešti v roce 1953 a studoval hru na klavír na místní Akademii Ference Liszta u Pála Kadosy, Györgyho Kurtága a Ference Radose a v Londýně u Georga Malcoma. Důležitou součástí jeho interpretační kariéry jsou kompletní provedení Beethovenových sonát a děl Johanna Sebastiana Bacha, Josepha Haydna, Franze Schuberta a Bély Bartóka. Spolupracoval s předními světovými orchestry, nyní se však zaměřuje především na sólové recitály, dirigování od klavíru a unikátní dirigentské projekty. Jeho bachovská vystoupení se stala každoročním vrcholem festivalu BBC Proms a pravidelně vystupuje také na festivalech ve Verbier, Salcburku a Baden-Badenu, stejně jako v londýnské Wigmore Hall. V sezoně 2022/2023 byl rezidenčním umělcem Newyorské filharmonie. V italské Vicenze sídlí od roku 1999 jeho vlastní komorní orchestr Cappella Andrea Barca, složený z mezinárodních sólistů, komorních hráčů a přátel. Společně vystoupili v Carnegie Hall, na festivalu v Lucernu a na Mozartwoche v Salcburku a čekají je turné po Asii a cyklus Bachových klavírních koncertů v Evropě. Sir András má úzké vztahy s Chamber Orchestra of Europe, Budapest Festival Orchestra a Orchestra of the Age of Enlightenment, u něhož v roce 2018 přijal roli Associated Artist.
 

Kontakt: 
Luděk Březina
T:
736 605 620
E: ludek.brezina@ceskafilharmonie.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mkcr.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mkcr.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mkcr.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mkcr.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi