1. Rozpočet ukrajinského ministerstva kultury se má příští rok navýšit na 2,3 miliardy
V polovině září začala ukrajinská vláda projednávat státní rozpočet na rok 2024. Z předběžného pracovního návrhu ministerstva financí vyplývá, že by ministerstvo kultury mělo hospodařit s výdaji 10,7 miliard ukrajinských hřiven (cca 6,6 mld. Kč). Návrh rozpočtu je tak o 2,7 miliardy hřiven vyšší než v roce 2023.
Podpora kulturních a media odvětví je jednou z priorit ukrajinské vlády i v době války. „Kultura a média jsou účinnými nástroji obrány proti hybridní válce a spolehlivou „měkkou sílou“ podporující armádní složky. Jsem rád, že nový rozpočet reaguje na aktuální potřeby kulturní oblasti“, komentoval vládní návrh Rostyslav Kandějev, dočasně pověřený řízením resortu.
Návrh rozpočtu na rok 2024 nově zahrnuje výdaje na nákup knih pro děti a podporu čtenářské gramotnosti ve výši 376 milionů hřiven a na podporu kulturních aktivit národnostních menšin na území Ukrajiny.
Zdroj: Ukrinform
2. Ozbrojená ruská invaze zničila 200 ukrajinských knihoven a poškodila dalších 400
Ruská armáda zničila přes 220 ukrajinských veřejných knihoven, více než 400 dalších budov bylo ve válce poškozeno. Knihovny tak přišly o skoro 187 milionů knih z vlastních fondů.
V pondělí 19. srpna představilo ukrajinské ministerstvo kulturu koncepci poválečné obnovy knihoven. Klíčovým úkolem je modernizace knihoven a jejich postupná proměna na multifunkční kulturní centra v obcích. Velkou výzvou bude obnova provozu knihoven na deokupovaném území a v přifrontových zónách.
Podpora lokálního knižního trhu je jednou z priorit ukrajinské vlády. Ministerstvo kultury by mělo příští rok zahájit dva nové programy zaměřené na podporu dětského čtenářství a knihtisku obecně. Od příštího roku by měl každý občan Ukrajiny dostat ke svým osmnáctým narozeninám dárkový certifikát ministerstva kultury na nákup knih v ukrajinském jazyce. Druhý program by měl podpořit malá knihkupectví, a to tak, že budou moci požádat o grant na částečnou úhradu nájmu pronajatých prostor. Ministerstvo kultury chce v příštím roce vyčlenit na podporu knižního odvětví pětkrát více peněž než v letošním roce.
Zdroj: Ministerstvo kultury a informatiky Ukrajiny
3. Ceny ukrajinské filmové kritiky „Zolota dzyga“
V neděli 18. září se konalo slavnostní vyhlášení vítězů Národní filmové ceny „Zolota dzyga“ za rok 2022. Udělení cen bylo loni kvůli ruské ozbrojené invazi zrušeno a odloženo na další rok. Příští týden se uskuteční vyhlášení vítězů Ceny za rok 2023.
Nominaci na cenu Zolota dzyga 2022 obdrželo celkem 55 filmů, ceny se rozdávaly ve dvaceti kategoriích. Na seznam nominovaných se zařadilo deset celovečerních hraných filmů, jedenáct dokumentů, dvaadvacet krátkých filmů, osm animací a čtyři televizní seriály.
Filmoví kritici vyzvedli zejména práci tvůrců tří snímků: Zem je láva (rež. Kateryna Hornostaj), Nosorožec (rež. Oleg Sencov), Z deště pod okap (rež. Alina Gorlova). Všechny tři filmy se promítaly v České republice na nejrůznějších filmových festivalech (Febiofest, Jeden svět, Týden ukrajinského filmu a další). Nejúspěšnějším z této trojice bylo drama Zem je láva, které vyhrálo v celkem jedenácti kategoriích včetně ceny za nejlepší film a nejlepší režii.
Zolota dzyga je ukrajinská národní filmová cena udělovaná za profesionální úspěchy v rozvoji ukrajinské kinematografie. Cena byla založena v roce 2017 Ukrajinskou filmovou akademií a letos se bude udělovat posedmé.
Zdroj: Zaxid.net
4. Dokument Seana Penna o Ukrajině Superpower (Supersíla) vstoupil do amerických kin
V pondělí 18. září uvedla společnost Paramount+ do amerických kin dokumentární film hollywoodského herce a režiséra Seana Penna Superpower o válce na Ukrajině.
Sean Penn ve filmu dokumentuje první fázi ruské invaze koncem února 2022. Penna ruská invaze na Ukrajinu zaskočila, původně měl totiž v úmyslu natočit film o cestě Volodymyra Zelenského od komika a herce po ukrajinského prezidenta.
Ve finálním dokumentárním snímku jsou vidět mimo jiné scény právě s ukrajinským prezidentem v Kyjevě, když na hlavní město Ukrajiny dopadly první bomby. „Jsme jen obyčejní lidé, kteří chtějí žít ve své vlastní zemi,“ říká ukrajinský prezident Pennovi ve svém bunkru.
„Penna přivezli do prezidentova bunkru v prezidentském paláci ihned na začátku ruské invaze. Když se točil rozhovor s prezidentem Zelenským, Kyjevem zněly první letecké poplachy a exploze ruských raket. Penn se tak stal nechtěným přímým svědkem tohoto historického boje Davida proti Goliášovi. Z dokumentu se nakonec dozvíme, že se tajemství ukrajinské supersíly skrývá v síle ukrajinského prezidenta, síle ukrajinského lidu a síle ukrajinského srdce“, píše se o dokumentu v recenzi Rotten Tomatoes.
Předpremiéra filmu se uskutečnila 14. září ve Washingtonu za účasti samotného režiséra, předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi, , kongresmana Erica Swalwella a ukrajinské velvyslankyně v USA Oksany Markarové.
Trailer k filmu: https://www.youtube.com/watch?v=U5sP7pBJ-SI
Zdroj: Espreso TV
5. V Německu se promítne sedm celovečerních ukrajinských filmů
30. ročník Filmfestu Hamburg, největšího festivalu v regionu a jednoho z nejvýznamnějších v Německu, se bude konat 29. září - 8. října 2022. Jako součást tohoto festivalu se již podruhé představí národní soutěž celovečerních filmů, kterou pořádá Kyjevský mezinárodní filmový festival Molodist. V soutěži bude uvedeno 7 celovečerních ukrajinských debutů od mladých režisérů a režisérek.
"Je pro nás více než samozřejmé přivítat naše ukrajinské přátele v Hamburku a podpořit je v pořádání části jejich festivalu zde. Jde o živou solidaritu a zviditelnění ukrajinské filmové kultury. Těšíme se na nové ukrajinské filmy a na živou výměnu názorů s našimi diváky a zástupci filmového průmyslu," říká ředitel hamburského festivalu Albert Wiederspiel.
Při sestavování filmového programu Molodist se pořadatelé snažili najít rovnováhu mezi univerzálními a rýze ukrajinskými tématy, která by oslovila jak německé, tak ukrajinské publikum. Většina filmů se nějakým způsobem vztahuje ke 90. letům 20. století. Buď se děj přímo odehrává v této době, nebo je osud hlavních hrdinů silně poznamenán jejich dospíváním na začátku stanovení nezávislého ukrajinského státu. Výběr filmů tak reprezentuje dominující zájem ukrajinských filmařů o nepříliš dlouhou historii Ukrajiny jako nezávislého státu a snahu Ukrajinců znovuobjevit nebo (re)konstruovat svou identitu po stovkách let sovětského a ruského útlaku.
Zdroj: Kyjevský mezinárodní festival Molodist (oficiální web)
6. Ve Vídni byla zahájena výstava ukrajinského umělce Nikity Kadana
Autorská výstava Nikity Kadana ve vídeňské galerii KOENIG2 by_robbygreif představuje nová díla umělce, která vznikla během roku 2023. Jejich hlavním zaměřením je zkoumání dopadů války na umělcovu osobnost. Kurátor Alex Fischer v kurátorském textu připomíná sen, který se Nikitovi zdál na začátku ruské invaze – že na městskou část Oboloň v Kyjevě, kde umělec prožil většinu svého života, útočí rakety a místní obyvatelé na ně reagují karnevalově, skáčou po hořících troskách, jako by to byl svatojánský oheň.
Výstava kombinuje sochy, kresby uhlím, multimediální koláže a fotografie, v nichž autor nejen reflektuje důsledky války, ale také ukazuje na důkazy ruských zločinů. Mezi vystavenými díly tak třeba najdeme střepinami proražená vrata soukromého domu v Irpini, která byla poškozena během ruského obléhání města.
Zdroj: Vogue UA
7. Svět knihy Plzeň nabídne knihy v ukrajinštině a setkání s ukrajinskou literaturou
Knižní veletrh Svět knihy dlouhodobě podporuje ukrajinský knižní trh, tamější spisovatele a čtenáře, proto stánek s knižní produkcí v ukrajinštině nebude chybět ani na letošním festivalu v Plzni. Právě v Plzeňském kraji totiž žije jedna z nejpočetnějších ukrajinských komunit v České republice. Pro české návštěvníky pořadatelé nabídnou několik zajímavých setkání se současnou literární tvorbou Ukrajiny.
Veletrh Svět knihy Plzeň se uskuteční ve dnech 22. až 23. září a mimo jiné představí ukrajinský stánek s možností zakoupit knihy pro děti a dospěle v ukrajinském jazyce. V rámci stejnojmenného literárního festivalu se bude konat setkání s ukrajinskou spisovatelkou Karinou Armlos, jíž na podzim vyjde nový román „Nová ve městě“ o životě imigrantek v Praze. Zájemci o ukrajinskou kulturou se mohou těšit v sobotu 23. září na přehlednou prezentaci nejnovějších překladů z ukrajinštiny nebo na besedu o ukrajinské (nejen) válečné literární reportáži s autory časopisu A2. Pro děti bude připraveno čtení z knihy „Leo-fuj“ a hravý workshop, na kterém si každý účastní vyrobí papírového francouzského buldočka.
Knižní veletrh a literární festival se bude konat v prostoru DEPO2015 Plzeň od 09:00 do 19:00 hodin.
Detailní program a další informace jsou umístěny na webu pořadatele:
https://www.svetknihy.cz/plzen2023/navstevnik/informace.
Zdroj: Svět knihy (oficiální web)
Foto: Svět knihy