Jedním z projektů, který získal podporu v rámci výzvy Národního plánu obnovy na podporu kreativního učení, je projekt Goethe institutu „Playing Kafka“.
Společně s nezávislým herním studiem Charles Games institut vyvinul videohru, která oživuje Kafkův literární svět ve světě virtuálním. Vzdělávací videohra žákům kreativním způsobem přibližuje dílo a život tohoto výjimečného spisovatele. A otevírá jej symbolicky právě v roce, kdy uplyne 100 let od úmrtí Franze Kafky.
K dispozici je také obsáhlý doprovodný výukový materiál. Vybízí hráče k aktivnímu zapojení do vyprávění a otevírá prostor pro individuální úvahy o Kafkově díle v kontextu dnešního světa. První modul hry, který vychází z Kafkova románu Proces, je od června 2023 k dispozici zdarma ve verzi pro PC (Windows) v češtině a angličtině. V květnu 2024 vyjde plná verze hry, která obsahuje také moduly inspirované Kafkovým Dopisem otci a Zámkem. Ta bude zdarma k dispozici široké veřejnosti na mobilních zařízeních (iOS, Android) a pro PC (Windows, Mac OS) ve třech jazykových verzích: česky, německy a anglicky.
O projektu Kafka a spolupráci nejen s Goethe institutem při tvorbě videoher jsme si povídali s Ondřejem Paškou z Charles Games.
Vaše studio se zaměřuje na hry se společenským přesahem, ve svém portfoliu máte např. hry Svoboda 1945, Atentát 1942, Vlak do Sachsenhausenu, to jsou hodně silná témata. Vidíte tuto cestu jako cestu jak k dětem/studentům dostat témata, která by je třeba v hodinách historie tolik nezaujala?
Médium her nabízí nové a atraktivní způsoby, jak přiblížit tato témata nejen studentům, ale i komukoliv dalšímu. Hry mohou fungovat jako dobrý doplněk jiných zdrojů – hraných i dokumentárních filmů či knih, nebo mohou oslovit hráče, kteří by se jinou formou k takovému tématu nedostali. A samozřejmě mohou hry motivovat hráče k tomu, aby si k danému tématu hledali další informace.
Jak moc spolupracujete s historiky?
V případě našich historických her byla spolupráce velmi intenzivní. Velkou část příběhu a dialogů v našich hrách Atentát 1942 a Svoboda 1945 navrhovali sami historici na základě reálných příběhů a výpovědí. Konzultovali jsme s nimi i grafické detaily jako třeba historicky přesné uniformy. Obecně ve většině našich her spolupracujeme s odborníky na dané téma a snažíme se je maximálně zapojit do vývoje. Jsme zvyklí spolupracovat s externími partnery, například s Člověkem v tísni jsme pracovali na řadě výukových her. Naposledy na projektu Beecarbonize o klimatické krizi.
Obecně nás baví vyvíjet hry s přesahem do společenských a kulturních témat. S Goethe institutem jsme byli v kontaktu již nějaký čas s tím, že bychom chtěli společně vytvořit videohru na téma díla a života Franze Kafky. Díky možnosti podpory Ministerstva kultury a vzhledem ke stému výročí smrti Franze Kafky v roce 2024 jsme usoudili, že nastal správný čas s projektem začít.
Jak vývoj hry probíhá? Testujete ji v průběhu vývoje?
První část hry prošla testingem už před spuštěním ve školách, ale samozřejmě sbíráme zpětnou vazbu dál, a to ovlivňuje naše přemýšlení při dalším vývoji. Zároveň už ale u finální verze hry nemusíme brát tolik ohledů na školní prostředí, kde je například omezena hrací doba vyučovací hodinou. Předběžná verze, která už je k dispozici, je určena především do škol, jsou k ní vypracované i didaktické materiály a podle předběžných ohlasů se studentům i učitelům velmi líbí. Testování didaktických materiálů proběhlo na řadě partnerských škol a na několika seminářích s učiteli. O tuto evaluační část se starali naši partneři z Goethe Institutu. Nyní pracujeme na rozšířené verzi pro širokou veřejnost, která bude volně k dispozici v půlce letošního roku. Finální verze bude obsahovat kromě Procesu i zpracování Zámku a Dopisu otci.
Reakce jsou veskrze kladné, studentky a studenti především oceňují intuitivnost a audiovizuální kvality hry. Velmi nás těší, že se nám, alespoň dle dosavadní zpětné vazby, podařilo zachytit atmosféru Kafkovy tvorby.
Proč Kafka?
Kafkovy romány nabízí mnoho interpretací, lze v nich najít spoustu aktuálních témat ať už jde o odcizenost či úzkost v přebyrokratizovaném světě, či hledání smyslu života. Obsahují ale také spoustu velmi vtipných pasáží. V našich hrách jsme sice zvyklí zpracovávat náročná témata, ale Kafka pro nás byl zcela novou výzvou. Kafku jsme předtím znali jen zběžně. Goethe Institut nás propojil s odborníky na jeho dílo, se kterými jsme diskutovali naši videoherní interpretaci. Herní médium už je dnes podle nás dost vyspělé na to zpracovat i takto složitá témata.
Národní plán obnovy se v oblasti podpory kulturního a kreativního sektoru věnuje také podpoře kreativního učení. Stejnojmenná výzva v rámci iniciativy Status umělce otevírá nové možnosti spolupráce kulturních institucí a škol a rozvoje samostatné tvůrčí činnosti a kreativního myšlení dětí a dospívajících. Ať už cestou formálního či neformálního vzdělávání. Lidé kulturního a kreativního sektoru pak mohou díky programům rozšířit spektrum svého profesionálního působení.
Kontakt:
Jana Zechmeisterová
tiskové oddělení MK ČR
M: +420 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz