Během pracovní cesty navštívil ministr kultury Martin Baxa městys Nové Dvory a historické město Kutnou Horu.
Setkal se starosty, zástupci místních samospráv a kulturních institucí. Hlavním tématem jednání bylo kulturní dění ve městech i v regionu, spolupráce s ministerstvem kultury, péče o památky a minulé i plánované projekty.
„Na Kutnohorsku jsem měl několik inspirativních setkání. Za všechna zmíním jednání v městysu Nové Dvory, kde je velmi zajímavá kooperace iniciovaná přímo městem Kutná Hora a týká se především turismu a dalšího rozvoje kulturního dědictví. Hovořili jsme také o podnětu na další spolupráci zástupců všech subjektů, které pracují s titulem UNESCO. V Kutné hoře to pak byla Galerie Středočeského kraje, kde jsou aktuálně tři opravdu skvělé výstavy – autorkou jedné z nich je Rufina Bazlova, významná běloruská umělkyně, která se věnuje uměleckému ztvárnění boje proti totalitě v Bělorusku. Takže krátký a nabitý program, ale radostný," říká Martin Baxa.
Po přijetí v audienční síni Vlašského dvora, pokračoval ministr kultury v Kutné hoře do Spolkového domu, kde zhlédl výstavu připomínající 55 let od upálení Jana Palacha. Návštěvu Kutnohorska zakončil v Galerii Středočeského kraje. Galerie Středočeského kraje sídlí v jedinečných prostorách bývalé jezuitské koleje a zaměřuje se na výtvarné umění 20. a 21. století. Krom stálé jedinečně koncipované sbírkové expozice „Stav mysli / Za obrazem– Obměny a intervence“ založené na zrcadlení citového a myšlenkového života člověka v uměleckých dílech, aktuálně nabízí tři výstavy: „Stanislav Podhrázský a přátelé“ - průřez autorovým dílem v souvislostech prostředí a tvorby jeho nejbližších přátel Miloslava Chlupáče, Zdeňka Palcra, Zbyňka Sekala a Mikuláše Medka. „František Kupka – Knihomol“, jejíz název odkazuje nejen ke Kupkovu stejnojmennému kryptoautoportrétu z přelomu století, ale i k jeho dlouhodobému a systematickému zájmu o historii, filosofii a přírodní vědy, který měl vliv na jeho progresivní názory na malbu, a jehož výsledkem byl také poučený přístup k ilustracím historických textů a již zmiňovaná výstava „Nitě odporu“ Rufiny Bazlove. Na české výtvarné scéně působí více než deset let. Používá tradiční řemeslnou techniku vyšívání, kterou však neuplatňuje dekorativně, nýbrž jako vyjadřovací médium v rámci protestní ironizace totalitní moci, představované především „posledním evropským diktátorem“ Alexandrem Lukašenkem.
„Jsem rád, že v mém domovském regionu navazujeme na návštěvy představitelů vlády. Podobné návštěvy jsou prospěšné nejen v propagaci a reprezentaci regionu, ale plní především roli propojování nejrůznějších místních subjektů, samospráv a jednotlivých ministerských resortů. Během pracovního oběda se podařilo propojit všechny aktéry projektu UNESCO spojuje, jenž by už brzy mohl mít významný dopad na místní destinační management a strategicky propojit Kutnou Horu, zámek Kačina a zatím nepříliš známý městys Nové Dvory, který ale k vidění nabízí opravdové historické pamětihodnosti,“ připomenul Jiří Havránek, poslanec Parlamentu ČR.
„Jsem potěšen nadšením pana ministra Baxy Kutnou Horu, a to nejen díky naší bohaté historii, ale i současných projektech v kultuře. Osobně jsme pak mluvili o další možné spolupráci mezi městem a resortem kultury. Připravujeme například výroční oslavy třiceti let od vstupu města na seznam UNESCO, programy destinačního managementu v cestovním ruchu i další podporu kulturních akcí,“ sdělil Lukáš Seifert, starosta města Kutné Hoře.