Globální dialog UNESCO Abú Dhabí 2024: kultura a umění jsou pilíře vzdělávacího pokroku
15.02.2024 13:29|ministerstvo
Více než 150 ministrů kultury, školství či jejich náměstků z různých zemí, desítky stakeholderských organizací státního i neziskového sektoru, se sešlo 13.-15.února 2024 v Abu Dhabi s jedním cílem: pojmenovat a ukotvit význam kultury a umění ve vzdělávacím systému.
Českou republiku reprezentuje jménem ministra Martina Baxy náměstek ministra kultury Ondřej Chrást, společně s delegací zástupců Ministerstva kultury ČR a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.
Konference jako celek přijme na závěr také mezinárodní deklaraci “Rámec UNESCO pro kulturní a umělecké vzdělávání, jehož pečlivá příprava trvala ze strany UNESCO i členských států 2 roky: Česká republika a její odborníci z oblasti kultury i školství se na jejím formování aktivně podíleli.
Přijetí rámce je impulsem pro další rozvoj a nutné proměny v oblasti vzdělávání. Účastníci akcentovali potřebnost implementace rámce do konkrétních kroků v jednotlivých zemích - na poli politickém, vzdělávacím, na poli osvětovém a mediálním a v neposlední řadě na poli finanční podpory. Účastníci konference uvedli konkrétní příklady z oblasti výzkumu i reálné praxe, které dokazují významnost kulturního a uměleckého vzdělávání v péči o kulturní dědictví, celospolečenský a komunitní rozvoj, holistický rozvoj dětí a mládeže, jejich well - beeing, podporu kritického myšlení a nezastupitelné místo kultury a umění pro rozvoj kreativity a podporu celoživotního učení.
Sektory vzdělávání a kultury jsou často vnímány a řízeny odděleně odborně i politicky. Jak ale potvrzuje celosvětové fórum, synergie je nezbytná a je aktuálním celosvětovým fenoménem. Je třeba, aby se promítla do dlouhodobé strukturované a velmi konkrétní spolupráce. Ministerstvo kultury proto také v roce 2023 zřídilo pracovní skupinu, která se vzděláváním v oblasti kultury podrobně zabývá a podílí se také na připomínkování současných revizí rámcových vzdělávacích programů (RVP) v oblasti Umění a kultury, které vznikají pod vedením Národního pedagogického institutu.
“V České republice jsme blízko a vidíme společnou vůli. Dokazuje to i tisková konference ministrů kultury a školství z dubna 2023,” zmiňuje Ondřej Chrást. “Ministertsvo školství, mládeže a tělovýchovy je nyní uprostřed procesu velkých revizí Rámcového vzdělávacího programu pro základní školy. Ministerstvo kultury v posledních 4 letech masivně podporuje projekty kreativního učení z Národního plánu obnovy, zdrojů Evropské unie. Také díky Národnímu plánu obnovy v mnoha krajích a regionech už skvěle fungují partnerství školních, vzdělávacích instiucí a municipalit. Máme velmi dobře nakročeno,” dodává.
Výsledkem konference bylo jednomyslné přijetí nového globálního rámce pro kulturní a umělecké vzdělávání členskými státy UNESCO, jehož hlavními prioritami jsou:
- příprava učitelů
- místní a lokální kultury v procesu vzdělávání
- uznávání dovedností v profesním světě
Hostitelská strana (SAE) se jménem relevantních partnerů zavázala k vyvinutí mechanismů a implementační strategie, stejně jako metodiky pro monitoring plnění tohoto Rámce:
- Grantový program pro oceňování kvalitních iniciativ a projektů
- UNESCO školy jako laboratoř / pilot pro implementaci Rámce
- fokus: Afrika
Dokumenty ke stažení:
- UNESCO Framework for Culture and Arts Education /EN
- UNESCO Rámec pro kulturní a umělecké vzdělávání_2024 / CZ
Jana Malíková, tisková mluvčí MK
Soubory ke stažení