V sídle ministerstva kultury proběhl dnes seminář EBU pod záštitou ministra kultury Daniela Hermana.
Tématem mezinárodního setkání odborníků bylo posouzení veřejné služby v evropském kontextu – základních hodnot médií veřejné služby, jakými jsou například nezávislost, univerzalita, rozmanitost, jedinečnost, odpovědnost a inovace. Za ministerstvo kultury se semináře zúčastnila i náměstkyně Kateřina Kalistová.
V úvodním slově Daniel Herman zmínil fakt, že ministerstvo kultury má ve své kompetenci legislativu, týkající se rozhlasového a televizního vysílání. „Média veřejné služby jsou ve vyspělých zemích nedílnou součástí moderní společnosti. Zamyslíme-li se nad etymologií slova veřejnoprávní, slyšíme slova “veřejnost“ a “právo“, jde tedy o službu veřejnosti v mantinelech práva. Důležitost existence médií veřejné služby a jejich nezastupitelná role jsou vyjádřeny jak v právu Evropské unie, tak v řadě dalších dokumentů různých evropských institucí a Rady Evropy, jejichž posláním je kromě jiného ochrana lidských práv a podpora právního státu. Jejich posláním tedy není profitovat, ale podílet se na kultivaci společnosti, na kultivaci kultury národa. Jejich úkoly jsou koncipovány tak, aby byly reflektovány a respektovány potřeby společnosti v mantinelech práva, tedy „padni, komu padni“ – jinak by totiž postrádala smysl. Komerční média někomu patří, logicky tedy kopírují zájmy vlastníků. Média veřejné služby by tomuto trendu měla být na hony vzdálena., a tudíž by měla být prosta jakéhokoli vlivu politického i ekonomického. Musí být postavena na své jinakosti, a nesoupeřit s komerčními médii jejich vlastními zbraněmi. Jsme často zaplavováni lacinými díly a seriály o ničem. Protiváhou by měla být kvalitní publicistika, dokumentaristika, dramatika kultivujícího a edukativního charakteru. Měřítko estetična někde musí být, na to bychom měli dbát. Pokud by totiž veřejnoprávní média kdokoli využíval k prosazování svých partikulárních zájmů, popírala by tato média svůj smysl. V České republice s tím máme bohaté zkušenosti z ještě nedávné doby komunismu. Dodnes bohužel existují země, kde jsou lidská práva pošlapávána a média jsou zde autoritářskými režimy zneužívána k propagandě. Jako příklad vezměme Severní Koreu, Čínu, Kubu či země, ovládané islámskými radikály. Média veřejné služby jsou zde i proto, aby tvrdě vydobytý prostor svobody chránila, a právě proto je důležité jejich roli střežit. Věci se však nedějí samy od sebe na principu Deux ex machina. Aby média veřejné služby mohla svoji roli plnit, potřebují se opírat nejen o kvalitní legislativu, ale potřebují mít v čele důvěryhodné osoby, které ctí morální principy bez partikulárních vazeb na ekonomické a politické struktury. Dovoluji si vyjádřit přesvědčení, že se i tento seminář stane kamínkem v mozaice lepšího porozumění roli a službě médií veřejné služby, a že i díky zahraničním zkušenostem nabídne řadu zajímavých srovnání, jak k tomuto významnému tématu přistupovat,“ řekl ministr Herman.
Dalšími diskutujícími byli Claudio Cappon, bývalý místopředseda výkonného výboru EBU, Ingrid Deltenre, generální ředitelka EBU, Alexandr Wrabetz, generální ředitel ORF, Lauri Kivinen, generální ředitel YLE, a Petr Dvořák, generální ředitel ČT. Ten uvedl, že cílem projednávaného materiálu s názvem "Odborné posouzení základních hodnot média veřejné služby" není jen zjišťovat, kde se České televizi daří, ale ve kterých oblastech by bylo možné se ještě zlepšit.
Tiskové oddělení